środa, 1 maja 2024

imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira

RSS

Nadleśnictwa finansowały imprezy z udziałem Michała Wosia. Dziś były nadleśniczy jest kandydatem z komitetu Wosia w wyborach

05.04.2024 11:32 | 21 komentarzy | żet

TEKST AKTUALIZOWANY

Wstępne wyniki audytu gospodarki finansowej Lasów Państwowych rodzą pytania, czy środki finansowe tej instytucji nie zostały wykorzystane do promocji Michała Wosia przed wyborami parlamentarnymi. Cześć środków pochodziła z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Były nadleśniczy Marcin Fischer jest dziś "jedynką" na liście komitetu Michała Wosia w wyborach do rady powiatu.

Nadleśnictwa finansowały imprezy z udziałem Michała Wosia. Dziś były nadleśniczy jest kandydatem z komitetu Wosia w wyborach
Nowe kierownictwo Lasów Państwowych wzięło pod lupę wydatki tej instytucji na cele niezwiązane z gospodarką leśną. W wynikach audytu figuruje szereg imprez, które zorganizowano w naszym regionie wiosną i latem 2023 r. Często promował się na nich Michał Woś
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie i Nadleśnictwo Rybnik przekazały ponad 1,5 mln zł na imprezy w naszym regionie (szczegółowy wykaz na końcu artykułu). Wydarzenia miały atrakcyjną formułę - oferowały publiczności koncerty popularnych zespołów oraz dodatkowe atrakcje, np. lot balonem. Przyciągały tłumy. Te same tłumy przeważnie dowiadywały się, że patronem tego wszystkiego jest poseł Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. Czasem, jak np. na pikniku służb mundurowych w Raciborzu, na scenie gościli również inni politycy prawicy, m.in. senator Ewa Gawęda, poseł Adam Gawęda, posłanka Teresa Glenc, poseł Paweł Jabłoński, czy były wiceprezydent Raciborza Michał Fita.

Piknik Służb Mundurowych w Raciborzu, 13.08.2023 r. Na zdjęciu poseł Michał Woś i były prezydent Raciborza Michał Fita

Piknik Służb Mundurowych w Raciborzu, 13.08.2023 r. Na zdjęciu poseł Michał Woś i były prezydent Raciborza Michał Fita

Działo się to w 2023 roku - roku wyborczym. Poseł Michał Woś kandydował z 3. miejsca na liście PiS w wyborach do Sejmu RP, ale zdobył najwięcej głosów (39 902), wyprzedzając "jedynkę" Bolesława Piechę oraz "dwójkę" Pawła Jabłońskiego. Mimo tego, że PiS osiągnęło najlepszy wynik zarówno w naszym regionie, jak i w Polsce, ostatecznie utraciło władzę, co pociągnęło za sobą szereg zmian w kierownictwie instytucji państwowych.

Jak Suwerenna Polska straciła Lasy Państwowe

Zmiany nie ominęły Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ze stanowiskiem wiceministra, sprawującego nadzór nad Lasami Państwowymi, pożegnał się Edward Siarka, polityk Suwerennej Polski.

Następnie doszło do zmiany we władzach Lasów Państwowych - dyrektorem generalnym przestał być związany z Suwerenną Polską Józef Kubica (radny sejmiku śląskiego, bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski w wyborach 15 października 2023 r.). Zastąpił go Witold Koss. Witold Koss mianował Roberta Pabiana - byłego nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie - Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

9 lutego 2024 r. Robert Pabian odwołał Marcina Fischera ze stanowiska Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz Tomasza Olszewskiego ze stanowiska Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik, a następnie mianował Grzegorza Adamczyka na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik oraz Tomasza Pacię na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Były nadleśniczy "jedynką" Wosia w wyborach do rady powiatu raciborskiego

Jeszcze zanim Marcin Fischer pożegnał się ze stanowiskiem nadleśniczego, 6 lutego, w Krajowym Biurze Wyborczym zarejestrowano Komitet Wyborczy Wyborców dla Ziemi Raciborskiej i Michał Woś. Powstanie komitetu jest pochodną ambicji Michała Wosia do rozszerzania swojej strefy wpływów w powiecie raciborskim (powiatem od wielu lat rządzi koalicja lokalnego ugrupowania Razem Dla Ziemi Raciborskiej i Platformy Obywatelskiej) oraz rewelacyjnego wyniku M. Wosia w powiecie raciborskim (co czwarty mieszkaniec powiatu raciborskiego zagłosował w wyborach parlamentarnych na Michała Wosia).

