Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Badania geotechniczne gruntu – obowiązek czy dobra wola inwestorów budowlanych

09.04.2021 19:49 | 0 komentarzy | (s)

Od 2012 roku, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym, każda budowa musi być poprzedzona opinią geotechniczną na temat gruntów, celem zrewidowania warunków posadowienia każdego obiektu budowlanego, w tym także domków jednorodzinnych.

Badania geotechniczne gruntu – obowiązek czy dobra wola inwestorów budowlanych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Badania geotechniczne gruntu – obowiązek czy dobra wola inwestorów budowlanych

Od 2012 roku, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym, każda budowa musi być poprzedzona opinią geotechniczną na temat gruntów, celem zrewidowania warunków posadowienia każdego obiektu budowlanego, w tym także domków jednorodzinnych. To oznacza, że nawet, jeśli planujesz postawić dom w pobliskim sąsiedztwie innych nieruchomości, to również musisz do dokumentacji dołączyć badanie geotechniczne gruntu. Na czym takie badanie polega i ile kosztuje?

Co to jest badanie geotechniczne gruntu?

Nawet jeśli gmina dysponuje rzetelnymi informacjami na temat jakości gleby oraz jeśli obok wybudowane są już domy, to obowiązkiem każdego inwestora budowlanego jest zweryfikowanie m.in. poziomu wód gruntowych oraz sprawdzenie jakości gruntów, na których planowana jest budowa domu rodzinnego.

Badanie geotechniczne gruntu przeprowadza się dwuetapowo:

  •  najpierw niezbędne są działania w terenie, podczas których dokonuje się dwóch, albo nawet trzech odwiertów na miejscu, gdzie ma stanąć dom,
  • następnie przeprowadza się laboratoryjne badanie gruntu, a więc sprawdza się np. rodzaj gleby oraz ustala się głębokość warstwy nośnej.

Jeszcze kilka lat wstecz, wielu właścicieli domów jednorodzinnych wychodziło z założenia, że takie laboratoryjne badania gruntu przydają się tylko przy budowaniu piwnicy, gdzie np. informacje o poziomie wód gruntowych są rzeczywiście niezwykle istotne. Obecnie wykonanie takich badań jest obligatoryjnym elementem pełnej dokumentacji budowlanej.

Dlaczego warto wykonać takie badania?

Firma Geo – Osnowa od wielu lat zajmuje się przeprowadzeniem badań na temat gruntów budowlanych. Te prace traktujemy jednak nie tylko, jako jedną z wielu formalności, ale jako przydatne informacje dla przyszłego inwestora budowlanego. Co zawiera nasz raport? Między innymi informacje o:

  1. rodzaju gleby na działce budowlanej,
  2. rozłożeniu poszczególnych warstw gruntów, co jest szczególnie ważne dla bezpiecznego i trwałego posadowienia domu,
  3. o poziomie wód gruntowych.

Reasumując, klient otrzymuje szczegółowy raport, który zawiera konkretne dane, czy na danym terenie w ogóle możliwe jest budowanie podpiwniczonego obiektu oraz jaki rodzaj fundamentów należy zastosować. 

Badanie gruntu cena

Wszelkie koszty związane z przeprowadzeniem tych badań, pozostają w gestii inwestora budowlanego. Jeśli wpiszesz w Google frazę: badanie gruntu cena, to uzyskasz bardzo różne dane. Cena zależna jest bowiem między innymi od lokalizacji działki budowlanej i waha się pomiędzy 1000 a 1500 złotych. Warto umówić odpowiednio wcześniej termin z geodetą, ponieważ choć na same odwierty wystarczy jeden dzień, to na wykonanie raportu firma Geo – Osnowa potrzebuje już około dwóch - trzech tygodni. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć, jaka za badanie gruntu cena będzie na terenie Warszawy i okolic, to skontaktuj się z naszym biurem.

Materiał zewnętrzny