Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Narodowcy piszą do ministrów w sprawie Rafako

15.11.2017 08:27 | 4 komentarze | żet

Wiele wskazuje na to, że Polski Fundusz Rozwoju stanie się współwłaścicielem Rafako, jednakże decydujący głos w sprawach Rafako utrzyma PBG. Zdaniem przedstawiciela Ruchu Narodowego, działalność grupy PBG cechują "niejasności finansowe". Stąd obawy, czy dofinansowanie publicznymi środkami Rafako "nie spowoduje utraty tych pieniędzy bez wyraźnych efektów".

Narodowcy piszą do ministrów w sprawie Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poseł Ruchu Narodowego Robert Winnicki (do Sejmu RP dostał się z listy Kukiz'15) złożył interpelację do ministrów rozwoju oraz energii. Jej zasadnicza część przedstawia się następująco:

1. Czy państwowy (publiczny) kapitał poprzez Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął proces przejmowania (lub wpływania) na największego producenta kotłów w Europie, czyli Rafako S.A.?

2. Czy w świetle niejasności finansowych Grupy PBG (zadłużenie, niespłacanie rat układowych, masowe upadki podwykonawców przy budowie autostrad i stadionów) dofinansowywanie publicznymi środkami RFK, które wciąż jest silnie zależne od PBG nie spowoduje utraty tych pieniędzy bez wyraźnych efektów? Czy istnieje jakiś plan finansowy w tym zakresie?

3. Czy spółki prywatne, ale o charakterze strategicznym jak Rafako S.A., odgrywają ważną rolę w planach gospodarczo-ekonomicznych Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Energii?

Nie jest to pierwsza interpelacja Roberta Winnickiego w sprawie Rafako. W czerwcu 2016 wskazywał, że raciborska firma przegrywa kolejne duże przetargi na modernizację i budowę bloków energetycznych. Pytał, czy zależność Rafako - największego producenta kotłów w Europie - od znajdującego się wówczas w stanie upadłości układowej PBG nie jest zbytnim obciążeniem dla tak ważnego przedsiębiorstwa jak Rafako.

fot.  Nowiny.pl, Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0 pl/wikipedia.org)