Ziemniaki pod nadzorem
Rolnik produkujący ziemniaki i wprowadzający je do obrotu, czyli sprzedający je na targowiskach, do sklepów i na giełdy ma obowiązek rejestrowania się w raciborskim oddziale Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Koszt rejestracji wynosi 10 zł. Sprzedaż ziemniaków bez koniecznej rejestracji obwarowana jest opłatą sankcyjną w wysokości 2270 zł.
Wpisanie się do rejestru inspekcji wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji nabywanych i zbywanych ziemniaków w gospodarstwie. Dziś producenci ziemniaków prowadzą już taką ewidencję zawierającą informacje m.in. na temat odmian i wielkości areału uprawianego ziemniaka. Jeśli rolnik sadzi ziemniak kwalifikowany wówczas – zgodnie z ustawą – istnieje obowiązek zachowania przez rok paszportu dopiętego do worka z ziemniakami kwalifikowanymi. Należy też porównać numer partii ziemniaków na paszporcie z otrzymaną fakturą.
Wysokie kary za ziemniaki sprzedawane w Czechach
Zdarzają się przypadki przewożenia ziemniaków pochodzących z Polski do krajów członkowskich Unii Europejskiej bez wymaganych zaświadczeń i oznakowań. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ziemniaki mogą być wprowadzone do obrotu i przemieszczane do innych państw Unii jeśli zostały wyprodukowane i zapakowane lub też dystrybuowane przez podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego dla danego miejsca zamieszkania lub siedziby podmiotu. Ponadto jeśli wszystkie ziemniaki w miejscu produkcji, z którego pochodzą przemieszane bulwy zostały przebadane przez wojewódzkiego inspektora na występowanie bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus. Do każdej przemieszanej przesyłki ziemniaków należy zawsze dołączyć zaświadczenie potwierdzające niewystępowanie wspomnianej bakterii. Wzór takiego zaświadczenia dostępny jest w WIORiN.
Każde opakowanie jednostkowe przygotowane do wysyłki powinno posiadać odpowiednie oznakowanie, a więc paszport roślin wydany przez właściwego wojewódzkiego inspektora dla sadzeniaków ziemniaka lub oznakowanie w formie etykiety albo naklejki zawierającej numer producenta ziemniaków oraz kod statystyczny powiatu, na terenie którego ziemniaki były uprawiane, a także numery kolejnych dystrybutorów dla ziemniaków konsumpcyjnych lub przemysłowych. W przypadku ziemniaków przewożonych luzem oznakowanie umieszcza się na środkach transportu lub dokumentach handlowych. Przygotowanie i załadunek ziemniaków odbywa się pod nadzorem pracowników WIORiN.
UWAGA!
Brak zaświadczenia wydanego przez PIORiN na przesyłki ziemniaków pochodzących z Polski, a sprzedawanych lub przewożonych przez terytorium Czech może spowodować nałożenie kary przez Państwowy Urząd Fitosanitarny w Republice Czeskiej w wysokości 1,5 mln czeskich koron (240 tys. zł).