Piątek, 26 kwietnia 2024

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Średnio 6225 złotych dla górnika w powiększonej Polskiej Grupie Górniczej

03.04.2017 09:55 | 2 komentarze | acz

PGG wchłonęła KHW. 31 marca podpisana została umowa, na mocy której z dniem 1 kwietnia 2017 Polska Grupa Górnicza przejęła kopalnie i pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego. Holding został jej ruchem, a górnicy otrzymają podwyżkę.

Średnio 6225 złotych dla górnika w powiększonej Polskiej Grupie Górniczej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PGG po połączeniu z KHW zatrudniać będzie 43,3 tysiąca osób, z czego 12,5 tysiąca osób to obecni pracownicy KHW. - Żaden górnik nie straci pracy w wyniku połączenia spółek. Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany, natomiast pracowników Holdingu obejmą zasady wynagradzania obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki temu pracownicy KHW będą mieli wyższe zarobki. Średnia pensja górników z KHW ma osiągnąć poziom przeciętnej płacy w PGG i wynosić 6225 złotych. Jest to możliwe dzięki podpisanemu 1 marca porozumieniu ze stroną społeczną - informuje PGG w komunikacie.

- Na połączeniu obu spółek zyska branża, obie spółki, ale przede wszystkim ich pracownicy. Silna firma to stabilne miejsca pracy, więcej pieniędzy na inwestycje i szersze rynki zbytu – komentował minister. Dodał, że połączenie ma ugruntować silną pozycję PGG na rynku.

Podkreślił, że gdyby nie udało się doprowadzić tego procesu do końca, KHW skazane byłoby na upadłość, a tysiące osób straciłoby pracę. Suma zobowiązań Holdingu sięgnęła 2,5 mld zł i spółka nie miała szans na dalsze samodzielne funkcjonowanie. - Dlatego pomimo głosów krytyki byliśmy zdeterminowani, aby ten proces doprowadzić do końca. Nie było to łatwe, rozmowy trwały długimi miesiącami, ale dziś mamy tego efekty – powiedział. Zaznaczył, że wszyscy pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego zostaną na swoich miejscach pracy, a ich wynagrodzenie, jeśli się zmieni – to jedynie na korzyść pracowników.

Z kolei wiceminister Tobiszowski zwrócił uwagę, że połączenie PGG i KHW to kolejny etap reformy sektora. - Jeden z wielu, które już wykonaliśmy i które jeszcze przed nami na drodze do uzdrowienia polskiego górnictwa – mówił. - Podjęliśmy się tego zadania i realizujemy je. Obiecaliśmy, że doprowadzimy do tego, że górnictwo – które jest i przez lata jeszcze pozostanie podstawą polskiej energetyki - będzie rentowne, konkurencyjne i będzie się rozwijać. Podjęliśmy takie zobowiązanie bo wierzymy w to, że zarówno węgiel jak i polskie górnictwo mają potencjał do tego, aby być fundamentem nowoczesnej gospodarki Polski – podkreślał.

Zaznaczył, także że dzięki podjętym działaniom restrukturyzacyjnym PGG zaczyna przynosić zyski. Zespolenie kopalń, ograniczenie kadry zarządzającej i administracji oraz inwestycje w poprawę efektywności dają efekty. Od kilku miesięcy spółka zarabia na sprzedaży węgla i odrabia straty. – Dzięki naszym działaniom dziś możemy z optymizmem patrzeć na przyszłość sektora. Połączenie KHW i PGG to ważny krok dla górnictwa węgla kamiennego, dla Śląska i polskiej gospodarki. Kolejne wciąż przed nami – podsumował.