Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Finał konkursu na biznesplan zdominowany przez przedsiębiorcze kobiety. W 2024 roku wygrała Aleksandra Serafin

05.12.2024 13:21 | 0 komentarzy | ma.w
  • Aleksandra Serafin i jej Studio Odnowy Psychosomatycznej to najlepszy biznesplan w konkursie zorganizowanym przez Miasto Racibórz i Fundację Pozytywnie Zakręceni.
  • W finale - 4 grudnia - rywalizowało pięć osób, w tym tylko jeden mężczyzna.
  • Wydarzenie odbyło się w Przystanku Kulturalnym Koniec Świata.
Finał konkursu na biznesplan zdominowany przez przedsiębiorcze kobiety. W 2024 roku wygrała Aleksandra Serafin
Aleksandra Serafin była najlepsza. Gratulacje córce za wygraną w konkursie składa mama Rita Serafin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spiąć psychikę z ciałem

Zwyciężczyni - Aleksandra Serafin zajmuje się chorobami psychosomatycznymi, schorzeniami związanymi z psychiką, bo tam szuka się ich przyczyn. To oferta dla tych, którzy odczuwają potrzebę zdrowienia, uzyskania równowagi psychofizycznej, pomaganie ludziom.

Tylko 17 osób w Polsce ma tytuł instruktora odnowy psychosomatycznej i jest to rynek rozwojowy, uczelnie otwierają takie kierunki. Chodzi o kompleksowe spięcie psychiki z ciałem. Odbywają się grupowe zajęcia, warsztaty, a także spotkania indywidualne, w tym z dojazdem do klienta. - Jest duża potrzeba, to bardzo przyszłościowy biznes - zapewniła laureatka.

WIDEO: PREZENTACJA BIZNESPLANU ALEKSANDRY SERAFIN

Pozytywnie Nakręceni wspierają lokalny biznes

Mikołaj Filipek z Fundacji Pozytywnie Nakręceni opowiedział nam o organizacji finału konkursu na najlepszy biznesplan w Raciborzu. Dla Fundacji był to pierwszy finał tego tradycyjnego już konkursu - odbyło się 9 edycji. Od stycznia realizowano działania w ramach projektu, który Miasto oddało w ręce Fundacji pt. “Wsparcie i Rozwój Przedsiębiorczości w Raciborzu”.

- Nasza Fundacja zajmuje się nie tylko tym, jesteśmy też znani z Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. W tym roku w maju mieliśmy jego piątą edycję i przygotowujemy się do szóstej, również w ostatni weekend maja, tym razem w 2025 roku. Organizujemy też konferencje - były już dwie edycje o Cyberbezpieczeństwie dla firm i instytucji - mówił Nowinom M. Filipek.

Wsparcie dla przedsiębiorczości jest kolejną wartością, którą Pozytywnie Nakręceni chcą dodać do raciborskiej rzeczywistości.

Konkurs na biznesplan trwa od września. Każdy mieszkaniec Raciborza albo osoba ucząca się w Raciborzu mogła wziąć w nim udział i złożyć swój biznesplan. Wpłynęło 11 propozycji, a komisja wybrała z nich 5, które dostały się do finału.

Zaprezentowali je: Filip Adamiec (druk ścienny), Katarzyna Dudkowska (Mobilne usługi medyczne), Agata Kruszelnicka (Szkoła tańca - Flow), Magdalena Modrzejewska (Studio Masażu Kobido), Aleksandra Serafin (Studio Odnowy Psychosomatycznej).

WIDEO: MIKOŁAJ FILIPEK Z FUNDACJI POZYTYWNIE NAKRĘCENI W RACIBORZU

Trzy minuty by zachwycić komisję oceniającą

W skład komisji weszli - jako przewodnicząca radna miejska i przedsiębiorczyni Julia Anna Parzonka; Maciej Ledna - właściciel biura rachunkowego w Tychach, związany zawodowo z Raciborzem, a także Przemysław Kowalewski - wieloletni praktyk biznesowy oraz Wojciech Hipnarowicz - przedstawiciel Urzędu Miasta Racibórz. Oni oceniali biznesplany.

