Sobota, 27 kwietnia 2024

imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława

RSS

Grosik w bucie, okruszek chleba, niebieski dodatek czyli zbiór największych ślubnych przesądów

23.01.2022 19:00 | 0 komentarzy | AgaKa

Są tacy, którzy w nie wierzą, są też tacy, którzy mówią, że to bzdura. Ale koniec końców, jest ich bardzo dużo. O czym mowa? O przesądach ślubnych. Zebraliśmy te najpopularniejsze. Co ma przynieść Młodej Parze szczęście, a co pecha?

Grosik w bucie, okruszek chleba, niebieski dodatek czyli zbiór największych ślubnych przesądów
Według przesądów, zakładanie obrączek na środkowy palec przynosi pecha. Wiedzieliście o tym?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Data ślubu

Planowanie ślubu rozpoczyna się od wybrania daty. Wśród przesądów ślubnych można spotkać się z takim, że należy wybrać miesiąc z literką "R" w nazwie (marzec, sierpień, wrzesień...). Ma to zapewnić Młodej Parze udany i trwały związek. Gdy już raz ustaliło się datę ślubu, nie należy jej zmieniać, bo to podobno przynosi nietrwałość i zmienność uczuć. Pytanie tylko co mają powiedzieć pary, które ze względu na koronawirusa musiały wielokrotnie daty swojego ślubu przenosić?

Ubiór

Mierzenie sukni ślubnej Panny Młodej wróży staropanieństwo, dlatego też dziewczyny - niech was nie kusi jeśli jesteście samotne. Ponadto Panna Młoda nie powinna szyć sobie własnej sukni ślubnej. Co do roli Pana Młodego - nie powinien on pomagać w wyborze sukni ślubnej oraz widzieć Panny Młodej przed ślubem w wybranej sukni, bo to wróży niezgodę w małżeństwie.

Panna Młoda powinna mieć coś białego symbolizującego wierność i czystość, coś niebieskiego symbolizującego wierność męża, coś pożyczonego symbolizującego życzliwość nowej rodziny, coś nowego jako symbol dostatku w małżeństwie, coś starego jako symbol wsparcia rodziny i starych przyjaciół. Pan Młody powinien kupić przyszłej żonie ślubne buty, które ona powinna na kilka dni przed ślubem… wystawić na parapecie, żeby wleciało do nich szczęście. Jeśli podczas zabawy suknia się rozedrze, powinno się ją spinać agrafką, nie powinno się jej zszywać.

Skoro Pan Młody kupuje swojej przyszłej żonie buty, to czy ona powinna kupić coś swojemu przyszłemu mężowi? Owszem, na liście jest ślubna koszula.

Dodatki

Mówią, że perły są eleganckim i ponadczasowym dodatkiem, tymczasem według przesądów Panna Młoda nie powinna ich zakładać w dniu ślubu, bo wróżą one łzy smutku i nieszczęścia.

Grosik w bucie Panny Młodej, kawałek okruszka chleba zaszytego w sukni razem z ziarenkiem cukru – to wszystko ma również zapewnić dostatek w małżeństwie. Ponadto Pan Młody powinien posiadać przy sobie banknot - najlepiej w jak najwyższym nominale.

Bukiet/welon i muszka/krawat - po północy następują tzw. "oczepiny". Panna, która złapie bukiet/welon (w zależności czym rzuca Panna Młoda) będzie kolejną, która wyjdzie za mąż. Z kolei kawaler, który złapie muszkę/krawat (w zależności czym rzuca Pan Młody) będzie kolejnym, który będzie się żenił.

Kwiaty

Liczba kwiatów w wiązance ślubnej powinna być nieparzysta. Parzystą liczbę kwiatów daje się tylko do wiązanek pogrzebowych. Ponadto decydując się na bukiet z róż, nie powinny mieć one kolców.

Świadkowie

Na świadków nie powinno się wybierać pary oraz osób będących po rozwodzie. Ponadto, świadkowa nie powinna być w ciąży. Czy to wróży pecha? Trudno powiedzieć, ale z pewnością osobie będącej w ciąży może być trudniej.

Pogoda

Okazuje się, że przelotny deszcz w dniu ślubu to także dobry znak. Symbolizuje bowiem - dostatek materialny. Gorzej, jeśli przez cały dzień mamy ulewę i burzę. Jeśli jednak po burzy wyjdzie słońce - to dobry znak.

W drodze na ceremonię

Okazuje się, że gołębie niosą szczęście. Można ich wypatrywać na niebie, albo szczęściu pomóc – wypuszczając je z klatki przed lub po ceremonii. Aby w małżeństwie było dużo uśmiechu, Para Młoda w drodze do ołtarza/ Urzędu Stanu Cywilnego powinna się jak najwięcej uśmiechać.

W trakcie i po ceremonii

Łzy wzruszenia również wróżą szczęście w małżeństwie. Więc jeśli najdzie cię ochota na uronienie łzy – śmiało. Pechem dla Pana Młodego będzie, jeśli Panna Młoda nakryje rąbkiem sukni jego but. Co to oznacza? Będzie w małżeństwie „pantoflarzem”.

Ryż na wyjściu z kościoła/ urzędu. Para Młoda obsypywana jest ryżem na znak płodności i zdrowia potomstwa. Nie wszyscy jednak rzucają ryżem, są też drobne pieniążki. One z kolei mają zapewnić dostatek materialny.

Na sali

Powitanie chlebem i solą. Chleb ma oznaczać dostatek, a sól oczyszczenie i uzdrowienie. Para Młoda powinna ucałować bochenek i zjeść kawałek chleba, co ma sprawić, żeby go nigdy w ich życiu nie zabrakło. A skoro jesteśmy przy powitaniu – młodzi otrzymują też dwa kieliszki. W jednym jest woda, w drugim wódka. Ten, kto wybierze wódkę, będzie rządził w małżeństwie.

Po toaście i odśpiewaniu "100-lat" Para Młoda rzuca za siebie kieliszki. Jeśli się rozbiją, czekają ich lata długiego, wspólnego i szczęśliwego życia. Okazuje się, że im bardziej rozbije się kieliszki w drobny mak, tym lepiej.