środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Wodzisławska lekcja chemii

14.12.2015 10:15 | 14 komentarzy | web

Niska emisja to jeden z palących problemów, nad którym muszą pochylić się samorządowcy nie tylko z naszego rejonu, ale i z wielu miast na terenie kraju. (Facebook, Mieczysław Kieca – polityk)

Wodzisławska lekcja chemii
Fot. Dawid Lach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wątpliwa atrakcja

Zapewne wielu mieszkańców bulwersuje fakt spalania wszelkich odpadów w piecach. Fakt faktem, że ludzie sami siebie nie szanują, ale gorzej kiedy przykład idzie z góry. Bardzo jestem ciekaw czy takie samo poruszenie spotka się z inscenizacją spalenia miasta, nowej i nietypowej atrakcji podczas tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego?

Od początku jestem przeciwnikiem tego pomysłu. Dwa główne powody to brak klimatu czy atmosfery świątecznej w tym wydarzeniu oraz brak chronologii wydarzeń. Spalenie miasta nastąpiło w czerwcu dlatego grudzień jest mocno chybionym terminem. Równie dobrze można przecież Wigilię obchodzić w Wielkanoc, a Wielkanoc w Wigilię. Aspekt edukacyjny „zostanie” w pełni zachowany. Jednak jak mówi Prezes Izby Gospodarczej, jednym się spodoba, drugiem nie. Mój komentarz będzie taki, że na bezrybiu i rak ryba.

Wrota do piekła

Doszedł trzeci powód, na który zwrócił uwagę jeden z internatów, a który wczoraj podkręciła we mnie jeszcze jedna osoba. Rozmowa ta zainicjowała proces poszukiwawczy w celu zwiększenia wiedzy w tym temacie. Nie trzeba cudów „spalanie podkładów kolejowych” - hasło pod którym w Google można znaleźć wiele ciekawy artykułów. Najciekawszym jest jednak dokument Państwowego Instytutu Badawczego z Krakowa, w którym to Pani Doktor Ewa KUKULSKA-ZAJĄC opisuje aspekty prawne gospodarowania odpadowymi podkładami kolejowymi.

Punktowanie organizatorów

Podkłady kolejowe, impregnowane olejami zawierającymi wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, jest odpadem niebezpiecznym z uwagi na potencjalną możliwość występowania w nich znacznej zawartości silnie toksycznych i rakotwórczych substancji aromatycznych, wśród których wymienić należy: antracen, fluoren, fenantren, benzo(a)antracen oraz benzo(a)piren. Substancje te są bardzo szkodliwe, zarówno dla środowiska naturalnego jak i zdrowia ludzi.

Traktując podkłady kolejowe jako odpady niebezpieczne należy dodać, że w takiej postaci, zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku [3] zabrania się odzyskiwania i unieszkodliwiania takich odpadów poza instalacjami lub urządzeniami spełniającymi określone wymagania, a zużyte podkłady kolejowe nie powinny być przekazywane osobom fizycznym do jakiegokolwiek wykorzystania. Ich transportem i utylizacją powinny zajmować się tylko wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie zezwolenia.

Ze względu na używane do impregnacji podkładów substancje, należy też unikać stosowania takiego drewna w otoczeniu, w którym często przebywają ludzie i mogą być narażeni na bezpośredni z nim kontakt.

Kluczowe pytania

Kto za to odpowie? Z pewnością winni takiej sytuacji są organizatorzy, pytanie jednak, którzy urzędnicy miejscy zaakceptowali pomysł inscenizacji w takiej a nie innej formie. Nie wierzę w to, że urzędnicy nie mieli pojęcia o wydarzeniu. Wszak sam Prezydent Miasta promuje je na facebooku, a Straż Miejska ochrania obiekt od godziny 7:00.

Może i pozyskano tanio materiał, ale spalenie podkładów kolejowych może spowodować uwolnienie całej masy związków chemicznych zarówno do gleby jak i powietrza. Można mówić, że to nieświadome działanie ale to narażanie życia ludzkiego w imię pseudo atrakcji na święta. Dlatego ciekawi mnie czy w świetle nowych faktów inscenizacja dojdzie do skutku?

Czy tak powinna wyglądać walka z niską emisją, skoro w centrum miasta, na rynku planuje się żywą lekcję chemii, narażając przy tym ludzi na chemiczny pokaz?

(mhl999)

Źródło:

Aspekty prawne gospodarowania odpadowymi podkładami kolejowymi

KUKULSKA-ZAJĄC E., KRÓL A., KRASIŃSKA A.

CHEMIK 2014, 68, 979–982

http://miesiecznikchemik.pl/wp-content/uploads/2015/02/chemik_2014_11-5.pdf


Od redakcji:

Skontaktował się z nami jeden z organizatorów imprezy Krzysztof Dybiec prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl. i poinformował nas, że nigdy nie planowano podpalenia podkładów kolejowych i że niepotrzebnie ktoś podgrzewa atmosferę.


Opinie oraz treści zawarte w rubryce Publicystyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres portal@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.