Europejska Barbórka na Ignacym. Oskar Europejskiej Nagrody Dziedzictwa zawieszono w kopalni [ZDJĘCIA]
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku w październiku zdobyła tytuł Grand Prix tegorocznej Europejskiej Nagrodzie Dziedzictwa. Uroczysta gala miała miejsce w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie. Dopiero 7 grudnia, podczas Europejskiej Barbórki zawieszono uroczyście tablicę na terenie kopalni.
Tablicę Europejskiej Nagrody Dziedzictwa przekazał wiceprezydent Europa Nostra profesor Jacek Purchla Prezydentowi Miasta Rybnika Piotrowi Kuczerze. Następnie w asyście dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy Marka Gołosza została przeniesiona przez Przewodniczącego Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy Alojzego Szwachułę do budynku łącznika kompleksu Kościuszko i powieszona przy wejściu do budynku maszynowni.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. były premier Jerzy Buzek oraz ambasador Republiki Chorwacji Tomislav Vidosevic, który odebrał z rąk prezydenta miasta Piotra Kuczery i prezesa Izby Przemysłowo - Handlowej Andrzeja Żylaka honorową szpadę górniczą.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert Postindustrialnej Orkiestry Rozrywkowej – Radio Hoym. Za projekt odpowiada Adam Kowalski, producent 4 wydarzeń finałowych święta Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADY oraz Michał Fetler, kompozytor i aranżer. Na program koncertu złożą się utwory zaczerpnięte z kanonu muzyki popularnej – elektronicznej, popowej i tradycyjnej w zaskakujących aranżacjach nawiązujących do tradycji i kultury przemysłowego Górnego Śląska.
Utwory wykonała Postindustrialna Orkiestra Rozrywkowa, złożona z dwóch składów: poznańskiego m.in z zespołu Fanfara Awantura i górnośląskiego z muzyków Kamiliańskiej Orkiestry Dętej z Tarnowskich Gór. Towarzyszył im chór żeński z Bytomskiego Kolektywu Śpiewaczego. Jako solista wystąpił Marcin Roszak z Roszak Show.
Komentarze
13 komentarzy
Tam gdzie Arteks, tam zawsze są jaja ;) :)
Wesoły chlopak, gdzie sie nie pojawi, tam się z niego śmieją.
No ma,ale o tym nie wie.Chociaz reszta ma ubaw
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@luxverit przez dziesięciolecia na pieczątkach pocztowych widniał napis "Żory koły Rybnika". Nadal nic się nie zmieniło. Żory to mała miejscowość koło Rybnika przypominające jego blokową dzielnicę.
@op - Rój jest przy samej autostradzie ale dojazd do niej to kuriozum żorskiej nieudolności... To co Żory zrobiły z węzłem Żory to tylko pokaz małomiasteczkowego myślenia. Teren po Ryfamie NIGDY nie należał do miasta i został przez właściciela sprzedany największemu na Śląsku deweloperowi firmie TDJ Estete, miasto ma z tego podatki, w przyszłości może tam powstać nowe osiedle z ofertą mieszkań dla całego regionu. Rudery po 1 Maja, Jas-Mos i ZMP - stanowią pokaz kompletnej nieudolności! Jaki to ogromny kontrast z tym co Rybnik zrobił ze swoją dawną kopalnią - swoim terenem czyż nie? To co napisaliście paradoksalnie można odwrócić - szkoda, że Radlin czy Rydułtowy, Rój - nie były częścią Rybnika. Wyglądałyby o niebo lepiej i były częścią prężnego i normalnego miasta.
Arteks-tak się zagalopowałeś że zapomniałeś że Rój nie potrzebuje obwodnicy bo leży przy samej autostradzie,no i czerwona kartka także dla Rybnika za chaszcze po Ryfamie
Gdyby Rydułtowy lub Rój były dzielnicami Rybnika - to miałyby dwujezdniową obwodnicę, lepsze zarobki dla nauczycieli, lepszą komunikacją miejską, lepiej sytuowane kluby sportowe, więcej inwestycji miejskiej, ścieżki rowerowe, no i przede wszystkim PRESTIŻ jakiego nie mają będąc... częściami dennych miasteczek lub dennych powiatów. Dzielenie się na małe ośrodki - ograbia je z rozwoju i dużych inwestycji. Tylko Rybnik pootrafi realizować inwestycje za kilkaset milionów. Duży zawsze może więcej. :D Duży zawsze budzi zawiść i bezradny hejt...
Rybnik ją uratował, a nie przywłaszczył. Teraz słusznie zazdrościcie takiej perełki. Jednocześnie okoliczne biedne ośrodki nie potrafią skutecznie zadbać o swoje historyczne dziedzictwo. Najgorsze są: Wodzisław, Żory i Jastrzębie gdzie po dawnych kopalniach pozostały zgliszcza i stanowią miejsce schadzek dla okolicznego menelstwa. A Rybnik Ignacy - z nagrodą Europa Nostra i ogólnośląską Barbórką. Brawa dla Rybnika i czerwona kartka dla Żor za ruiny po ZMP, dla Wodzisławia za 1 Maja i dla Jastrzębia za Jas-Mos. Być częścią Rybnika to znaczy dobrostan i rozwój. Być częścią powiatu wodzisławskiego, Jastrzębia lub Żor - to kompletna stagnacja.
Kopalnia Ignacy. Odległość do:
Do centrum Radlina 1km
Do centrum Rybnika 9km
Rybnik duzo rzeczy sobie zawłaszczył.
Ale i tak większość twierdzi że Ignacy jest w Radlinie.
Kopalnia Ignacy, geograficznie lezy w Radlinie, nie w Rybniku.
Tak samo "rybnickie" Boguszowice leżą koło Żor.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Ale Rybnik ją przywłaszczył
Kopalnia Hoym jest w Radlinie.