Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Zapewnienie ochrony sygnalistów - Co robić, kiedy naruszane jest prawo?

05.03.2024 17:00 | 7 komentarzy | MK

Jeśli pracownik zauważy w swoim środowisku pracy naruszenia prawa Unii Europejskiej czy Polski, powinien zgłosić to do odpowiednich organów. Część osób nie robi tego z obawy o swoje zatrudnienie czy wręcz bezpieczeństwo. Dlatego tak ważna jest ochrona sygnalistów. Na czym to polega i co można zrobić w sprawie ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości?

Zapewnienie ochrony sygnalistów - Co robić, kiedy naruszane jest prawo?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ochrona osób zgłaszających naruszenia prawa często bywa marginalizowana. Nierzadko jednak to zgłoszenia pracowników mają niebagatelną rolę w naprawie sytuacji w wielu firmach. Dlatego oprócz podejmowania działań następczych należy również działać na rzecz ochrony sygnalistów. W tym celu można zaangażować profesjonalistów, którzy zajmują się analizą naruszeń prawa oraz ochroną sygnalistów.

Na czym polega ochrona sygnalistów?

Do wykroczeń może dojść w każdym zakładzie pracy. Dotyczy to zarówno sektora prywatnego, jak i jednostek publicznych. W myśl prawa, takie podmioty zobowiązane są do zgłaszania nieprawidłowości oraz wszczynania postępowań wyjaśniających. O istotności oraz ochronie sygnalistów traktuje także dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Zgodnie z wytycznymi UE, zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej należy objąć odpowiednią ochroną, m.in. w zapobieganiu działań odwetowych.

Ochrona sygnalistów - jako postępowania w tym zakresie można wskazać m.in.:

  • usprawnić i uczynić maksymalnie dyskretną politykę przyjmowania zgłoszeń sygnalistów,
  • ulepszenie komunikacji wewnętrznej w firmie,
  • zwiększony poziom doradztwa prawnego dla pracowników.

Przede wszystkim w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy danej organizacji czy innych przejawów łamania prawa liczy się profilaktyka. Jak dostosować swój biznes do przepisów dyrektywy i skutecznie chronić sygnalistów?

Ochrona sygnalistów - Analiza i profilaktyka zamiast działań naprawczych

Działania zapobiegawcze łamaniom prawa najlepiej zacząć od podjęcia zmian, które wpiszą się w przepisy dyrektywy oraz zapewniają rozwiązania, ułatwiające zgłoszenia. Osoba zgłaszająca powinna mieć zapewniony komfort oraz poufność. Jak to osiągnąć? Ochrona sygnalistów to często zadanie dla prawników, którzy w ramach swoich usług mogą przeprowadzić dogłębną analizę struktur firmy, a także wprowadzić nowe regulacje, dzięki którym podobne zdarzenia nie będą miały miejsca. Przestrzeganie przepisów związanych z compliance i AML jest niezwykle istotne, aby prowadzić zdrową działalność gospodarczą, wolną od wszelkiego rodzaju nadużyć i wykroczeń. Radcy prawni mogą pomóc w zapewnieniu ochrony sygnalistów i zapobieganiu nieprawidłowościom.

Materiał zewnętrzny