Wtorek, 3 września 2024

imieniny: Izabeli, Szymona, Erazmy

Rydułtowy: Niepełnosprawny mistrz w siłowaniu na rękę przygotowuje się do Mistrzostw Świata

2 godziny temu | 0 komentarzy | ska

17-letni Marek Freiwald z Rydułtów mimo lewostronnego dziecięcego porażenia mózgowego udowadnia, że dosłownie na wyciągnięcie ręki są ogromne sukcesy sportowe. Marek jest Mistrzem Polski, Wicemistrzem Europy oraz złotym medalistą Pucharu Świata w siłowaniu na rękę. Teraz zawodnik Dębu Gaszowice przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Grecji.

Marek Freiwald z Rydułtów z medalami Pucharu Świata w siłowaniu na rękę w miejscowości Senec na Słowacji w lipcu 2024 roku.

- Moja „profesjonalna" przygoda z siłowaniem na rękę oraz lekkoatletyką, ma swój początek w styczniu 2023 roku, kiedy wraz z moim tatą udaliśmy się do klubu Samson Marklowice. Po niespełna 4 miesiącach treningu udałem się na swoje pierwsze zawody. Były to XXIII Mistrzostwa Polski w siłowaniu na ręce, które odbyły się 14-16.04.2023r. w Cieszynie zdobyłem na nich Złoty medal w kat. junior U18 63kg ręka prawa, zdobywając tym samym kwalifikację na Mistrzostwa Europy. Aczkolwiek wygranie złota to nie jedyne ważne wydarzenie, które wspominam z Cieszyna. Poznałem wtedy mojego aktualnego trenera lekkoatletyki Janusza Rokickiego, który zaprosił mnie na trening do klubu IKS Cieszyn. W ten oto sposób zostałem zawodnikiem owego klubu. Wróćmy jednak do siłowania na rękę i Mistrzostw europy, które miały miejsce 17-21.05.2023r. w fińskiej miejscowości Laukaa. Na tych mistrzostwach zdobyłem aż trzy medale: brązowy w kat. junior U18 63 kg ręka prawa, srebrny w kat. junior disabled standing OPEN oraz złoty jako niepełnosprawna reprezentacja Polski - wspomina Marek Freiwald

Niedługo po powrocie z Finlandii pojechał na paralekkoatletyczne mistrzostwa Polski juniorów w Tarnowie, gdzie wywalczył srebrny medal w pchnięciu kulą, złoty medal w rzucie dyskiem, a także brązowy medal w rzucie oszczepem. - Kolejną imprezą, w której wziąłem udział, był Puchar Świata w siłowaniu na ręce, na który udałem się na Słowację, a dokładnie do miejscowości Senec. Z tych zawodów nie wróciłem z pustymi rękoma, zdobywając w dniu 08.07.2023r. brązowy medal w kat. junior disabled standing OPEN ręka prawa. Następnie był Międzynarodowy Puchar Serbii w Sabacu. Były to pierwsze zawody, na których zaistnieliśmy jako klub Dąb Gaszowice. Zdobyłem tam brązowy medal w kategorii junior U18 63 kg ręka prawa oraz srebrny medal w kategorii senior 63 kg ręka prawa - mówi Nowinom młody zawodnik z Rydułtów.

W jego dorobku znajdują się także zwycięstwa w Pucharze Polski w siłowaniu na rękę z grudnia zeszłego roku w Rymanowie, gdzie startował razem z klubowym kolegą Kamilem Szulczykiem. Marek zdobył tam srebrny medal w kategorii junior U18 63 kg ręka prawa, srebrny medal w kategorii Senior disabled standing 65 kg ręka prawa, a także srebrny medal w kategorii Senior disabled standing 65 kg ręka lewa.

W tym roku Marek Freiwald wraz z trzema zawodnikami z Dębu Gaszowice (Jakub Żymełka, Maksymilian Gabriel, Janusz Rokicki) rozpoczął sezon na Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu w Międzychodzie. - Jako klub zdobyliśmy 7 medali w tym 3 moje (1 złoty broniąc tytuł w kategorii junior u18 63 kg. 2 srebrne). Po nich odbywały się Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Juniorów u17 u20 w Kozienicach. Na nich zdobyłem srebrny medal w rzucie dyskiem, poprawiając dotychczasowy rekord życiowy o 6 metrów. Niedługo później odbyły się Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Czech Seniorów. W konkurencji biegu sprinterskiego zdobyłem złoty medal, poprawiając swój najlepszy czas tego sezonu o 0,45 sekundy. W rzucie dyskiem zająłem 5. miejsce, dokładając kolejne 2,2 m do rekordu życiowego. Ostatnimi zawodami dotychczas były Mistrzostwa Europy w Siłowaniu na Rękę, które odbywały się w Jaworznie. Z Dębu Gaszowice Janusz Rokicki zrobył srebrny medal, Jakub Żymełka dwa brązowe medale oraz ja także dwa brązowe medale. Byłem zapraszany na wojewódzkie olimpiady osób niepełnosprawnych, do Świetlic integracyjnych, na Tydzień osób niepełnosprawnych w Krakowie oraz udzieliłem wielu wywiadów, ponieważ pragnę pokazać, że niepełnosprawność to nie koniec świata i zachęcić, jak najwięcej osób do aktywnego trybu życia - zapewnia Marek.

Obecnie rydułtowik przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Siłowaniu na Ręce w greckim Loutraki, które odbędą się w dniach 30.09-6.10.2024r. Na tych zawodach ma zamiar walczyć o swoje pierwsze medale z tej rangi imprezy. Występ na zawodach to duże przedsięwzięcie logistyczne, generujące spore wydatki. Dlatego Marek stara się obecnie o wsparcie sponsorskie, aby móc dalej przynosić chlubę Polsce i małej ojczyźnie - Rydułtowom oraz Gaszowicom.