Hydroizolacja fundamentów – ochrona podziemnej części budynku przed wodą i wilgocią
Każdy inwestor z niecierpliwością oczekuje zobaczenia pierwszych widocznych efektów na placu budowy. Mowa oczywiście o fundamentach, będących podstawą całej konstrukcji, na której finalnie oparty będzie budynek. W związku z pełnioną przez siebie rolą, fundamenty powinny być wykonane solidnie, z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Jednym z etapów, którego nie powinno się pomijać w przypadku każdej budowy, jest hydroizolacja dokumentów. To właśnie ten zabieg ma zabezpieczyć je przed wilgocią oraz wodami gruntowymi, chroniąc cały dom przed podciąganiem wilgoci – zjawiskiem, które określane jest jako wyjątkowo niebezpieczne z punktu widzenia trwałości całej konstrukcji. Już dziś dowiedz się więcej na temat procesu hydroizolacji, poznając jego przebieg od podszewki.
Dwie formy hydroizolacji fundamentów, o które powinieneś zadbać
Gdyby nie hydroizolacja, fundamenty chłonęłyby wodę niczym gąbka – w ten sposób znacznie obniżając trwałość całego budynku, a także komfort funkcjonujących w nim mieszkańców. Pominięcie tak ważnego etapu to prosta droga do zaproszenia grzybów i pleśni prosto do wnętrz swojego domu. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje hydroizolacji: poziomą oraz pionową.
-
Hydroizolacja pozioma. Warstwa wykonywana jest zazwyczaj z grubych pap termozgrzewalnych, mających na celu zapobiegać kapilarnemu podciąganiu wody przez mury. Pierwsza warstwa hydroizolacji poziomej wykonywana jest na wierzchu ław fundamentowych, kolejna zaś tuż pod stropem piwnic. Hydroizolację poziomą powinno się połączyć z sąsiednimi izolacjami, zwłaszcza tymi układanymi na ławach fundamentowych; powinna być ona dokładnie połączona wraz z hydroizolacją pionową.
-
Hydroizolacja pionowa. Jej głównym zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych przed bocznym napływem wilgoci. Sięga ona od stóp fundamentowych aż pod strefę rozprysków wody deszczowej. Warto wspomnieć o tym, że hydroizolacja pionowa może przybrać różną postać; przed zasypaniem wykopów, izolacja wymaga zabezpieczenia warstwą ochronną w postaci płyt styropianowych oraz specjalnej folii kubełkowej, jaka zapobiega dostawaniu się wody na fundamenty, niwelując tym samym wysokie ryzyko zagrzybienia.
Prawidłowo wykonana hydroizolacja fundamentów jest jednym z filarów świadczących o trwałości oraz bezpieczeństwie nieruchomości; chroni ona budynek przed wilgocią, wodami gruntowymi, a także szkodliwym działaniem mrozu, tworząc efektywną barierę przed negatywnymi skutkami ich oddziaływania. Między innymi z tego powodu warto zlecić ją specjalistom. Przykładem firmy zajmującej się kompleksową hydroizolacją fundamentów jest firma Hydrobloker. Na stronie internetowej osuszanie.info/izolacje-fundamentow/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat całej usługi, a także zamówić jej wykonanie. Skorzystanie ze specjalistycznej pomocy przy izolacji fundamentów jest w stanie przełożyć się na całą przyszłość budynku, determinując jego żywotność w dłuższej perspektywie.
Po czym poznać nieprawidłową hydroizolację budynku?
Hydroizolacja budynku to specyficzny proces, wymagający specjalistycznej wiedzy i zaangażowania. Wysoce istotny jest tu również wybór materiałów izolacyjnych – eksperci jasno zalecają, by lepiej na nich nie oszczędzać. Przy całym procesie izolacji nie można się spieszyć, pomijać czy upraszczać kolejnych etapów pracy, by w efekcie nie popełniać opłakanych w skutkach błędów. Te bowiem prędzej czy później wyjdą na jaw, w postaci zawilgoceń ścian (zwłaszcza parterowych), zagrzybień, nieprzyjemnego zapachu czy pojawienia się wody wewnątrz pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Naprawa hydroizolacji nie należy do najprostszych, a przy tym jest naprawdę kosztowna. Między innymi z tego powodu o wiele rozsądniej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy już na początku stawiania fundamentów, w celu zapobiegnięcia potencjalnym konsekwencjom. Korzystniej jest bowiem zapobiec już na samym początku, niż później musieć sprostać skutkom ubocznym niewłaściwie podjętych decyzji.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze