Wtorek, 3 grudnia 2024

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

29.08.2024 20:00 | 0 komentarzy | MK

Uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Nic dziwnego, że chcemy, żeby był piękny i zdrowy. W końcu to on rzuca się w oczy, jako jeden z pierwszych, gdy ktoś na nas patrzy. Dziąsłowy uśmiech jest często przyczyną niezadowolenia. Na szczęście można się go pozbyć.

Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest uśmiech dziąsłowy?

O uśmiechu dziąsłowym mówimy wtedy, gdy podczas uśmiechania odsłonięte zostaje więcej niż 3 mm dziąseł. Wiele osób, które taki uśmiech ma, zmaga się ze wstydem z tego powodu. Pozytywnych emocji nie dostarcza fakt, że często uśmiech odsłaniający dziąsła nazywany jest uśmiechem końskim. Niektórym posiadaczom tego typu uśmiechu sprawia to wyraźną przykrość.

Uśmiech dziąsłowy - przyczyny

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego mogą być różne. Należą do nich np:

  • zbyt wysoka szczęka górna
  • za mocne mięśnie wargi górnej
  • zaburzenia w obrębie narządu żucia

Uśmiech dziąsłowy - jak się go pozbyć?

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna uśmiechu dziąsłowego, można dobrać odpowiednią metodę korekcji. Poniżej opisane zostało kilka sposobów na pozbycie się końskiego uśmiechu.

Zastosowanie toksyny botulinowej

Jedną z metod na zniwelowanie uśmiechu dziąsłowego, stosowaną przez lekarzy jest botoks. Specjalista wstrzykuje toksynę botulinową, co sprawia, że mięśnie w newralgicznym miejscu się rozluźniają. Taki zabieg odbywa się zwykle w znieczuleniu miejscowym i nie trwa długo, jednak, żeby efekt był trwały, trzeba go powtarzać co kilka miesięcy - czytamy na estetycznaprzeworsk.pl.

Istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania, m.in. ciąża, karmienie piersią czy uczulenie na składnik. Zawsze swoją sytuację należy skonsultować z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości przez podejściem do zabiegu.

Założenie aparatu ortodontycznego

Jak powszechnie wiadomo, aparat ortodontyczny pozwala zmienić położenie zębów i skorygować zbyt widoczne dziąsła. Ta metoda pozbycia się uśmiechu dziąsłowego sprawdza się najlepiej u osób w młodym wieku, takich jak dzieci i nastolatki. Żeby aparat ortodontyczny spełnił swoją funkcję, należy korzystać z niego przez dłuższy czas. Decyduje o tym oczywiście lekarz.

Plastyka dziąseł

Plastyka dziąseł to nic innego jak wydłużenie koron. Zabieg ten można spotkać także pod bardziej skomplikowaną nazwą brzmiącą „gingiwektomia”. Wymaga on wcześniejszego przygotowania, takiego jak higienizacja zębów, m.in. pozbycie się kamienia nazębnego. Dodatkowo niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki, badań zleconych przed zabiegiem. Lekarz zadaje też wiele pytań przed przystąpieniem do pracy.

 Samo wydłużanie koron nie zajmuje wiele czasu, ale czas rekonwalescencji jest dość długi. Może wynosić nawet około miesiąca. W tym czasie trzeba stosować się do zaleceń lekarza, takich jak np. unikanie mocnego szczotkowania okolicy poddanej zabiegowi.

Warto dodać, że zabieg gingiwektomii jest dość kosztowny.

Czy warto pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Wiele osób, którym nie przeszkadza ich uśmiech dziąsłowy, zastanawia się, czy warto się go pozbyć. Trzeba mieć świadomość, że koński uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia. Gdy dziąsła są nadmiernie odsłonięte, błony śluzowe o wiele łatwiej wysychają. Może to prowadzić do częstych i nawracających stanów zapalnych.

Materiał zewnętrzny

Materiał informacyjny partnera