Piątek, 23 lutego 2024

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Rastislav Spirko zawodnikiem JKH GKS Jastrzębie

19.09.2023 11:36 | 0 komentarzy | dud

Do drużyny JKH GKS Jastrzębie dołączył Rastislav Spirko. To niezwykle doświadczony były reprezentant Słowacji, mający na swoim koncie m.in. mistrzostwo Czech z Pardubicami oraz ponad dwieście spotkań w KHL.

Rastislav Spirko zawodnikiem JKH GKS Jastrzębie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rastislav Spirko urodził się 21 czerwca 1984 roku we Vrutkach pod Małą Fatrą. Jest wychowankiem pobliskiego MHC Martin i jako zawodnik tego klubu zadebiutował w młodzieżowych kadrach Słowacji na Mistrzostwach Świata U18 i U20. W 2003 roku wyjechał do USA, gdzie rywalizował w ligach uniwersyteckich. Po trzech latach powrócił do ojczyzny (ponownie Martin), zaś cztery następne sezony spędził w Czechach, wieńcząc ten okres kariery mistrzostwem z HC Pardubice. Wówczas również po raz pierwszy zagrał w seniorskiej reprezentacji Słowacji, zamykając do 2019 roku bilans w kadrze na niemal połowie setki spotkań.

W latach 2011-2015 napastnik spod Fatry miał okazję walczyć w jednej z najlepszych lig świata, czyli rosyjskiej międzynarodowej KHL. Reprezentował barwy kolejno Lva Poprad, Awtomobilista Jekatierynburg, Spartaka Moskwa i Amura Chabarowsk, czyli miasta położonego na granicy z Chinami. Ostatecznie w ponad dwustu meczach w KHL Szpirko zebrał 84 pkt. (w tym 39 goli). 

W 2015 roku Szpirko powrócił pod Małą Fatrę, ale stosunkowo szybko ponownie zawitał do Czech (Kometa Brno, Ocelarzi Trzyniec, Pardubice). W latach 2017-2021 znów jednak grał na Słowacji (Zwoleń, Trenczyn, Martin), zaś dwa ostatnie sezony spędził w węgierskiej Erste Lidze (Debreczyn).

Przebogate doświadczenie Rastislava Szpirko zamyka się na ten moment na niemal dziewięciuset spotkaniach na najwyższych szczeblach ligowych w Rosji i Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech. Nowy napastnik JKH zdobył w nich około pół tysiąca punktów.

"Wobec prośby Ondreja Kopty o rozwiązanie kontraktu stanęliśmy przed wyzwaniem uzupełnienia naszej ofensywy. Bardzo się cieszę, że zdołaliśmy uczynić to tak szybko i skutecznie, pozyskując Rastislava Spirko. Mamy nadzieję, że jego ogromne doświadczenie i międzynarodowe ogranie pomogą nam w walce o ligowe punkty" - przyznał dyrektor sportowy klubu Leszek Laszkiewicz.

źródło: jkh.pl


Kontakt z autorem: g.duda@nowiny.pl