Archidiecezjalna msza barbórkowa w Moszczenicy. Biskup Olszowski mówił o sprawiedliwości [ZDJĘCIA]
W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Moszczenicy odbyła się uroczysta msza święta do Opatrzności Bożej przez wstawiennictwo św. Barbary w intencji wszystkich pracowników kopalń.
Archidiecezjalna msza barbórkowa w Moszczenicy. Biskup Olszowski mówił o sprawiedliwości [ZDJĘCIA]
Mszę świętą z uroczystą oprawą poprowadził ks. bp Grzegorz Olszowski. Na mszy obecne były poczty sztandarowe, orkiestra górnicza oraz przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Grzegorzem Dulembą.
- Co to właściwie jest sprawiedliwość? Czy ktoś z nas ludzi zna prawidłową odpowiedź na to pytanie? Owszem wszyscy za sprawiedliwością tęsknimy i pragnienie sprawiedliwości jest wpisane w naszą ludzką naturę. Gdzieś zatem w naszych sercach jest ona zapisana. Jeśli mamy o niej rozmawiać to już jest trudniej. Łatwiej nam się o nią modlić, co zresztą robimy także podczas tej Eucharystii. Można by wręcz powiedzieć, że cała górnicza grudniowa tradycja z taką modlitwą o sprawiedzliwość jest związana. Również z powodu tragicznych doświadczeń, które w historii naszego narodu, naszej śląskiej ziemi miały miejsce. "Sprawiedliwości nie da się zabić" twierdzi Słowo Boże w Księdze Mądrości. I myślę, że tutaj w Jastrzębiu-Zdroju, pracujący i tu mieszkający górnicy zawsze w to wierzyli i nigdy nie pogodzili się z tym, że sprawiedliwość miałaby umrzeć - mówił ks. biskup Grzegorz Olszowski podczas homilii.
Uroczysta msza rozpoczęła obchody barbórkowe w Archidiecezji Katowickiej. Wspomnienie św. Barbary przypada w Kościele 4 grudnia.
Co na Barbórkę w Jastrzębiu?
Warto przypomnieć, że z okazji Barbórki właśnie 4 grudnia w jastrzębskim Carbonarium zaplanowano ciekawe wydarzenie, które rozpocznie się już o godz. 16.30. - Barbórkę w Carbonarium rozpoczniemy tradycyjnie – występem górniczej orkiestry. Będą animacje z udziałem aktorów, niespodzianki i warsztaty dla najmłodszych. Będziemy świadkami inscenizacji najważniejszych rytuałów związanych z barbórkowymi zwyczajami w wykonaniu byłych pracowników KWK Moszczenica. Będzie zatem Major Lis i młode lisy, skok przez skórę i pozostałe elementy tradycyjnego wprowadzania młodych górników w szeregi braci górniczej. Do udziału zaprosimy także dzieci. Na najmłodszych będzie czekała górnicza gra terenowa a także cieszące się ogromnym zainteresowaniem ruchome maszyny górnicze z klocków Lego®. Tego dnia obejrzymy ponadto film „Córy Węgla” Anety Nowickiej. Rozmowa z reżyserką i scenarzystką filmu poprzedzi jego projekcję. Bilety na Barbórkę w promocyjnej cenie 5 zł. Każdy kto przyjdzie w mundurze górniczym wchodzi za darmo! - zapowiadają organizatorzy.
ZOBACZ TAKŻE:
Zaczynał pędzlem ze świńskich włosów. O Ludwiku Holeszu - artyście i górniku z Moszczenicy
Komentarze
6 komentarzy
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
mało ludzi przyszło
do~Jagna (178.43. * .60)
Gdzie tam masz ''prawdziwych górników" ? Przecież tam siedzi większość kobiet i jeśli są to paru emerytów górniczych w podeszłym wieku.
do ~Marmelada (51.158. * .41)
Trzeba było iść na kopalnie.
Wreszcie msza dla prawdziwych górników .
Akurat w przypadku górnictwa nie można mówić o sprawiedliwości!
Wszyscy w Polsce muszą pracować do 65 roku życia a wkrótce nawet do 67 podczas gdy młode byczki w wieku 40 kilku lat byczą się na emeryturze
Gdzie tu sprawiedliwość ???
U uprzedzam głupie teksty "trzeba było iść na kopalnie" ktoś musi piec chleb czy budować domy.