Czwartek, 18 kwietnia 2024

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Przedwyborcze układanki w Jastrzębiu. Giełda nazwisk w walce o fotel prezydenta [FELIETON, ANKIETA]

06.02.2024 06:30 | 82 komentarze | ska

12 lutego mija termin rejestracji komitetów wyborczych w wyborach samorządowych 2024. Już wtedy po części będzie wiadomo, kto będzie mógł wystawić kandydata na prezydenta. Teraz, kiedy jeszcze większość kandydatów nie zapowiedziała startu z otwartą przyłbicą, możemy trochę pospekulować.

Przedwyborcze układanki w Jastrzębiu. Giełda nazwisk w walce o fotel prezydenta [FELIETON, ANKIETA]
Anna Hetman, Tomasz Maron, Piotr Urbańczyk, Grzegorz Mosoń, Michał Urgoł... kto jeszcze w giełdzie nazwisk w wyborach na prezydenta miasta? fot. arch. JastrzebieOnline, UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na którego z potencjalnych kandydatów oddałbyś głos w wyborach na prezydenta Jastrzębia-Zdroju?

Przedwyborcze układanki w Jastrzębiu. Giełda nazwisk w walce o fotel prezydenta [FELIETON, ANKIETA]

Według kuluarowych, jak dotąd, ale raczej miarodajnych informacji zapowiada się, że do walki o stanowisko prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój przystąpi czterech lub pięciu kandydatów i kandydatek.

Mocna figura

Niewątpliwie, jak zresztą ostatnio zapowiedziała w wywiadzie dla JastrzebieOnline, ponownie do wyborczego wyścigu przystąpi urzędująca prezydent Anna Hetman. Choć, jak twierdzi, nie ma parcia za wszelką cenę na wygraną, to chciałaby kontynuować rozpoczęte projekty. Przypomnijmy tylko, że w ostatnich wyborach w 2018 roku Anna Hetman wygrała w pierwszej turze, zdobywając 17 347 głosów (50,71 proc.). Drugi najlepszy wynik uzyskał wówczas kandydat PiS – Łukasz Kasza, zdobywając 12 266 głosów (35,86 proc.). Pozostali kandydaci, czyli Jakub Gruszka, Jarosław Ligas i Janina Szymańska nie przekroczyli 2300 głosów. Warto dodać, że Anna Hetman kandydowała z komitetu Koalicja Anny Hetman, nie będąc członkiem partii. Wiadomo jednak, że wywodzi się ona ze środowiska Platformy Obywatelskiej i elektorat tej partii zapewne zagłosuje za urzędującą prezydentką. W tym roku również pójdzie do wyborów z KWW Koalicja Anny Hetman, bo taki zarejestrowała w poniedziałek 5 lutego.

Lewica jeszcze na arenie?

Choć w 2018 roku Lewica wystawiła swojego kandydata, nie jest pewne, czy tak będzie i tym razem. Porażka ostatnich wyborów parlamentarnych mogła osłabić morale tej frakcji w Jastrzębiu, choć wynik jedynki Lewicy w wyborach do sejmu – Piotra Urbańczyka z Jastrzębia-Zdroju nie był najgorszy i wyniósł 8126 głosów w całym okręgu. To jednak było za mało, aby zdobyć mandat posła, a i lista nie wypracowała odpowiedniej liczby głosów. W samym Jastrzębiu kandydat zdobył 1722 głosy, co jednak wydaje się dość słabym wynikiem. Czy jednak Lewica wskaże w ogóle swojego kandydata? Zobaczymy.

Bzie po raz trzeci

W Prawie i Sprawiedliwości jeszcze niedawno wydawało się, że murowanym kandydatem na prezydenta będzie Piotr Szereda, pełniący funkcję przewodniczącego rady miejskiej, a mieszkańcom znany również jako prezes Spółdzielni Mieszkaniowej JAS-MOS. A tu, jak widać po ostatniej aktywności banerowej i bilbordowej, a także w social mediach, potencjalnym kandydatem na prezydenta kreowany jest Michał Urgoł, sołtys Bzia i radny miejski. Czyżby Bzie do trzech razy sztuka, po Janeckim, Kaszy, teraz Urgoł? W 2018 roku w wyborach do rady Michał Urgoł zdobył 653 głosy, ale dobrze prowadzona i w zasadzie już dawkowana kampania wyborcza, za którą zapewne pójdą duże pieniądze, może przynieść znacznie lepszy wynik. Tym bardziej, że zapewne ostateczne starcie rozegra się na zasadzie plebiscytu PiS - „nie PiS” lub też Anna Hetman - PiS.

Mariaż Wspólnoty z Trzecią Drogą?

Czwartą frakcję partyjną, czyli Trzecią Drogę (zgodnie z tym, co zasłyszałem „na mieście”) powinniśmy chyba powiązać ze Wspólnotą Samorządową Jastrzębia-Zdroju, bo prawdopodobnie kandydat Wspólnoty pójdzie do wyborów z błogosławieństwem mariażu Polski 2050 i PSL. A będzie to? Wielce prawdopodobne są dwa nazwiska: Robert Cichowicz oraz Grzegorz Mosoń, z większym naciskiem na tego drugiego. W wyborach samorządowych 2018 zdobył 362 głosy, a w tej kadencji po raz pierwszy dał się poznać jako miejski radny. Z kolei Robert Cichowicz jako wiceprezydent raczej mógłby zbyt wiele stracić, konkurując z Anną Hetman.

Konf… wróć, Jastrzębie 2.0

Jastrzębskie środowisko Konfederacji już od pewnego czasu sugerowało, że wystawi swojego kandydata na prezydenta. Ostatnio, zapewne biorąc przykład z sąsiedniego miasta, gdzie od lat istnieje Stowarzyszenie Wodzisław 2.0 (z silnymi powiązaniami z Konfederacją także), powstało Jastrzębie 2.0, zarejestrowane również 5 lutego jako komitet wyborczy, którego liderem jest Tomasz Maron. To właśnie on będzie zapewne kandydatem tego środowiska, postulując wolnościowe podejście do rządzenia miastem. Prawdopodobne jest także poparcie Jastrzębia 2.0 przez jastrzębskie struktury ugrupowania Polska Jest Jedna. 

O tym, kto faktycznie podejmie rękawicę i zostanie oficjalnym kandydatem na prezydenta Jastrzębia-Zdroju przekonamy się zapewne w najbliższych dniach.

Szymon Kamczyk

Redaktor naczelny portalu JastrzebieOnline

Ludzie:

Anna Hetman

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Tomasz Maron

Tomasz Maron

Działacz Konfederacji z Jastrzębia-Zdroju.