Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej

29.04.2011 11:39 | 0 komentarzy | e

Czy dla mieszkańców naszego regionu wywieszenie flagi jest sposobem na wyrażenie swojego patriotyzmu?

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wyrażasz swój patriotyzm?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej to stosunkowo młode święto. Ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 r.

Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:

- 2 maja 1945 r. o godzinie 6.00 zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
- W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy), tak aby nie wisiały w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze święta 3 maja.

Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. W społeczeństwie polskim wiedza na temat polskich barw narodowych i hymnu jest bardzo niska. Niewielu zna genezę barw i więcej niż jedną zwrotkę polskiego hymnu narodowego.

Do niedawna nie wolno było wywieszać flag w inne dni niż świąteczne. Zabraniała tego ustawa z 1980 roku. Od ubiegłego roku, kiedy to Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczy się je należną czcią i szacunkiem.

Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach, m.in. w USA, Szwecji, Estonii, Rosji. Najczęściej w tym dniu ozdabia się budynki flagami. W Polsce do wywieszania flag na balkonach czy w oknach wiele osób wciąż podchodzi z dystansem. Nie brakuje takich, którzy twierdzą, że święto flagi wymyślono jedynie po to, aby narodowych barw nie trzeba było ściągać pomiędzy 1 maja (Święto Pracy), a 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja). Są jednak tacy, którzy w ten sposób chcą manifestować swój patriotyzm oraz podkreślać więź z własnym krajem.

W Raciborzu w wielu miejscach wiszą już flagi, ale łatwo zauważyć, że mieszkańcy nie wywieszają ich z własnej inicjatywy na prywatnych domach, czy z okien mieszkań. Flagi zawisły raczej na instytucjach publicznych, a na budynkach mieszkalnych wyłącznie z inicjatywy ich administratorów.

Święta państwowe wolne od pracy w Polsce są 1 maja, 3 maja, 15 sierpnia (święto Wojska Polskiego) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości). Jest też kilka dni świątecznych roboczych, kiedy wypadałoby flagę wywiesić - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (13 kwietnia), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja), Dzień Solidarności i Wolności (31 sierpnia), Dzień Podziemnego Państwa Polskiego (27 września) i Dzień Papieża Jana Pawła II (16 października).