Piknik Służb Mundurowych w Raciborzu, 13.08.2023 r. Na zdjęciu od lewej: Marcin Fischer (wówczas Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie), Damian Sieber (wówczas Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach), Tomasz Olszewski (wówczas Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik)

Piknik Służb Mundurowych w Raciborzu, 13.08.2023 r. Na zdjęciu od lewej: Marcin Fischer (wówczas Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie), Damian Sieber (wówczas Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach), Tomasz Olszewski (wówczas Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik)

Były nadleśniczy Marcin Fischer, mieszkaniec Rud, otwiera listę KWW Dla Ziemi Raciborskiej i Michał Woś w okręgu 3., który obejmuje Kuźnię Raciborską, Nędzę i Rudnik. Jego bezpośrednimi konkurentami są tutaj Sebastian Mikołajczyk - policjant z Grzegorzowic, numer 1 na liście PiS, Kinga Apollo z Siedlisk - dyrektorka Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej, numer 1 na liście KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej oraz Rita Serafin - była burmistrz Kuźni Raciborskiej, numer 1 na liście KWW Koalicja 15 października.

Co na to Michał Woś i Marcin Fischer?

Michał Woś przesłał nam swój komentarz w wiadomości tekstowej:

Nie byłem organizatorem rodzinnych pikników służb mundurowych. Cieszę się i gratuluję Wojsku Polskiemu i służbom mundurowym podjętej inicjatywy. Z dumą obejmowałem wydarzenia patronatem honorowym, jako wiceminister znający realia pracy służb mundurowych, nadzorujący jedną z formacji.

W odpowiedzi na akcję „murem za polskim mundurem” Wojsko Polskie i wszystkie służby mundurowe działające na terenie województwa śląskiego organizowały wydarzenia połączone z pokazem sprzętu i atrakcjami dla rodzin, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Lasy Państwowe włączając się w inicjatywę, podkreślały:

1) możliwość promocji swojej instytucji i działań edukacyjnych w zakresie ekologii wpisujących się w obchody 100-lecia LP, oraz informowania społeczeństwa o zasadach zrównoważonej gospodarki leśnej - co przy politycznych i inspirowanych atakach na LP miało i ma wielkie znaczenie,

(2) możliwość współpracy i wsparcia służb mundurowych (w tym leśnych) w czasie ataku hybrydowego ze strony Rosji i Białorusi,

(3) zaangażowanie w budowę pozytywny wizerunek w społeczeństwie LP, Wojska Polskiego i służb mundurowych, co wpływa na bezpieczeństwo Polski.

Dla mnie osobiście istotny był także wymierny efekt wsparcia rekrutacji do służb mundurowych, które od lat borykają się z gigantycznymi wakatami.

W czasie wydarzeń był zakaz prowadzenia jakiejkolwiek agitacji wyborczej, a osoby które nie stosowały się do zakazu były z wydarzenia wypraszane.

Gratuluję organizatorom inicjatywy i mam nadzieję, że sprawne działania budujące pozytywny wizerunek służb mundurowych i Lasów Państwowych będą kontynuowane.

Michał Woś

Były Nadleśniczy Marcin Fischer w rozmowie z Nowinami mówi, że Lasy Państwowe od wielu lat borykały się z problemem trudności komunikacyjnych ze społeczeństwem. Zdaniem Marcina Fischera, pikniki okazały się sukcesem, bo dzięki nim "kilkanaście tysięcy osób mogło dowiedzieć się, czym zajmują się Lasy Państwowe" oraz służby mundurowe, biorące udział w tych wydarzeniach.

Były nadleśniczy z Rud uważa, że łączenie pikników z promocją Michała Wosia przed wyborami "jest słabe", bo "pojawiały się tam różne osoby". Gdy zwracamy uwagę na przekaz z billboardów i telebimów, wskazujący na patronat Michała Wosia nad tymi imprezami, Marcin Fischer mówi o pikniku w Rudach, któremu patronowały trzy osoby: biskup gliwicki Sławomir Oder, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica i poseł Michał Woś. - Poseł był wtedy wiceministrem sprawiedliwości, podlegała mu Służba Więzienna i słyszałem od funkcjonariuszy, że byli zadowoleni, że mogli wyjść z tych murów i pokazać się społeczeństwu - kwituje Marcin Fischer.

