Piątek, 26 kwietnia 2024

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Windykacja długu od firm i od osoby prywatnej

17.06.2021 11:30 | 2 komentarze | (s)

Dłużnikiem może być nie tylko firma, ale także osoba prywatna. Jak skutecznie windykować należności od osób fizycznych i przedsiębiorstw? Podpowiadamy.

Windykacja długu od firm i od osoby prywatnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wynika z danych udostępnionych przez BIG InfoMonitor, ponad jedna trzecia firm (34,5%) wskazuje, że w drugim kwartale 2021 roku miała niesolidnych kontrahentów, opóźniających płatności faktur o ponad 60 dni. W praktyce oznacza to, że jeden na trzech kontrahentów musiał czekać co najmniej dwa miesiące na płatność za towary, które dostarczył, lub usługi, które wykonał. Niestety, im dłuższe opóźnienie w płatności, tym mniejsze szanse na jego uregulowanie. Jeśli zależy Ci na tym, by wyegzekwować spłatę długu, działaj szybko. Od czego zacząć? 

Rozwiązanie? Szybka windykacja

Im szybciej rozpoczniesz windykację, tym większe szanse na to, że odzyskasz dług. Dlaczego? Po pierwsze – szybka aktywność jest przejawem odpowiedzialnego podejścia do biznesu i troski o własną firmę. Taka postawa będzie dla dłużnika jasnym sygnałem, że „łatwo nie odpuścisz” i będziesz walczył o pieniądze, które zwyczajnie Ci się należą. Po drugie – przedłużające się zadłużenie szybko umyka z pamięci, a motywacja dłużnika do jego uregulowania maleje. Skoro nikt nie upomina się o spłatę, po co spłacać? Choć takie podejście jest absolutnie niedopuszczalne, dla wielu nieterminowych płatników bywa niestety standardem.

Windykacja długów – od czego zacząć?

Samodzielna windykacja długów może być źródłem sporego stresu. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Jeśli chcesz zrealizować działania windykacyjne na własną rękę, sięgnij po wsparcie kompetentnego partnera, który udostępni nowoczesne rozwiązania, które znacząco zwiększą szanse na sukces. Jednym z nich jest Biuro Informacji Kredytowej Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor). BIG InfoMonitor przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm (informacje negatywne) oraz informacje o zobowiązaniach płaconych w terminie (informacje pozytywne). Udostępnia także wierzycielom nowoczesne narzędzia służące prewencji i egzekwowaniu długów.

Jak windykować długi od firmy i osoby prywatnej?

Proces windykacji długów od osoby fizycznej i firmy realizowany z pomocą BIG wygląda bardzo podobnie. Najważniejszą różnicą są odmienne warunki określające możliwość wpisania danych dłużnika do rejestru BIG (więcej na ten temat przeczytasz w kolejnej części tego akapitu). Co możesz zrobić?

Najskuteczniejszym Skutecznym sposobem wyegzekwowania spłaty należności jest wpisanie danych dłużnika do rejestru dłużników BIG. Dlaczego? Banki, leasingodawcy, firmy pożyczkowe, operatorzy telefonii komórkowej i wielu przedsiębiorców weryfikuje rzetelność podmiotów, sprawdzając ich dane w rejestrze BIG. Jeśli odkryją, że wnioskujący o kredyt (leasing, pożyczkę, zawarcie umowy biznesowej) jest dłużnikiem, ten straci szanse na zamierzone przedsięwzięcie, np. wzięcie kredytu inwestycyjnego czy hipotecznego. Kłopotliwy wpis może być więc symboliczną rysą na szkle, która znacząco utrudni nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale także plany rozwojowe.

Aby wpisanie danych dłużnika okazało się możliwe, konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Jakich?

Jeśli dłużnikiem przedsiębiorcy jest konsument:

  • minimalna kwota zadłużenia nie może być niższa niż 200 zł;
  • podstawą zobowiązania musi być określony tytuł prawny, np. umowa między stronami;
  • od terminu płatności musi upłynąć co najmniej 30 dni;
  • od daty wymagalności zobowiązania nie może upłynąć więcej niż 6 lat;
  • co najmniej miesiąc przed dokonaniem wpisu wierzyciel musi dostarczyć dłużnikowi (wysłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście) ustawowe wezwanie do zapłaty z informacją o planowanym wpisie do rejestru BIG.

Jeśli dłużnikiem przedsiębiorcy jest firma:

  • minimalna kwota zadłużenia nie może być niższa niż 500 zł;
  • podstawą zobowiązania musi być określony tytuł prawny, np. umowa między stronami;
  • od terminu płatności musi upłynąć co najmniej 30 dni;
  • co najmniej miesiąc przed dokonaniem wpisu wierzyciel musi dostarczyć dłużnikowi (wysłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście) ustawowe wezwanie do zapłaty z informacją o planowanym wpisie do rejestru BIG.

Windykacja należności – jakich błędów unikać?

Wielu przedsiębiorców próbuje wymusić spłatę prośbą lub groźbą, prowadząc z dłużnikami długie (i mało owocne) rozmowy telefoniczne. Jeśli przypomniałeś kontrahentowi o nieopłaconej fakturze, a po kilku deklaracjach wpłaty Twoje konto wciąż świeci pustkami, zacznij działać śmielej. Wyślij do niego wezwanie do zapłaty z informacją o planowanym wpisie na czarną listę, a najlepiej zleć to zadanie BIG-owi. Logotyp rejestru w połączeniu z fachowym językiem z pewnością wywoła pożądaną reakcję dłużnika. Nie zapomnij także o konsekwencji. Jeśli informujesz dłużnika o planowanym wpisie do rejestru dłużników, zadbaj o to, aby słowa miały pokrycie w czynach. W innym przypadku stracisz wiarygodność i zmniejszyć szansę na to, że dłużnik będzie traktował Cię poważnie.

Materiał zewnętrzny