Sobota, 28 maja 2022

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Remont Jastrzębskiej i Wodzisławskiej pewny. Trzy pytania do Michała Wosia

07.05.2019 07:00 | 4 komentarze | mak

Stan drogi wojewódzkiej nr 933, czyli ul. Jastrzębskiej w Wodzisławiu i ul. Wodzisławskiej w Mszanie, jest fatalny. Mieszkańcy długo czekali na remont. Wreszcie Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na kompleksową przebudowę drogi. Zgłosiło się czterech wykonawców, ale wszystkie oferty przewyższały środki zabezpieczone w budżecie województwa. W sumie na cały remont DW 933 brakło ponad 55 mln zł, w tym na remont odcinka w Wodzisławiu i Mszanie - około 25 mln zł. Znalazły się jednak dodatkowe pieniądze, więc inwestycja jest już pewna. Pytamy Michała Wosia z PiS - członka zarządu województwa śląskiego - o szczegóły remontu.

Remont Jastrzębskiej i Wodzisławskiej pewny. Trzy pytania do Michała Wosia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzy pytania do Michała Wosia:

Nowiny Wodzisławskie: Sejmik dołożył ze środków własnych województwa ponad 55 mln zł na wykonanie całości. Czy to oznacza, że inwestycja na pewno zostanie zrealizowana?

Michał Woś, członek zarządu województwa śląskiego: W zarządzie województwa odpowiadam m.in. za transport i drogi, w tym nadzoruję pracę Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wiem ile ciężkiej pracy kosztował nas przetarg na DW 933, gdzie kilkukrotnie trzeba było przesuwać termin otwarcia ofert. 55 milionów to bardzo duża kwota jak na możliwości województwa. Na innej drodze, gdzie oferty przekraczały ok. 40 mln, przetarg po prostu powtórzyliśmy. Z uwagi na terminy taki manewr przy ul. Jastrzębskiej byłby bardzo ryzykowny. Dlatego razem ze współpracownikami opracowaliśmy plan na znalezienie tych pieniędzy przez rozłożenie kosztów na kilka lat i przesunięcia z innych inwestycji. O to zawnioskowałem do Sejmiku. Co ważne, sejmik nie dołożył nowych środków, tylko dokonał odpowiednich przesunięć dzięki oszczędnościom. Sam jestem radnym sejmiku z naszego, wodzisławskiego okręgu, dlatego łatwiej było forsować tę zmianę. Dziękuję też za zaangażowanie radnym i parlamentarzystom - poseł Teresa Glenc złożyła nawet interwencję poselską w tej sprawie.

– Czy ZDW podpisze umowę na remont drogi nr 933 z którąś z firm startujących w przetargu? Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się rozpoczęcia remontu?

– Jesteśmy na etapie szczegółowego badania ofert, ale nic nie wskazuje na to żeby miały wystąpić przeszkody do zawarcia umowy. W tym momencie dla wszystkich, a zwłaszcza dla mieszkańców, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby sfinalizowanie obecnego przetargu. Standardowo etap, na którym się znajdujemy, trwa około dwóch miesięcy, więc wkrótce dokonamy wyboru najkorzystniejszej oferty i będzie mogła być zawarta umowa. To bardzo duża inwestycja, jedna z największych w województwie, nie zwykły remont. Cała droga, wraz z infrastrukturą towarzyszącą (chodniki, zatoki autobusowe itp), będzie budowana od zera w najlepszych obecnie dostępnych technologiach. Prace ruszą jeszcze w tym roku. Prace do etapu nawierzchni bitumicznych powinny skończyć się na jesieni przyszłego roku, a oddanie całej inwestycji do wiosny 2021.

– Radni miejscy z Wodzisławia i radni powiatu wodzisławskiego zaapelowali o remont DW 933, ale też o dokończenie remontu DW 936 – ul. Młodzieżowej w Wodzisławiu. Co dalej z tą drugą inwestycją?

– Kwestia związana z przebudową ul. Młodzieżowej jest skomplikowana i wiąże się nieuregulowaną gospodarką wodno-ściekową w tamtym obszarze, która negatywnie oddziałuje na grunt i podbudowę drogi wojewódzkiej. Mieszkańcy doskonale pamiętają - przepraszam - jakim świństwem zapełniały się okoliczne rowy. Dlatego po analizie Zarząd Dróg Wojewódzkich zdecydował o zakończeniu w poprzednim roku wykonania przebudowy ul. Młodzieżowej. Mówiąc wprost - dopóki miasto nie uporządkuje po swojej stronie gospodarki wodno-ściekowej w tym miejscu, duże inwestycje drogowe po porostu nie mogą być prowadzone. To z uwagi na dobro mieszkańców. Dlatego dziękuję za apele kierowane przez rady zarówno miasta, jak i powiatu. Odpowiedzią musi być apel z mojej strony o uporządkowanie kwestii kanalizacji. Wtedy bardzo chętnie wrócimy do tej ważnej inwestycji na DW 936.

Rozmawiała Magdalena Kulok

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm