Piątek, 26 kwietnia 2024

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Środki antykryzysowe: w jaki sposób MŚP utrzymują się na powierzchni w Finlandii

23.03.2021 15:38 | 0 komentarzy | (q)

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają ważną rolę w życiu społecznym i gospodarczym każdego kraju, a Finlandia nie jest wyjątkiem. Wraz z pierwszą falą koronawirusa rząd, przy pomocy publicznych instytucji finansowych, uruchomił program dotacji dla firm dotkniętych ograniczeniami kwarantanny.

Środki antykryzysowe: w jaki sposób MŚP utrzymują się na powierzchni w Finlandii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Warunki otrzymywania dotacji

Finansowanie przedstawicieli fińskich MŚP jest realizowane przez banki. Ale gwarancje płatności są udzielane przez instytucje kredytowe, takie jak Finnvera i inne podlegające fińskiemu Ministerstwu Gospodarki. Według ekspertów portalu finansowo-analitycznego Laina Finance, w celu zapewnienia środków na transakcje o podwyższonym ryzyku, zobowiązania gwarancyjne państwa zostały zwiększone z 50% do 80%.

Ostatni program pomocy publicznej wygasł 26 lutego 2021 r. wraz z oficjalnym zakończeniem drugiego lockdownu. Kolejna ustawa proponująca przyznanie dotacji wpłynęła do parlamentu 17 marca i oczekuje obecnie na decyzję. Pomoc ta będzie miała na celu wsparcie tych organizacji, które podczas trzeciej kwarantanny straciły ponad 30% swoich zysków.

Przyznane dotacje są jednorazowe i nie podlegają zwrotowi. Przeznaczone są na:

  • średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające od 6 do 250 osób lub więcej, których roczny obrót nie przekracza 300 mln euro;
  • małe firmy zatrudniające 1-5 osób, z wyłączeniem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • indywidualnych przedsiębiorców, którzy otrzymali po 2000 euro od gmin.

Przedstawiciele MŚP mogą również liczyć na pożyczkę na korzystnych warunkach, nawet bez zabezpieczenia, na okres do 6 lat.

Sytuacja na świecie

Władze wielu krajów zajmują się problemem wspierania MŚP. Na przykład w Polsce od początku pandemii ruszył program społeczny Tarcza 2.0, dzięki któremu mikro-małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymywały dotacje, a płatności za nie zostały ostatecznie anulowane przez państwo. Początkowo funduszowi przydzielono budżet w wysokości 8,4 mld euro, ale na początku 2021 roku przeznaczono dodatkowy 1 mld euro. Kwota wsparcia zależna była od wielkości spadku przychodów i wyniosła: 18 tys.zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30–60%, 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60%, zaś maksymalna kwota subwencji wyniosła 324 tys. zł z  możliwością jej umorzenia w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 roku.

Na Białorusi wsparcie państwa jest więc przeznaczone dla przedsiębiorców indywidualnych, których dochody nie przekraczają 416 tys. rubli w 2020 r. oraz mikroorganizacji o obrotach do 3 mln 47 tys. rubli.

Podobna praktyka z powodzeniem jest stosowana na terytorium innych państw. Na przykład w Rumunii rząd opracował również programy finansowania mające na celu ustabilizowanie MŚP i przedsiębiorstw typu start-up. W Wielkiej Brytanii przyznano wsparcie finansowe w wysokości 330 miliardów funtów, a Niemcy uruchomiły program antykryzysowy o wartości 156 miliardów euro.

Okres powrotu do stabilizacji będzie się różnił w zależności od kraju. Według ekspertów laina-finance.fi, mechanizmy wsparcia będą działać szybciej w małych i ustrukturyzowanych firmach. Sytuacja będzie trudniejsza w przypadku dużych przedsiębiorstw.