Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Kolejne pokolenie górników będzie kształciło się w supernowoczesnych warunkach. Zobaczcie, jakie centrum edukacyjne powstało w Rybniku [ZDJĘCIA]

06.12.2024 14:09 | 10 komentarzy | żet

W Rybniku otwarto jedyne w kraju Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych. Placówka działa przy Zespole Szkół Technicznych, a powstała we współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Głównym Instytutem Górnictwa. W ramach BCU otwarto 9 nowoczesnych pracowni, a sztolnia ćwiczebna została wyposażona w najnowsze technologie. - To spełnienie marzeń - mówi Cyprian Antosz, wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

Kolejne pokolenie górników będzie kształciło się w supernowoczesnych warunkach. Zobaczcie, jakie centrum edukacyjne powstało w Rybniku [ZDJĘCIA]
Sztolnia ćwiczebna przy Branżowym Centrum Umiejętności Górniczych, 5.12.2024 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Wasza przyszłość jest naszą największą motywacją"

Branżowe Centrum Umiejętności, które otwarto przy Zespole Szkół Technicznych w Rybniku, powstało nakładem 13 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z Krajowego Planu Odbudowy kwotą 11 mln zł. Powstała sztolnia ćwiczebna i nowoczesne pracownie: systemów górniczych, mechaniczna, sterowników PLC, hydrauliki siłowej, napędu elektrycznego, robotyki, rysunku technicznego, elektropneumatyki, VR. Uczniowie, którzy zdobędą w nich wiedzę i umiejętności, będą poszukiwanymi fachowcami i bez trudu znajdą zatrudnienie nie tylko w branży górniczej, ale również w branżach pokrewnych.

Piotr Tokarz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, podkreśla, że Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych powstało z myślą o obecnych i przyszłych uczniach. - Ich przyszłość jest naszą największą motywacją i inspiracją do dalszej pracy - mówi P. Tokarz i dodaje, że dzięki BCU, absolwenci "Tygla" zostaną wyposażeni w wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie zawodowym.

"Spełniliśmy marzenia branży wydobywczej"

O tym, czym jest Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych, z pasją mówi Cyprian Antosz, wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, zawodowo związany z KWK ROW Ruch Chwałowice, w której jest nadsztygarem elektrycznym. - Stworzyliśmy wzorcową, bardzo nowoczesną kopalnię. Spełniliśmy marzenia technikum. Spełniliśmy marzenia branży wydobywczej - mówi i dodaje, że w BCU, dzięki technologii VR, będzie można przeprowadzać kursy kwalifikacyjne bez potrzeby wchodzenia do kopalni.

Cyprian Antosz podkreśla, że placówka nie powstałaby, gdyby dyrektor Piotr Tokarz i jego współpracownicy nie marzyli. A marzenia - wywodzi inżynier - są potrzebne. Bez marzeń zakłady pracy mają beznadziejnych pracowników, szkoły - uczniów, którym się nic nie chce i nauczycieli pozbawionych motywacji do pracy, miasta - włodarzy, którzy zajmują stanowiska przez zasiedzenie. - W Rybniku jest inaczej. Tutaj od dekad trwa rozwój. Miasto się zmienia, ma świetną edukację, ambitnych dyrektorów i nauczycieli - podkreśla Cyprian Antosz.

Ewolucja zamiast rewolucji, czyli przyszłość górnictwa na Śląsku

Jak powstanie Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych ma się do dekarbonizacji? Piotr Tokarz wyjaśnia, że jeśli chodzi o kopalnie PGG, to zgodnie z zapisami umowy społecznej będą one funkcjonować na tyle długo, że trzeba będzie wykształcić dla nich jeszcze jedno pokolenie. Natomiast w przypadku kopalń JSW, perspektywa jest jeszcze dłuższa.

Z kolei Szymon Łagosz z Głównego Instytutu Górnictwa<Główny Instytu Górnictwa> zauważa, że zakłady górnicze, nawet po likwidacji kopalń, nie zostaną wymazane z naszego otoczenia. Wciąż trzeba będzie je monitorować i przeciwdziałać ryzykom związanym z ich obecnością. Kolejną kwestią jest adaptacja kopalń do nowych funkcji, co również będzie miało miejsce w przyszłości.

Jarosław Kluczniok, wiceprezes JSW SA podczas otwarcia Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych w Rybniku

Jarosław Kluczniok, wiceprezes JSW SA podczas otwarcia Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych w Rybniku

- Nie chcemy rewolucji, chcemy ewolucji - mówi prezydent Piotr Kuczera o przyszłości branży górniczej w Rybniku i regionie, wskazując na konieczność zachowania tożsamości oraz pójścia dalej, znalezienia nowego miejsca w przeobrażającym się świecie.

W podobnym tonie wypowiada się Aleksandra Dyla, Śląska Kurator Oświaty. A Dyla uważa, że ewolucyjne podejście do górnictwa umożliwi wyzwolenie energii, która będzie służyła regionowi przez wiele lat.

Jarosław Kluczniok, wiceprezes JSW, twierdzi, że transformacja, o której mowa, nie zostanie przeprowadzona bez strategicznego surowca, jakim jest węgiel koksowniczy, i bez kapitału ludzkiego. W tym kontekście Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych będzie pełnić fundamentalną funkcję w tym procesie, wyposażając w wiedzę i umiejętności praktyczne uczniów, studentów oraz młodocianych pracowników.

Kształcenie zawodowe po polsku, czyli coś, co pokażemy w Unii Europejskiej

Piotr Bartosiak, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zauważa, że w przyszłym roku Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej, a jednym z zagadnień, które zostanie wówczas podjęte, będzie kształcenie zawodowe. Polska będzie miała okazję zaprezentować, jak rozwija się to kształcenie w oparciu o Branżowe Centra Umiejętności takie jak to, które powstało w Rybniku.

Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych w Rybniku zostało otwarte 5 grudnia 2024 r. W wydarzeniu wzięli udział wspomnieni już: Piotr Kuczera - prezydent Rybnika, Piotr Tokarz - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, Aleksandra Dyla - Śląska Kurator Oświaty, Piotr Bartosiak - dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Jarosław Kluczniok - zastępca prezesa zarządu ds. rozwoju JSW, Cyprain Antosz - wiceprez Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Szymon Łagosz - kierownik Centrum Rozwoju Kompetencji Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego, Andrzej Górny - socjolog, przedstawiciel JSW SiG, Katarzyna Zöllner-Solowska - naczelniczka Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl., rybniccy radni Marek Florczyk i Andrzej Sączek, dyrektorzy rybnickich szkół.

Wojciech Żołneczko

Ludzie:

Andrzej Sączek

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika