środa, 27 listopada 2024
imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RSS
W tej sprawie przewijają się spore pieniądze i znane jastrzębskie nazwiska. A że chodzi o majątek należący de facto do gmin tworzących Międzygminny Związek Komunikacyjny to może ona mieć wpływ także na sprawność działania publicznej...
26 listopada w Domu Przyjęć Magnolia 28 par odebrało z rąk burmistrza Radlina, Zbigniewa Podleśnego odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie.
W wodzisławskiej dzielnicy Turzyczka odbyło się szkolenie, na którym strażacy z trzech gmin uczyli się gasić panele fotowoltaiczne.
- Nie sądziłem że dorośli ludzie mogą mieć taki problem z przegraną - stwierdził w Monitorze Samorządowym w Radiu Vanessa prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz. Miał na myśli ostatnie działania radnych Silnego Raciborza - Dariusza Polowego...
Dyrektor biura poselskiego Gabrieli Lenartowicz odczytała na sesji w starostwie oświadczenie liderki Platformy Obywatelskiej w powiecie raciborskim. Dotyczyło sytuacji spółki Rafako S.A.
Mówiły o tym radnym powiatowym urzędniczki, które gościły na posiedzeniu komisji budżetowej. Wicedyrektor Małgorzata Łaszczewska i kierownik Urszula Lebek wspomniały m.in. o Mostostalu, Elko i Eko-Oknach. Firmy wyprzedzająco zgłaszają...
Żorska dzielnica Rój została zakwalifikowana jako jeden z dwóch miejskich obszarów mających zostać z najbliższych latach zrewitalizowane. Zmodernizowano tam już miejskie kąpielisko, w planach jest jeszcze remont boiska i zagospodarowanie...
Luiza, Maksymilian, Tadeusz, Borys, Maja, Staś, Antoś i Leon. Poznaj maleństwa, które w ostatnim czasie przyszły na świat w wodzisławskim szpitalu.
O godz. 11.00 (wtorek 26 listopada) zaplanowano pogrzeb śp. Henryka Kani seniora, założyciela Zakładów Mięsnych Kania. O śmierci przedsięborcy i filantropa poinformował burmistrz Ustronia.
Rozpoczęła się nowa kampania rekrutacyjna Eko-Okien, jednego z największych pracodawców w regionie. Firma zaprasza do dołączenia do swojego zespołu, oferując stabilne zatrudnienie i możliwości rozwoju zawodowego.
O sytuacji powodziowej w regionie informujemy na bieżąco. Dramatyczna sytuacja ma miejsce na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jastrzębiu-Zdroju organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych.
Już w najbliższą sobotę, 14 września, jastrzębska porodówka otworzy drzwi dla wszystkich chętnych, chcących poszerzyć swoją wiedzę związaną z ciążą oraz opieką nad noworodkiem. Różnorodne zajęcia i prelekcje będą odbywały się przez cały dzień.
Wielu uczniów wracających do szkół po wakacjach nie jest z tego zadowolonych. Znika luz i poczucie wolności. Szkoła kojarzy im się z przymusową nauką. Jednak czy nauka może być przymusowa? Formalnie tak, w rzeczywistości nie ma mowy o poznaniu czegokolwiek, jeśli nie ma dobrej woli, a przede wszystkim zaangażowania człowieka. Zresztą,...
W naszym regionie górnictwo było popularnym rzemiosłem. Z kopalniami wiążą się różne opowieści i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Według jednej z relacji pod ziemią podobno ukazały się dusze zmarłych górników.
Druga edycja imprezy sportowej Hajer Indoor Triathlon (21 września) zbliża się wielkimi krokami. Lista zawodników szybko się zapełnia, ale jeszcze można się zapisać. Nowością jest to, że w triathlonie wystartują również dzieci. Szykuje się piękna sportowa impreza z górniczym akcentem. O tym, dlaczego warto wziąć w niej udział,...
Pierwszy tydzień nauki już minął. Ten czas szczególnie ważny jest dla pierwszoklasistów. Nastolatki rozpoczęły naukę w szkołach średnich i właśnie z myślą o nich organizowane są zajęcia integracyjne. O tym, jak wyglądają i jakie odczucia mają nowo przyjęci uczniowie, mogliśmy przekonać się, odwiedzając popularnego „Korfantego”.
Ostatnim sołectwem, które świętowało zakończenie żniw była Ruptawa i Cisówka. Również tam mieszkańcy chętnie wzięli udział w uroczystościach i zabawie, jaka wiąże się z tym wyjątkowym czasem.
Znana i lubiana impreza pokazująca w nieco ironiczny sposób czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) zaczęła się inaczej niż dotychczas. Najpierw al. Jana Pawła i al. Piłsudskiego przejechał sznur samochodów z epoki, potem było już tylko lepiej. Wata na patyku, kiosk ruchu i wesele, jak za dawnych lat.
Piknik naukowo-sportowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji i to zarówno związanych z różnorodnymi eksperymentami, jaki i sportem. Każdy znalazł coś dla siebie.
Galeria Sztuki Współczesnej „Łazinki III” prezentuje kontrowersyjną, ale ciekawą wystawę. Główną rolę odgrywają w niej odpadki, z których powstają patologiczne postacie, jak na przykład dyktatorzy – Władimir Putin i Kim Dzong Un. Śmieci zmieniają się też w wizerunek Matki Boskiej czy świętego Jana Pawła II.
Rodzinne Ogrody Działkowe „Zacisze” borykają się ze szkodami górniczymi, a właściwie ich skutkami. Zapadlisko górnicze pochłonęło na przestrzeni ostatnich lat około 200 działek. Ci, którzy jeszcze mają tam ogródek, martwią się jak długo jeszcze, będą mogli się nim cieszyć.
Sytuacja ekonomiczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie jest najlepsza. Pierwszy kwartał tego roku firma zanotowała stratę w wysokości 9,7 mln zł netto. Wyniki za półrocze zostaną ogłoszone 27 września. Tymczasem działacze związku zawodowego „Sierpień 80. Konfederacja” zwracają uwagę na „wieloletnie zaniedbania i złe zarządzanie" firmą.
Skąd się wzięły zjawy w sądzie? Dlaczego nikt przez dłuższy czas nie chciał kupić domu w Zdroju, a robotnicy budowlani wyskakiwali ze strachu przez okna? Dziwna aura koło ronda gen. Władysława Sikorskiego. Jasnowidz mieszkający na ulicy Rybnickiej. Wszystkie te wydarzenia nie dają się naukowo wyjaśnić, a jednak ludzie w nie wierzą.
Na 3 września przypada 44. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Uroczystości oficjalne odbywają się na placu przed kopalnią „Zofiówka”. Od kilku lat w sposób mniej formalny przypomina się o tych ważnych wydarzeniach mieszkańcom osiedla Morcinka.
W poniedziałek, 2 września, na os. Staszica przyjechał autobus komunikacji miejskiej linii C20. O ponowne włączenie osiedla do systemu komunikacji miejskiej walczyli mieszkańcy wraz z przewodniczącą Moniką Brachaczek. Kierowcę spotkała miła niespodzianka.
W poniedziałek, 2 września, w całym kraju rozpoczął się rok szkolny 2024/2025 i uczniowie wrócili do szkolnych ławek. Dzisiaj były to spotkania w gronie klasowym i z wychowawcami, ale od jutra zaczyna się nauka.
Zakończył się trwający trzy dni Jastrzębski Festiwal Teatrów Ulicy. Impreza okazała się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, sądząc po frekwencji. A jeszcze dodać do tego prawdziwie letnią pogodę to mamy idealne zestawienie.
Najnowsze komentarze