Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

„Przystanek Muzeum” - nowa inicjatywa historyczna [WIDEO]

23.01.2024 23:25 | 4 komentarze | KaBa

We wtorek odbyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu „Przystanek Muzeum”. Do Galerii Historii Miasta przyszli pasjonaci historii, aby wysłuchać wykładu Marcina Boratyna na temat Marszu Śmierci.

„Przystanek Muzeum” - nowa inicjatywa historyczna [WIDEO]
Cykl „Przystanek Muzeum” jest zaplanowany raz w miesiącu. KaBa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek został zainaugurowany nowy cykl spotkań z historią i kulturą lokalną. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są pracownicy Galerii Historii Miasta. Wykłady będą odbywać się co miesiąc i mają dotyczyć mało znanych aspektów z jastrzębskiej przeszłości.

Tematem pierwszej prelekcji był „Marsz Śmierci na ziemi jastrzębskiej”. Kierownik Galerii Historii Miasta Marcin Boratyn powrócił do tego dość znanego wydarzenia historycznego, jednak przedstawił nowe informacje z nim związane.  Jak mówił prelegent już sama data przemarszu więźniów Auschwitz-Birkenau budzi kontrowersje. Wiele relacji, wspomnień, które zachowały się z tamtego czasu, zawierają sprzeczne informacje.

Podczas spotkania przedstawiono kilka niepublikowanych wspomnień świadków tamtych dramatycznych wydarzeń.

Pierwsze spotkanie było poświęcone tematyce Marszu Śmierci z 1945 r. Fot. KaBa

Pierwsze spotkanie było poświęcone tematyce Marszu Śmierci z 1945 r. Fot. KaBa

- Przed wieczorem na plac folwarczny przyprowadzono pierwszą grupę 500 więźniów. Mieli nogi poowijane szmatami, a głowy i plecy okryte kawałkami koców. Wiadomo było, że na terenie majątku będzie nocleg. Przybywały nowe grupy więźniów, padali ze zmęczenia na śnieg. Część z nich ulokowała się w zabudowaniach gospodarczych, pozostali spędzili noc pod gołym niebem. Najtłoczniej było na gnojowisku, gdzie był obornik. Po noclegu rano zaczęto formułować kolumny więźniów do dalszego marszu. Pracowników folwarku dopuszczono do prac dopiero w chwili, gdy więźniowie opuszczali bramy - to fragment wspomnień Marii Kopertowskiej.  Mimo tego, że jest tu pewna rozbieżność, co do terminu wymarszu więźniów, relacja ta rzuca światło na przebieg tamtych wydarzeń.

Inne przytoczone podczas spotkania relacje ukazują ucieczki więźniów z kolumny marszowej, reakcje okolicznych mieszkańców, którym nie brakowało odwagi, aby ukrywać zbiegów. Dwie rodziny zostały uhonorowane za taką postawą medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie – Franciszek i Maria Parzych oraz Gertruda i Erwin Mołdrzyk.

Historycy z Galerii Historii Miasta zapewniają, że cykl „Przystanek Muzeum” jest zaplanowany raz w miesiącu, a tematyka będzie związana z przeszłością miasta. Zainaugurowanie tego typu spotkań spotkało się z dobrym odbiorem przez uczestników, którzy już zapowiadają obecność podczas kolejnych prelekcji.