Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Prawie 1200 osób zwiedziło sztolnię ćwiczebną w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]

10.12.2024 13:20 | 0 komentarzy | ż

Sztolnia ćwiczebna w Wodzisławiu Śląskim powstała 40 lat temu z inicjatywy nieistniejącej już kopalni "1 Maja". Obecnie jest to największy tego typu obiekt w Polsce. 

Prawie 1200 osób zwiedziło sztolnię ćwiczebną w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]
Barbórkowe Zwiedzanie Sztolni to wydarzenie, które każdego roku przyciąga mieszkańców regionu, oferując unikalne połączenie edukacji, tradycji i rozrywki.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W samym centrum Wodzisławia Śląskiego, zaledwie kilka metrów pod ziemią, funkcjonuje sztolnia ćwiczebna. Obiekt znajduje się przy ul. Gałczyńskiego 1 i należy do Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które wyrosło na bazie dawnej szkoły górniczej powiązanej z kopalnią. Sztolnia została uruchomiona 30 listopada 1984 roku i do dziś stanowi wizytówkę placówki. W jeden dzień w roku, w ramach Barbórkowego Zwiedzania Sztolni, obiekt otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Tegoroczna edycja przyciągnęła tłumy, oferując niezapomniane przeżycie dla tych, którzy po raz pierwszy mogli zobaczyć wnętrze kopalni.

Krótka historia sztolni

Początki sztolni sięgają 1972 roku, kiedy to przy kopalni "1 Maja" działała Zasadnicza Szkoła Górnicza. To właśnie dla jej uczniów powstało to wyjątkowe wyrobisko, które oficjalnie otwarto w 1984 roku. Sztolnia nadal pełni funkcje edukacyjne, stanowiąc miejsce szkoleń, kursów i egzaminów zawodowych związanych z górnictwem. Jednak raz do roku, w okolicach Barbórki, zaprasza również mieszkańców regionu, by przybliżyć im klimat pracy pod ziemią.

Wyrobiska sztolni mają około 500 metrów długości i znajdują się kilka metrów pod powierzchnią ziemi. W ich konstrukcji zastosowano stalowo-łukowe i murowe obudowy. Chodniki, pochylni, ściany i warsztaty wyposażono w autentyczny sprzęt górniczy, w tym kombajny ścianowe, wrębiarkę, przenośniki, kolejkę oraz systemy przeciwpożarowe i wentylacyjne. Dzięki temu zwiedzający mogą poczuć się jak w prawdziwej kopalni.

Atrakcje towarzyszące zwiedzaniu

Podczas wydarzenia grupy liczące około 30 osób oprowadzali przewodnicy, którzy opowiadali o historii i funkcjonowaniu sztolni. W podziemiach można było spotkać legendarnego Skarbnika – ducha kopalni strzegącego jej skarbów – oraz św. Mikołaja, który rozdawał drobne upominki.

Dla rodzin z dziećmi przygotowano także inne atrakcje. Odwiedzający mieli możliwość zobaczenia nowoczesnych pracowni zawodowych działających przy Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy robotyki, urządzeń elektronicznych i mechatronicznych, a także kreatywne warsztaty, podczas których można było malować twarze czy tworzyć górnicze czapki (czako) i pióropusze.

źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, oprac. ż