W finale każdy uczestnik miał trwające trzy minuty wystąpienie-prezentację. Po niej odbywała się seria pytań jurorów. Po wysłuchaniu wszystkich komisja wybrała trzech najlepszych autorów biznesplanów. - Zwycięzca oczywiście jak zawsze może być tylko jeden. Ta osoba wygra 7000 zł które ufundował Urząd Miasta w Raciborzu - wyjaśnił Mikołaj Filipek.

WIDEO NA ŻYWO: OGŁOSZENIE WERDYKTU KOMISJI OCENIAJĄCEJ BIZNESPLANY

Gamingowy plan biznesowy

Czy członek zarządu Fundacji spodziewa się, że w konkursie na biznesplan, ktoś zaproponuje firmę opartą na branży gamingowej? - Mam nadzieję, że w przyszłości coś takiego nam się pojawi, dlatego że jak dostrzegliśmy ideę gamingu i promowania go ze względów tak naprawdę biznesowych. Jest to bardzo rozwijająca się branża przemysłu rozrywkowego, która na chwilę obecną ma wartość już większą niż przemysł filmowy, a może nie do końca wiele osób zdaje sobie z tego sprawę. W tym roku nie mamy takiego biznesplanu w tym temacie, ale kto wie, co przyniesie przyszłość - stwierdził M. Filipek.

WIDEO: WICEPREZYDENT RACIBORZA GRATULUJE FINALISTOM KONKURSU

Nowym przedsiębiorcom potrzebny jest kapitał startowy

Po roku zebranych doświadczeń Fundacja Pozytywnie Nakręceni, jeżeli chodzi o działania wspierające przedsiębiorczość, może pokusić się o pewne diagnozy.

- Racibórz jest bardzo uprzemysłowionym miastem i bardzo przedsiębiorczym, w którym ludzie wykazują tendencje i chęci przedsiębiorczości i myślę, że to wyróżnia nas spomiędzy sąsiednich okolicznych miast i w województwie opolskim, a także w rejonie Wodzisławia Śląskiego, czy Rybnika. To jest na pewno bardzo pozytywne. Mamy za sobą ponad 10 działań dla przedsiębiorców. Mogę powiedzieć, że jest bardzo duży głód, zainteresowanie ludzi, którzy chcieliby rozpocząć działalność, zwłaszcza że w latach pandemicznych mieliśmy do czynienia z dużym spadkiem zwłaszcza jednoosobowych działalności. Zamykały się i zawieszały w Polsce w setkach tysięcy podmiotów. Teraz mamy znowu trend wzrostowy i to też pokazują nasze działania, gdzie ludzie faktycznie z ogromną chęcią chcą się dowiedzieć jak najwięcej zwłaszcza o możliwościach pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wielu blokuje brak kapitału startowego i w tym też staraliśmy się pomóc - mówił Nowinom Filipek.

WIDEO: WOJCIECH HIPNAROWICZ Z WYDZIAŁU ROZWOJU W URZĘDZIE MIASTA

Na dworcu powstanie przestrzeń dla biznesu

- Mieliśmy spotkania nie tylko z zakresu prowadzenia biznesu, ale i marketingu, czy szkolenia związane z pozyskiwaniem środków zewnętrznych właśnie między innymi na rozwój przedsiębiorczości. Miasto wiąże duże nadzieje z taką aktywizacją społeczności w kręgach biznesowych. Powstanie Urban Lab. Z tego co wiem, z tego co się interesowałem będzie to właśnie świetna przestrzeń dla osób, które będą chciały prowadzić działalność gospodarczą, a które na razie nie mają miejsca, żeby taką działalność rozpocząć dlatego, że tam będzie darmowe, coś w rodzaju coworkingu gdzie będzie można przyjść zorganizować spotkanie biznesowe z potencjalnym klientem - podsumował Mikołaj Filipek członek zarządu Fundacji Pozytywnie Nakręceni.