Sobota, 23 października 2021

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Remont linii kolejowej Krzyżanowice - Chałupki jeszcze w tym roku

19.08.2016 13:00 | 4 komentarze | ż

Spółka odpowiedzialna za kolejową infrastrukturę przeznaczyła 2,5 mld zł na remont linii kolejowych pomiędzy Krzyżanowicami a Chałupkami oraz Knurowem i Leszczyznami. Celem inwestycji jest "poprawa warunków dla przewozu towarów na Śląsku".

Remont linii kolejowej Krzyżanowice - Chałupki jeszcze w tym roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Ogłoszone dwa przetargi na rewitalizację linii kolejowych na Śląsku - 151 na odcinku Krzyżanowice – Chałupki oraz linii 149 Knurów – Leszczyny pozwolą utrzymać sprawne przejazdy towarów z wyższą prędkością i podniosą poziom bezpieczeństwa na torach. Po odnowionych trasach będzie możliwe zwiększenie liczby pociągów przejeżdżających przez nie w ciągu doby, co wpłynie na wzrost konkurencyjności transportu kolejowego - informują PKP Polskie Linie Kolejowe.

Remonty przystanków, torów, rozjazdów i przejazdów

Na odcinku Krzyżanowice – Chałupki zarządca infrastruktury przebuduje nawierzchnię kolejową na dwóch torach oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Poziom bezpieczeństwa poprawi wymiana rozjazdów i nawierzchni na 7 przejazdach kolejowo – drogowych. Rewitalizacji poddanych zostanie cztery mosty i dwa przepusty, które usprawnią ruch na trasie.

Poprawi się także standard obsługi pasażerów na przystankach Roszków Raciborski i Rudyszwałd. Perony zostaną podwyższone i zyskają nową antypoślizgową nawierzchnię. Wyposażone będą w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Stacje Chałupki i Krzyżanowice zwiększą swoją przepustowość, co pozwoli na zwiększenie liczby pociągów przejeżdżających przez nie w ciągu doby. Będzie to miało wpływ również na towarowe połączenia międzynarodowe. Składy transportujące węgiel będą mogły wyruszać poza region szybciej i z większą częstotliwością.

W ramach prac na linii kolejowej nr 149 na odcinku Knurów – Leszczyny, zarządca infrastruktury dokona m.in. rewitalizacji ponad 10 km toru, który z powodu szkód górniczych, obecnie jest wyłączony z ruchu, a także kompleksowo przebuduje 11 km sieci trakcyjnej.

Pierwsze prace jeszcze w tym roku

Rozpoczęcie prac na odcinku Krzyżanowice – Chałupki i Knurów – Leszczyny planowane jest jeszcze w tym roku, zakończenie pod koniec 2017 r. Według zapowiedzi PKP PLK, ffektem prac będzie dwukrotny wzrost prędkości dla przewozów towarowych (dla linii 151 – do 110 km/h, dla linii 149 – do 80 km/h), co pozwoli przewieźć więcej ładunków i lepiej wykorzystać możliwości trasy.

źródło: PKP PLK, oprac. żet