Sobota, 28 maja 2022

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Za radą prawników prezydent Polowy zostawia fachowcom sprawę wiceprezydenta Wacławczyka

24.02.2021 12:30 | 4 komentarze | ma.w

Choć opozycja domagała się od głowy miasta zajęcia stanowiska wobec jej podejrzeń kierowanych pod adresem Dawida Wacławczyka – zastępcy prezydenta, to Dariusz Polowy, po konsultacji z radcami prawnymi uznał, że nie ma ku temu kompetencji.

Za radą prawników prezydent Polowy zostawia fachowcom sprawę wiceprezydenta Wacławczyka
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że w opracowaniu autorstwa Dawida Wacławczyka na temat połączenia miejskiego muzeum i powiatowego zamku radni opozycji doszukali się wielu skopiowanych fragmentów z dokumentu, jaki jest własnością Powiatu Raciborskiego. Uważają, że zastępca Polowego naruszył ustawę prawo autorskie i zdecydowali się zgłosić podejrzenie wobec Wacławczyka do prokuratury. Za opracowanie to obecny wiceprezydent – jeszcze jako przedsiębiorca i radny powiatowy – pobrał od Miasta Racibórz 24 600 zł. Do podejrzeń jego przeciwników politycznych doszło stanowisko zarządu powiatu, który również zdecydował się powiadomić prokuraturę o wykorzystaniu swej własności przez D. Wacławczyka bez posiadania zgody Powiatu Raciborskiego. Pierwszy zastępca Dariusza Polowego broni się przed zarzutami wskazując, że miał zgodę na kopiowanie treści z dokumentu należącego do Powiatu, udzieloną mu przez ich autora Grzegorza Wawocznego (który wcześniej sprzedał opracowanie starostwu).

Prezydent nie ma kompetencji

Na kończącym sesję budżetową, drugim posiedzeniu rady miasta z 3 lutego Dariusz Polowy na pytania radnych Anny Szukalskiej i Piotra Klimy czy i jak odniesie się do uwag na temat opracowania autorstwa Dawida Wacławczyka, włodarz wyjaśnił, że w urzędzie trwa analizy prawna związana z tą sytuacją.

Zapytaliśmy w urzędzie o efekty tej analizy. Odpowiedzi udzieliła nam rzeczniczka magistratu Lucyna Siwek. – Informuję, że możliwość zajęcia stanowiska w tym zakresie przez prezydenta analizowało Biuro Radców Prawnych Urzędu Miasta w Raciborzu. Stwierdziło brak kompetencji prezydenta miasta do dokonania analizy podobieństwa koncepcji, którą dla Miasta Racibórz przygotował pan Dawid Wacławczyk w stosunku do koncepcji stanowiącej własność Powiatu Raciborskiego autorstwa pana Grzegorza Wawocznego – twierdzi pani rzecznik.

Zostawiamy to kompetentnym podmiotom

Wedle L. Siwek, materiał urzędowy, który stanowi opracowanie przygotowane na zlecenia Miasta Racibórz przez D. Wacławczyka został zrealizowany w ramach umowy łączącej Miasto i obecnego wiceprezydenta. – Stroną tego stosunku prawnego nie był pan Grzegorz Wawoczny, ani też Powiat Raciborski. Zatem brak jest podstaw prawnych do prowadzenia analizy materiału, do którego Miasto nie ma żadnych praw – przekazuje rzeczniczka urzędu.

Wszelkiego rodzaju analizy opracowania pana Grzegorza Wawocznego prezydent miasta pozostawia kompetentnym i uprawnionym do tego podmiotom – zaznacza Lucyna Siwek.

Pani rzecznik podkreśliła przy tym, że do chwili obecnej nie zostały naruszone żadne interesy Miasta Racibórz, jako podmiotu zawierającego przedmiotową umowę. – Stąd też nie jest uzasadnione, aby Miasto Racibórz występowało jako strona medialnego sporu i zajmowało w tym zakresie stanowisko – podsumowała Lucyna Siwek.Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz