Hulczyn, który leży u podnóża Pogórza Hulczyńskiego w Płaskowyżu Głubczyckim nad szerokim korytem rzeki Opawy, jest jednym z naturalnych centrów byłego powiatu opawskiego. Jest tu wszystko, czego tylko turyści mogą zapragnąć: rozległe tereny sportowe, możliwości rekreacyjne, jezioro, czechosłowackie fortyfikacje, muzeum i nawet własna telewizja.
Do dyspozycji turystów jest miejscowy Areał Sportowo-Rekreacyjny nad rozległym lustrem jeziora. Dużą atrakcją turystyczną, którą oferuje Hulczyn, jest teren z fortyfikacjami wojskowymi w miejskiej części Darkovičky. Miasto jest bogate w liczne pamiątki kultury. Do najbardziej znaczących należy kościół ewangelicki (znany też jako czerwony), zamek z parkiem, w którym ma siedzibę muzeum i centrum informacji i kultury, parafialny kościół Św. Jana Chrzciciela, willa nr. ew. 762, czyli dom mieszkalny zbudowany w stylu tzw. moderny indywidualistycznej, według projektu znanego architekta Lubomíra Šlapety, czy też nietypowe mauzoleum rodziny Wetekamp.
Okolice Hulczyna są idealne dla turystyki pieszej. Prowadzi tutaj kilka oznakowanych tras, którymi można dotrzeć do interesujących punktów i miejsc w pobliskiej okolicy. Ciągle rozwija się także turystyka rowerowa – Hulczyńsko przecina sieć tras rowerowych o lokalnym, regionalnym i międzynarodowym znaczeniu, co oczywiście podwyższa jego prestiż. Bardzo wygodne jest położenie na łącznicy miast Opawa i Ostrawa, a także bliskość granicy państwowej. Hulczyn dziś obejmuje także miejskie części Bobrovníky i Darkovičky.
Kompleks umocnień z lat trzydziestych
To świadectwo II wojny światowej może dumnie nosić miano „europejskiej jedynki” pośród stałych systemów fortyfikacyjnych, przede wszystkim dzięki swoim niepowtarzalnym, nietypowym i przy tym nowoczesnym rozwiązaniom w dziedzinie muzealnictwa.
Można tutaj zobaczyć lekki budynek wzór 37A, a także trzy bunkry, które podczas wojny należały do morawsko-ostrawskiego odcinka linii ciężkich fortyfikacji z lat 30. Chodzi o bunkier MO-S18 „Obora”, bunkier MO-S19 „Alej” i bunkier MO-S20 „Orel”. Głównym obiektem ekspozycyjnym jest bunkier „Alej”, który został zrekonstruowany do stanu z roku 1938. Wszystkie bunkry mają wyposażenie i uzbrojenie. Kompleks od 1992 roku jest częścią Śląskiego Muzeum Ziemskiego, które przy współpracy z armią i miastem Hulczyn co roku organizuje tutaj pokazy walk i techniki wojskowej.
Hulczyńskie jezioro. Nudyzm i festiwal muzyczny
Hulczyńskie jezioro jest uważane za jedno z najpiękniejszych kąpielisk na północy Moraw, jego woda jest cały czas jedną z najczystszych w kraju.
Na brzegu zbiornika wodnego o powierzchni 130 ha, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie miasta, został niedawno zbudowany Areał Sportowo-Rekreacyjny. Dzięki temu są tu idealne warunki do uprawiania sportu, a także do rozrywki i wypoczynku. Latem odwiedzający Areał mogą się kąpać w jeziorze, w przygotowanym basenie i w brodziku dla dzieci. Część plaży jest wydzielona dla nudystów. Plaże zostały odpowiednio wyposażone i przystosowane do uprawiania takich sportów jak: siatkówka, tenis, piłka nożna, minigolf, kręgle ruskie i tenis stołowy. Swoje usługi oferuje także autokemping. Możliwe jest także zakwaterowanie w pensjonacie, który został wybudowany bezpośrednio w Areale. Do dyspozycji jest wyciąg do nart wodnych, wypożyczalnia łódek i rowerów wodnych. Powierzchnia lustra wody jest idealna do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Ofertę uzupełnia sieć restauracji, bufetów i kiosków. Tutejszy Areał jest podczas miesięcy letnich świetnym miejscem do organizowania imprez kulturalnych. Wśród nich warto wymienić chociażby „Valník na výletě”, street basketbal, święto piwa i tradycyjny główny punkt sezonu na początku sierpnia, kiedy odbywa się dwudniowy muzyczny festiwal „Štěrkovna Open Music”. Coraz bardziej popularne są także „Zodiac party” – kombinacja dnia sportu i muzyki elektronicznej.