Marcin Fischer nie rozwija wątku swoich relacji z Michałem Wosiem i startu w wyborach z jego komitetu. Mówi jedynie, że znajomość rozpoczęła się na gruncie zawodowym.

Były nadleśniczy z Rud jest w dobrym nastroju przed wyborami, jednak podkreśla, że ostatecznie i tak głosują ludzie w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniami. - Wybory będą sprawdzianem, w jakim stopniu udało nam się dotrzeć do ludzi z naszymi dobrymi pomysłami - dodaje Marcin Fischer.

Wojciech Żołneczko


Półtora miliona złotych na imprezy z Wosiem

Nowe kierownictwo Lasów Państwowych zleciło zewnętrznej kancelarii prawnej przeprowadzenie audytu gospodarki finansowej tej instytucji w latach 2015 - 2023, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na cele niezwiązane bezpośrednio z gospodarką leśną. Wstępne wyniki są już znane. Dotyczą one m.in. wydatków Lasów Państwowych na imprezy, w których trakcie promował się poseł Michał Woś, czy zatrudnienia posła Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego na dwóch stanowiskach w Lasach Państwowych.

Piknik Służb Mundurowych w Rybniku, 3.08.2023 r.

Piknik Służb Mundurowych w Rybniku, 3.08.2023 r.

Wystąpiliśmy do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach o udostępnienie listy wydatków Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz Nadleśnictwa Rybnik na imprezy związane z posłem Michałem Wosiem, a także o informację na temat kwot przekazanych przez nadleśnictwa na remonty dróg publicznych w naszym regionie (niebędących własnością Lasów Państwowych). Czekamy na odpowiedź.

Tymczasem posłanka Gabriela Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej przekazała mediom informacje uzyskane w ramach interwencji poselskiej (Interwencja poselska Gabrieli Lenartowicz. Sprawdzała Zagrodę Żubrów, wydatki na promocję i pikniki oraz etat dla Szymona Szrota). Posłanka podała do publicznej wiadomości m.in. listę wydatków Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i Nadleśnictwa Rybnik na imprezy w naszym regionie:

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie:

  • Leśny Dzień Strażaka w Raciborzu 18.04.2023 r. – 95.000,00 zł (dofinansowanie z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, dalej CILP);
  • Raciborski Festiwal Średniowieczny w Raciborzu 18.04.2023 r. – 130.000,00 zł (dofinansowanie z CILP);
  • Piknik Służb Mundurowych „Leśny Piknik Rodzinny” w Raciborzu 18.08.2023 r. – 200.000,00 zł (dofinansowanie z CILP).

Razem 245.000,00 zł

Nadleśnictwo Rybnik:

  • Uroczystość z okazji Dnia Sołtysa 2023 – 84 936,23 zł;
  • Uroczystość z okazji Dnia Strażaka 2023 – 38 326,73 zł;
  • Piknik Służb Mundurowych w Rybniku 2023 – 104 048,39 zł;
  • Piknik Służb Mundurowych w Raciborzu 2023 – 194 074,14 zł;
  • Piknik Służb Mundurowych w Wodzisławiu Śląskim 2023 – 137 218,26 zł;
  • Piknik Służb Mundurowych w Orzeszu 2023 – 148 725,37 zł;
  • Piknik Służb Mundurowych w Żorach 2023 – 131 355,20 zł;
  • Piknik Służb Mundurowych w Jastrzębiu-Zdroju 2023 – 123 477,20 zł;
  • Piknik "Drewno - surowiec wszech czasów" w Knurowie 2023 – 104 852,40 zł;
  • Promocja Zagrody Żubrów na bilbordach 2023 – 75 650,00 zł;
  • Otwarcie Pokazowej Zagrody Żubrów 2023 – 144 297,96 zł.

Razem 1.286.961,88 zł

Razem oba nadleśnictwa 1.531.961,88 zł



Ludzie:

Marcin Fischer

Marcin Fischer

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Robert Pabian

Robert Pabian

Mgr inż. Robert Pabian były nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, obecnie p.o. dyrektora RDLP w Katowicach. Jest także myśliwym.

Tomasz Olszewski

Tomasz Olszewski

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rybnik