Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Roboty już pakują węgiel w kopalni Chwałowice

15.02.2021 07:32 | 0 komentarzy | acz

Ze zrobotyzowanej linii pakującej, którą pod koniec grudnia Polska Grupa Górnicza uruchomiła w rybnickiej kopalni ROW-Chwałowice, po niespełna miesięcznym rozruchu do nabywców trafiają już pierwsze worki ekogroszku Pieklorz.

Roboty już pakują węgiel w kopalni Chwałowice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydajność instalacji w Rybniku wynosi ponad 200 t na dobę (ok. 60 tys. t/rok), co pozwoli zaspokoić rosnący popyt na konfekcjonowane paliwo węglowe z Chwałowic. Indywidualni nabywcy mogą kupić Pieklorza w e-sklepie PGG S.A. oraz w punkcie sprzedaży drobnicowej kopalni, a wkrótce za pośrednictwem ogólnopolskiej sieci Autoryzowanych Sprzedawców Węgla PGG S.A. ceniony rybnicki ekogroszek dostępny będzie w niemal wszystkich regionach Polski.

Z zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Chwałowicach produkt trafia przenośnikami do nowoczesnej instalacji, gdzie automaty pakują go w worki o wadze 20 kg. Ekogroszkom stawia się najwyższe wymagania jakościowe, dlatego specjalne czujniki kontrolują odmierzoną masę a detektory sprawdzają, czy wewnątrz opakowań nie ma jakichkolwiek metalowych zanieczyszczeń, które mogłyby potem uszkodzić podajnik kotła retortowego, narażając klienta na kosztowne kłopoty. Odpowiednim ułożeniem worków na drewnianych paletach zajmują się w Chwałowicach roboty. Ręczną pracę wyeliminowano też dzięki tzw. kapturownicom, które szczelnie zabezpieczają jednotonową paletę z Pieklorzem mocną folią ochronną. Nowoczesna zautomatyzowana instalacja w Rybniku znacznie podniosła też bezpieczeństwo pracowników, którzy nie są już narażeni na wypadki typowe przy ręcznym pakowaniu i transporcie węgla.