Tutejsze firmy inwestują w najnowocześniejsze technologie i wyposażenie parków maszynowych, współpracują z międzynarodowymi gigantami, zdobywają potrzebne certyfikaty, kształcą własnych, a nawet przyszłych, potencjonalnych pracowników. I oczywiście zwiększają zdolności produkcyjne.
Zwiększenie zdolności produkcyjnej
Na przykład wiosną tego roku w mieście Hradec nad Moravicí otwarta została nowa narzędziownia, przy czym w ramach jej uruchamiania powstała zupełnie nowa hala, ale wyremontowane zostały także pomieszczenia dotychczasowej narzędziowni. Wszystko zrealizowano bez przerywania produkcji. Remont rozpoczęto 15 września zeszłego roku, a już 15 kwietnia tego roku została uruchomiona standardowa produkcja w pełnym wymiarze.
Niedawno, w miejscowości Mokré Lazce, wyrosła druga wielka hala spółki, która jest liderem w dziedzinie dostaw maszyn i ich komponentów na rynkach czeskim i słowackim. Wraz z rozwojem firmy powstała potrzeba znaczącego rozszerzenia przestrzeni produkcyjnej, montażowej i magazynowej. Dlatego przedsiębiorstwo zdecydowało się na budowę nowej hali, która służy głównie do magazynowania nowego asortymentu komponentów hydraulicznych, a także do produkcji dla lekkiego przemysłu maszynowego oraz do montażu.
Również jedna z „armaturek” rozpoczęła w marcu tego roku, w miejscowości Dolní Benešov, budowę nowej hali produkcyjnej o wartości około 360 mln koron. Nowe zaplecze produkcyjne ma zostać oddane do połowy przyszłego roku, łącznie z ciągami technologicznymi. Poprzez budowę tej hali firma poszerzy powierzchnię produkcyjną o prawie 20 tys. m2. Spodziewany jest także wzrost liczby zleceń w związku z intensywnymi działaniami na rynkach zagranicznych.
Opawskie firmy zatem nie osiadają na laurach i stale poszerzają swoje możliwości produkcyjne, by spełniać oczekiwania zarówno aktualnych, jak i nowych, potencjalnych klientów.
Modernizacja firmy
Kolejna opawska spółka z sektora przemysłu maszynowego, znaczący producent armatur przemysłowych, przygotowuje wielki projekt inwestycyjny o wartości 150 milionów koron. Projekt będzie dotyczył głównie rozszerzenia zdolności produkcyjnej oraz całościowej modernizacji firmy i powinien przynieść przede wszystkim zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych. Planowana inwestycja dotyczy kilku głównych obszarów. Będzie to zakup nowych urządzeń do obróbki materiałów, do kontrolowania, i urządzeń do manipulacji. Z tym są powiązane inwestycje budowlane służące zagospodarowaniu nowych przestrzeni. Następnie będą nabywane nowe urządzenia do kontroli i pomiaru, a znaczna kwota będzie przeznaczona na nowe technologie w obszarze obróbki ogólnej, spawania, montażu i produkcji zasuw. Ostatnią pozycją inwestycji powinno być wdrożenie zupełnie nowego systemu informatycznego. Cały program inwestycyjny ma przynieść firmie zwiększenie wydajności produkcji i jakości swoich wyrobów, obniżenie kosztów produkcji i (w efekcie) możliwość obniżenia cen swoich produktów. Towarzyszyć temu będzie wzrost zdolności konkurencyjnej na rynku i całościowy rozwój zakładu.
Firmy, dzięki ciągłym modernizacjom i wprowadzaniu innowacji, trzymają rękę na pulsie i dotrzymują kroku wymaganiom profesjonalnej kooperacji, co umożliwia elastyczne realizowanie różnych nowych zleceń z kraju i z zagranicy.
Kształcenie pracowników
Firmy coraz bardziej uświadamiają sobie, że to przede wszystkim pracownicy są siłą napędową ich działalności biznesowej. Dlatego też nie żałują dużych środków finansowych łożonych na ich dokształcanie. Dobrze rozumieją, iż jest to bardzo dobra inwestycja, która zwróci się w postaci bardziej profesjonalnej siły roboczej i jeszcze wyższych jakościowo produktów. Np. tylko jedna opawska „armaturka” zainwestowała w bieżącym roku w dokształcanie własnych pracowników dwa miliony koron. Szkolenia poświecone są zarówno podnoszeniu zdolności menedżerskich i językowych własnych pracowników, jak i dokształcaniu z wiedzy fachowej, która będzie miała związek z nowo zakupionymi urządzeniami. Cała polityka personalna firmy bazuje na traktowaniu pracowników, jako niezbędnej i niepodzielnej części całego biznesu.
Także miejscowy gigant przemysłu maszynowego z siedzibą w mieście Hradec nad Moravicí kładzie największy możliwy nacisk na dokształcanie pracowników. Dotyczy to przede wszystkim nauki języków, profesjonalnego przygotowania zawodowego i znajomości potrzeb klientów. Na lata od 2011 do 2013 roku firma otrzymała z funduszy europejskich 4,7 mln koron właśnie na działania dokształcające. Podobnie wygląda sytuacja także w pozostałych firmach przemysłu maszynowego w powiecie Opawa. W prasie lokalnej, czy na stronach internetowych firm możemy więc czytać zdania typu: „Przez ostatnie dwa lata nasza firma zainwestowała w rozwój pracowników ponad 12 milionów koron w ramach wykorzystywania dotacji z funduszy EU.” Można powiedzieć, iż jest to doskonały warunek bazowy, gwarantujący nowoczesną kooperację z tutejszymi firmami.