Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Czym jest i na czym polega dziedziczenie ustawowe?

21.06.2024 11:51 | 0 komentarzy | MK

Sprawy o spadek nierzadko budzą bardzo wiele emocji, stanowiąc przy tym powód do waśni wśród najbliższych. Bardzo często spadek przedstawia dużą wartość, przez co zgłasza się po niego szereg chętnych osób. Dziedziczenie ustawowe to jeden z rodzajów dziedziczenia, do którego dochodzi niemal w 90% spraw. Dochodzi do niego najczęściej w momencie, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie żadnego testamentu lub pozostawiony okazał się nieważny, bądź powołani do dziedziczenia odrzucają spadek lub z różnych przyczyn nie mogą go dziedziczyć. Dziedziczenie ustawowe następuje zgodnie z regułami, które wyznacza kodeks cywilny. Kogo konkretnie dotyczy i jaki jest krąg osób dziedziczących, dowiesz się poniżej.

Czym jest i na czym polega dziedziczenie ustawowe?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krąg spadkobierców, czyli kto może otrzymać spadek drogą ustawową

W przypadku dziedziczenia ustawowego mamy do czynienia aż z pięcioma grupami spadkobierców, którzy są uprawnieni do otrzymania spadku.

Grupa pierwsza – dotyczy dzieci (zstępnych) i małżonka spadkodawcy. Według przepisów dziedziczą oni spadek w częściach równych, lecz małżonek nie może otrzymać mniej niż 25% spadku. W momencie, gdy potomstwo spadkodawcy już nie żyje, spadek przysługuje jego zstępnym, czyli wnukom spadkodawcy.

Grupa druga – w momencie, gdy spadkodawca nie posiadał własnych dzieci, do spadku mogą powołani rodzice i małżonek zmarłego. W momencie gdy nie ma małżonka i dzieci, to rodzice spadkodawcy zyskują całość spadku. Zdarza się jednak, że rodzice spadkodawcy nie dożyli otwarcia spadku. Część spadku przypadająca rodzicowi przypada wówczas rodzeństwu spadkodawcy w równych częściach. Z kolei gdy którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając dzieci (wnuków), udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

Grupa trzecia – w przypadku braku małżonka, rodziców, dzieci oraz rodzeństwa, spadek dziedziczą dziadkowie. W momencie gdy któryś z dziadków nie dożył spadku, pozostali (podobnie jak w innych grupach) dziedziczą go w równych częściach.

Grupa czwarta – spadek przypada na dzieci małżonka spadkodawcy z innego związku. Mogą oni dziedziczyć spadek w momencie, gdy nie ma małżonka spadkodawcy i innych spadkobierców z wcześniej opisywanych grup.

Grupa piąta – ostatnim podmiotem pozostaje gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. To grupa ostateczna, w momencie gdy żadna z powyżej wymienionych osób nie może bądź nie jest w stanie zostać spadkobiercą.

Czy da się odrzucić spadek ustawowy?

Zgodnie z prawem, powołanie do dziedziczenia nie oznacza automatycznego nabycia spadku, niezależnie czy mówimy o dziedziczeniu ustawowym, czy testamentowym. Każda osoba, która może być spadkobiercą, ma pełne prawo odrzucić spadek – jednak konieczne jest dokonanie tego w określonym terminie, nie dłuższym niż 6 miesięcy, od czasu dowiedzenia się o zgonie.

Zagadnienia związane z prawem spadkowym są skomplikowane, dlatego warto udać się o pomoc do doświadczonego adwokata. Skorzystanie z usług adwokata w sprawach spadkowych to krok, który może znacząco wpłynąć na pomyślne rozwiązanie wszelkich kwestii związanych z dziedziczeniem. Dodatkowo, na stronach takich jak adwokat-kunicka.pl można dowiedzieć się więcej na temat spraw spadkowych. Adwokat Lidia Kunicka posiada bogate doświadczenie w tej dziedzinie prawa.

Materiał zewnętrzny