Hulczyńsko to malownicza kraina rozległych i żyznych łanów, zielonych lasów i wód, rozpościerająca się w północno-wschodniej części powiatu, w pobliżu czesko-polskiej granicy. Nie jest tylko nazwą geograficzną, ale także fenomenem nowoczesnej czeskiej historii. Ma za sobą bardzo specyficzną drogę rozwoju.
Obszar wielkości 316 km2 z największym miastem Hulczynem cechował po roku 1742, kiedy został częścią państwa pruskiego, nieco odmienny rozwój społeczny i ekonomiczny, niż resztę powiatu. To oczywiście zostawiło swój ślad w losach, kulturze i myśleniu tutejszych ludzi, a efekty tej odmienności możemy śledzić do dnia dzisiejszego. W 1920 roku ta część niemieckiego powiatu Racibórz, w której przeważała po morawsku mówiąca ludność (tzw. Morawcy), została przydzielona do nowo powstałej Republiki Czechosłowackiej. Na podstawie dyktatu monachijskiego nazistowskie Niemcy przyłączyły w październiku 1938 roku Hulczyńsko wprost do Altraichu, a nie do Sudetengau. Najbardziej brzemiennym skutkiem tej decyzji był obowiązek służby wojskowej w Wehrmachcie, w wyniku czego miejscowa ludność doznała wielu cierpień i wielkich ofiar w ludziach.
Oprócz piękna przyrody, Hulczyńsko opływa także bogactwem zachowanych pamiątek kultury, wielu atrakcji architektonicznych i rzemieślniczych, pracowitością ludzi, a zwłaszcza gościnnością i przyjacielskim duchem. Miejscowa ludność nie zapomina o utrzymywaniu ciągle żywych zwyczajów i obyczajów, zatem nikogo nie dziwi, że Hulczyńsko poza tym wszystkim, prezentuje się także jako tzw. „region odpustowy”, który oferuje tradycyjne odpustowe i kiermaszowe uroczystości. Odpust to świętowanie święta patrona, któremu został poświęcony kościół w danej miejscowości. Kiermasz (Karmaš) to święto przypominające dzień wyświęcenia kościoła w konkretnej parafii. Uroczystości te mają ma miejsce w całym regionie, największe można przeżyć w miejscowościach Kravaře ve Slezsku, Kravaře-Kouty, Píšť albo Kobeřice. Zwłaszcza uroczystość w tej pierwszej miejscowości jest szeroko znana. Ów odpust ma już 100 lat tradycji i jest największym odpustem na Morawach i drugim największym w całym kraju – zaraz po odpuście Matějská pouť w Pradze. Co roku odbywa się podczas przedłużonego weekendu około 24 sierpnia (piątek – poniedziałek), a więc w terminie, który jest najbliższy świętu patrona kościoła czyli św. Bartłomieja w Krawarzu.