Niedziela, 2 października 2022

imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima

RSS

Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia – etap 1.

06.11.2018 10:54 | 0 komentarzy | MP

Miasto Racibórz – Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu realizuje projekt pt. „Szlakiem wież i platform widokowych Euregionu Silesia – etap 1.” W projekt zaangażowanych jest pięciu partnerów, w tym czterech ze strony polskiej: Pietrowice Wielkie, Racibórz, Mszana, Lubomia oraz jeden ze strony czeskiej: Sosnová.

Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia – etap 1.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach projektu wytyczony został szlak turystyczny łączący pięć nowo powstałych wież lub platform widokowych. Przebiega on od miejscowości Sosnová w Czechach, przez Opawę, Krawarz, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Lubomię do miejscowości Połomia w gminie Mszana. Prezentuje nie tylko najpiękniejsze widokowo zakątki Śląska, ale również miejscowe atrakcje turystyczne po obu stronach granicy polsko-czeskiej.

W celu promocji projektu wydano polsko-czeskie mapy i ulotki (bezpłatnie dostępne dla zainteresowanych u każdego z partnerów projektu) prezentujące szlak i jego główne atrakcje turystyczne z podziałem na trasę samochodową, przeznaczoną dla rodzin z dziećmi oraz rowerową. Powstała dwujęzyczna polsko-czeska witryna internetowa zawierająca szczegółowe informacje o całym projekcie. Przy każdym punkcie widokowym jest zamontowana tabliczka z logo projektu, która umożliwia samodzielne wykonanie odbitki - stempla turystycznego. Wszystkie produkty projektu dostępne są bezpłatnie dla odwiedzających.

Platforma widokowa w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu znajduje się przy głównej trasie spacerowej, na skarpie nad „Zaczarowanym Ogrodem”. Do platformy można dojść od strony parkingu przy ul. Markowickiej pokonując odległość około 800 metrów w leśnej scenerii. Po drodze mijamy Edukacyjną Ścieżkę Przyrodniczą „Zielona klasa” oraz mini zoo. Drugie dojście znajduje się po przeciwnej stronie arboretum przy stawach wędkarskich, za przejazdem kolejowym.

Z poziomu platformy pięknie prezentuje się żywopłotowy labirynt. Patrząc z góry dostrzegamy jego charakterystyczną formę kwiatu o pięciu płatkach. Każda pora roku ma tu swój niepowtarzalny urok. Wiosną ogród ozdabiają magnolie, wiśnie, różaneczniki. Latem kwitną róże i liliowce. Jesień mieni się różnorodnymi jesiennymi barwami. Zimozielone żywotniki atrakcyjne są także zimą. Kolekcje roślin polskich i zbiorowisk łąkowych mają dodatkowo wartość edukacyjną.

Stalowa konstrukcja platformy o wymiarach 13,5 m x 6m spoczywa na fundamencie żelbetowym. Podłogę stanowią drewniane deski. Bezpieczeństwo zapewnienia balustrada stalowa.

Na konstrukcji zamontowano suchy stempel turystyczny – logo projektu do samodzielnego wykonania odbitki za pomocą ołówka i kartki. Dodatkowo turyści mogą otrzymać tradycyjną pieczęć z logo projektu w siedzibie arboretum.

Punkt widokowy stanowi dużą atrakcję dla turystów i miłośników przyrody. Umożliwia podziwianie kompozycji roślinnych z zupełnie nowej perspektywy.

Artykuł dofinansowany w ramach projektu "Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia - etap 1."

Projekt „Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia- etap 1.”, nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_013/0001118, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice” w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Materiał zewnętrzny