Krowiarki w książce dr Łukasza Kąsia. Publikacja przybliża historię i mieszkańców tej miejscowości [ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 16 grudnia, w świetlicy wiejskiej w Krowiarkach odbyła się prezentacja książki poświęconej historii wsi i jej mieszkańcom. Publikacja jest efektem działań związanych z obchodami 800-lecia pierwszej wzmianki o Krowiarkach, które miały miejsce w ubiegłym roku.
Autorem książki „Krowiarki – zarys historii wioski i mieszkańców” jest dr Łukasz Kąś, pochodzący z Krowiarek nauczyciel historii. Publikacja przedstawia dzieje wsi, począwszy od etymologii jej nazwy, aż po szczegółowy opis różnych okresów historycznych. Kolejne rozdziały omawiają m.in. właścicieli, kościół i parafię, pałac, klasztor, administrację terenową, posterunek MO, bibliotekę, OSP, LZS, szkolnictwo oraz życie codzienne mieszkańców, w tym język i gwarę.
Podczas spotkania autor opowiadał o etapach pracy nad książką oraz o koncepcji, która towarzyszyła mu przy doborze tematów do poszczególnych rozdziałów. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji, a szczególnie rozmówcom: Marii Lasak – najstarszej mieszkance Krowiarek, Rozalii Brachaczek, Krystynie i Piotrowi Bulakom. W wydarzeniu uczestniczyli wójt gminy Pietrowice Wielkie, Adam Wajda, radny powiatowy, Szymon Bolik, radni Krowiarek – Monika Łyczko i Andrzej Widok, oraz sołtys wsi, Andrzej Olbrich.
Każda zainteresowana książką rodzina z Krowiarek otrzymała ją bezpłatnie, ponieważ, jak zapisano we wstępie: „Dedykujemy ją również współczesnym mieszkańcom Krowiarek i wszystkim czytelnikom, którzy dzielą z nami sentyment do naszej miejscowości”.
Więcej o 800-leciu wioski pisaliśmy w następujących artykułach:
- Krowiarki zwane Krawarzem. Wioska świętuje 800 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Koncert Krzesimira Dębskiego zgromadził w Krowiarkach więcej zainteresowanych niż wioska liczy mieszkańców [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO, WIDEO]
- To była jedna z najpiękniejszych imprez, w której braliśmy udział – tak Krzesimir Dębski podsumowuje koncert w Krowiarkach