Niedziela, 28 listopada 2021

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

PK już bez prezesa Muchy. "Zwolnili" go wiceprezydenci Fita i Konieczny

24.01.2019 15:22 | 12 komentarzy | ma.w

W czwartek 24 stycznia w godzinach południowych w spółce miejskiej doszło do zwolnienia szefa Przedsiębiorstwa Komunalnego Stanisława Muchy. Kierujący PK przez blisko 2 lata został zwolniony przez zastępców prezydenta Dariusza Polowego. Funkcję przewodniczącego w Radzie Nadzorczej PK utracił też Rafał Jasiński.

PK już bez prezesa Muchy. "Zwolnili" go wiceprezydenci Fita i Konieczny
Były już prezes PK Racibórz Stanisław Mucha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Spotkałem się z panoma wiceprezydentami w tej sprawie. Rozstaliśmy się w pokojowej atmosferze. Spodziewałem się takich rozstrzygnięć - powiedział nam S. Mucha. Po jego zwolnieniu kierownictwo PK przejęła prokurent Alicja Grygiel. Prezydent Dariusz Polowy nie był obecny przy zwolnieniu szefa PK, nadzorowali je zastępcy. Głowa miasta wyjechała dziś do Warszawy na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka by uczestniczyć w mediacjach między nauczycielami a rządem.

Nowymi członkami Rady Nadzorczej PK zostali (już 21 stycznia, w poniedziałek) Krzysztof Burek (przewodniczący, były wiceprezes Rafako SA) i Natalia Fac-Lewandowska (radca prawny i mediator). Funkcję szefa rady nadzorczej przestał pełnić Rafał Jasiński, powołany za rządów Mirosława Lenka.

Nowym prezesem przedsiębiorstwa Rada Nazdorcza PK (już w nowym składzie) powołała Bogdana Gawliczka (47 lat). Jak podaje magistrat: właściciela przedsiębiorstwa z sektora transportowego. To absolwent robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nieoficjalnie wiemy, że wcześniej spotkał się z B. Gawliczkiem prezydent D. Polowy i zaakceptował jego wizję prowadzenia przedsiębiorstwa komunalnego. Miasto Racibórz jest właścicielem spółki. Bogdan Gawliczek ma rozpocząć pracę przy ul. Adamczyka lada dzień.

Ratusz w oficjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej podziękował byłemu prezesowi za "wysiłek i poświęcenie włożone w kierowanie spółką". Mucha szefował PK od 17 listopada 2016 roku.

Stanisław Mucha stwierdził, że zostawia przedsiębiorstwo w momencie przed rozpoczęciem jego odbudowy. - Etap sprzątania, po wieloletnich zaniedbaniach i stanie jaki zastałem gdy tu przyszedłem, PK ma już za sobą. Zaczyna się najtrudniejszy czas dla przedsiębiorstwa. Otwartymi kwestiami są przyszłość komunikacji miejskiej i zieleni miejskiej - uważa były szef. Mucha zastąpił na stanowisku prezesa Mariana Czernera (aktualnie wiceprzewodniczący rady miasta). Wcześniej przez długie lata kierował spółką Krzysztof Kowalewski.

Resortowy (zajmujący się gospodarką komunalną) wiceprezydent Dominik Konieczny stwierdził, że nie będzie komentował decyzji podjętych przez Radę Nadzorczą. - Taka jest wola właściciela czyli Miasta i Prezydenta Dariusza Polowego - powiedział.

Na posiedzeniu komisji gospodarki o zwolnienie S. Muchy zapytał Paweł Rycka, prosząc o sprecyzowanie czy zwolnienia dokonali panowie wiceprezydenci. D. Konieczny oznajmił, że odbyło się posiedzenie rady nadzorczej, na którym odwołano prezesa Muchę i powołano na to stanowisko B. Gawliczka. Rycka nie kontynuował tematu, podziękował tylko "za wyczerpującą odpowiedź". Już po posiedzeniu komisji powiedział nam, że planuje dopytać o szczegóły decyzji. Były przewodniczący rady Henryk Mainusz komentował: wierzę, że to zmiana w jakimś celu, z jakąś konkretną wizją, a nie zmiana dla samej zmiany. - Pana Galiwczka znam jako właściciela Travel - Bus. Znam go z dobrej strony - podkreślił H. Mainusz.

Ludzie:

Bogdan Gawliczek

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza