środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Czy wiesz, na czym polega odszkodowanie i kto jest do niego zobowiązany?

15.12.2023 19:00 | 0 komentarzy | MK

Odszkodowanie to świadczenie, o które może ubiegać się każda osoba ubezpieczona, która doznała szkody w postaci naruszenia jej prawnie chronionych dóbr. Osoba poszkodowana ma prawo starać się o należne odszkodowanie od sprawcy, który jest odpowiedzialny za wyrządzenie danej szkody, bądź od podmiotu odpowiedzialnego na mocy prawnej za naprawienie zaistniałych szkód. Świadczenie w kontekście odszkodowawczym stanowi formę naprawienia szkody w naturze lub – co ma miejsce najczęściej – wypłata sumy pieniężnej odpowiadającej wartości danej szkody. Podstawę do roszczenia o odszkodowanie jest odpowiedzialność jednego podmiotu za szkodę doznaną przez drugi podmiot. Warto mieć na uwadze fakt, że do odszkodowania może być zobowiązany nie tylko sprawca szkody, lecz również osoba odpowiadająca za skutki działań swojego pracownika. W zależności od sytuacji, wyróżniamy różne rodzaje i typy odszkodowań, a także formy ich zrealizowania. Postanowiliśmy bliżej przedstawić je wszystkie.

Czy wiesz, na czym polega odszkodowanie i kto jest do niego zobowiązany?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzaje, typy i formy odszkodowań – czy wiesz, które z nich Ci się należy?

Obecnie wyróżniamy cztery rodzaje odszkodowań: umowne, kompensacyjne, karne i nominalne.

  • Odszkodowanie umowne zastrzeżone jest z góry w umowie, na wypadek niedopełnienia wykonania zobowiązania przez dany podmiot.
  • Odszkodowanie kompensacyjne jest natomiast zadośćuczynieniem i naprawieniem szkody, które dzielimy na faktyczne (pokrycie i rekompensatę realnie poniesionych kosztów) i ogólne (w jego skład wchodzą elementy, które nie mają wartości finansowej; zalicza się do nich np. cierpienie psychiczne, pogorszenie dotychczasowej jakości życia czy oszpecenie ciała).
  • Odszkodowanie karne dotyczy ukarania za zdarzenie lub zaniedbanie; bardzo często przyznawane jest ono w formie czynu społecznego.
  • Odszkodowanie nominalne to potwierdzenie błędu prawnego, na którego nie ma materiałów potwierdzających wystąpienie danej szkody.

Oprócz głównego podziału odszkodowań, mamy do czynienia również z ich wieloma typami. Najczęściej spotykane są odszkodowania z OC i AC, a także odszkodowania powypadkowe w pracy i z ubezpieczenia na życie. Większość z nas kojarzy odszkodowanie z wypłatą określonej sumy pieniędzy na rzecz osoby poszkodowanej. Warto mieć świadomość, że nie jest to jedyna forma odszkodowania – bardzo często pojawia się także restytucja naturalna, obejmująca konieczność przywrócenia stanu rzeczy do takiego, który miał miejsce przed wystąpieniem szkody. Zazwyczaj ma ono miejsce w przypadkach, w których uczynienie tego jest możliwe. Restytucja odnosi się wyłącznie do dobra poszkodowanego, nie uwzględniając przy tym całego majątku, którego wartość brana jest pod uwagę podczas ustalania wysokości odszkodowania. Między innymi z tego powodu nie zawsze stanowi ona najlepszy wybór. Dlatego też dobrze jest mieć przy sobie doświadczonego doradcę do spraw odszkodowań. Na stronie, którą prowadzi AIF Kancelaria, https://www.tuodszkodowania.pl/, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat genezy odszkodowań, a także uzyskać pomoc w procesie ubiegania się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania powinna być współmierna do wyrządzonej szkody. Wbrew powszechnej opinii, odszkodowanie nie powinno być wyższe, ponieważ jego główną rolą jest wyrównanie danej straty, a nie wzbogacenie poszkodowanego. Odszkodowanie może również zostać obniżone w wypadkach wynikających z ustawy lub wtedy, gdy sam poszkodowany przyczynił się do powiększenia powstałej szkody. Takimi przykładami, wobec których instytucje mogą orzekać o obniżeniu odszkodowania są: bycie pod wpływem w momencie doznania szkody, niebezpieczne zachowania w miejscach o wysokim ryzyku wypadku, przekroczenie dozwolonej prędkości (w przypadku jazdy samochodem). Obecnie nie istnieją standardy, które automatycznie wyliczają wysokość kwoty wypłacanej przez ubezpieczyciela – mamy za to do czynienia z okolicznościami, które wpływają na jego wypłatę. Zagadnienia związane ze staraniem się o odszkodowanie bywają zawiłe, a samo przygotowanie wniosku może sprawić niemały kłopot. Nie bez powodu współcześnie mamy do czynienia z wieloma ofertami specjalistów, których celem jest pomoc klientom w uzyskaniu satysfakcjonującego odszkodowania, adekwatnego do doznanych przez nich strat.

Materiał zewnętrzny