Wtorek, 11 czerwca 2024

imieniny: Barnaby, Radomiła, Feliksa

RSS

Styczniowa Pływalnia Artystyczna

19.01.2012 13:30 | 2 komentarze | e

Pływalnia Artystyczna wypływa na szersze wody. W Rydułtowskim Centrum Kultury 27 stycznia będziemy mieli okazję zobaczyć absolutnie niesamowitą wystawę „Przestrzeń oswojona 3” Michaliny Wawrzyczek-Klasik i premierę spektaklu „Święci osiedlowi”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Michalina Wawrzyczek-Klasik jest absolwentką ASP w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem zdobyła w 2010 roku w pracowni serigrafii prof. Waldemara Węgrzyna. Dyplomy dodatkowe w pracowni intermediów prof. Adama Romaniuka oraz pracowni malarskiej prof. ASP Ireneusza Walczaka. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą „W swoich grafikach, wielkoformatowych obrazach, czy wideomalarswie (…) łączy organiczne kształty, z fragmentami zarysów przedmiotów oraz na poły abstrakcyjne formy architektury (pierwotnej, jak i współczesnej - industrialnej), znane z rezerwuaru atlasu migracji form (…) Michalina Wawrzyczek-Klasik unaocznia marginesy rzeczywistości – centrum przestrzeni indywidualnie dostrzeżonej, które zapośredniczone w przestrzennej instalacji – wystawy stają się prawomocnym, paradoksalnie pełnym rodzajem opisu, lustrem wykraczającym poza doświadczenie autorki.

Kolejnym punktem styczniowej Pływalni będzie formalny eksperyment Kamila Katolika i Karola Kojkoła ze współczesną literaturą hagiograficzną, uwieńczony premierą spektaklu „Święci osiedlowi”. Teatr Dwóch z Dąbrowy Górniczej bierze na warsztat księgę Lidii Amejko złożoną z życiorysów osiedlowych antybohaterów i wybierając cztery postacie pokazuje ich drogę do Boga. A zatem miejsce to betonowe blokowisko jakich tysiące; czas - jak najbardziej współczesny. Świat i ludzie, których potocznie nazywamy społecznym marginesem lub bardziej poprawnie - szarą rzeczywistością, został tutaj ubrany w formę niezwykłą, zapomnianą ale wyjątkowo trafną wobec treści i symboli zawartych w oryginalnym tekście. Chodzi bowiem o nawiązanie do średniowiecznego teatru lalek a dokładniej misterium lakowego rozgrywanego na tzw. retablo czyli nastawie ołtarza mającej często formę tryptyku. Apollonia - osiedlowa pani lekkich obyczajów, która masowo każdej nocy czyni dobro, Eryk - popularny osiłek, stały bywalec siłowni, do którego sumienia Bóg próbuje przemówić smsem lub przez automat z napojami na siłce, Andżelika - molestowana nieletnia dziewczynka, która w swojej świętości zniesie każde upokorzenie, Jaracz - zjawiskowy narkoman, który leczy siebie i innych ze wspomnień i złej pamięci...oto postaci wybrane przez autora spektaklu do betonowej szopki. Wszyscy przyszli na ten świat bez sensu a na koniec zostali świętymi. Okazuje się więc, że z szarej pulpy można ukształtować formę a bezsensowi nadać sens, o ile...dostrzeże się pragnienia i bolączki maluczkich tego świata.

Wstęp wolny! Otwarcie wystawy o godz. 18.30, spektakl o 19.00.