Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ogrzewanie mieszkania – czym to robić?

15.09.2023 13:30 | 0 komentarzy | MK

Materiały opałowe stanowią grupę substancji, których spalanie pozwala na pozyskiwanie energii potrzebnej do ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Do najpopularniejszych typów opału zalicza się przede wszystkim te tworzywa, które oferują rozsądny koszt wytwarzania ciepła, przy pożądanej wydajności. W składach opału można dziś znaleźć naprawdę wiele wariantów opałów, którymi możemy ogrzać nasze domy czy mieszkania. Wybór nie powinien być wyłącznie kwestią przypadku. Przed podjęcie ostatecznej decyzji, warto jest zweryfikować wszystkie dostępne opcje – postanowiliśmy przedstawić najpopularniejsze rodzaje materiałów opałowych i ich charakterystyczne cechy, by ułatwić zadanie tym, którzy wciąż stoją przed wyborem materiału do ogrzewania swoich czterech ścian w chłodniejsze miesiące.

Ogrzewanie mieszkania – czym to robić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie rozróżniamy rodzaje materiałów opałowych?

Pomimo tego że stale trwają prace nad wynalezieniem coraz tańszych i zarazem znacznie mniej obciążających środowisko naturalnych źródeł energii, węgiel kamienny wciąż jest naturalnym liderem w naszym kraju. Jego powszechne wykorzystanie związane jest zwłaszcza ze stosunkowo niskimi cenami tego rodzaju paliwa oraz wysoką dostępnością w większości składów opału rozlokowanych po całej Polsce. W kwestii węgla, elementem kluczowym jest zaopatrzenie się w niego u sprawdzonego dystrybutora. Na stronie https://wegiel-stach.pl/ znaleźć możemy ofertę na węgiel i jego pochodne. Warto wiedzieć, że uniwersalny węgiel typu orzech przeznaczony jest zwłaszcza do kotłów zasypowych, zaś ekogroszek (charakteryzujący się znacznie mniejszą średnicą ziaren) stosuje się w kotłach z automatycznym podajnikiem. To jednak nie wszystkie materiały, jakie znajdziemy w składzie opału STACH. Do wyboru jest jeszcze chemicznie przetworzony koks, wyróżniający się zwiększoną wartością opałową i wysokokaloryczną. Kolejną opcją z rodziny materiałów opałowych jest pellet – to paliwo w postaci granulatu, które kształtem przypomina sprasowane wałki wielkości 6-8 mm oraz maksymalnej długości 30 mm. Wyprodukowany z biomasy, czyli sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów, odpadów oraz pozostałości z produkcji rolnej i leśnej. Bardzo łatwo ulegają one rozkładowi, dlatego też uznaje się je za ekologiczne.

Jakie opały zaliczane są do grupy ekologicznych?

Wykorzystywanie opałów ekologicznych jest dziś ambicją, do której dąży bardzo wiele osób. Ze względu na dbałość o środowisko naturalne, bardzo wiele krajów wprowadziło u siebie zakaz stosowania niektórych materiałów opałowych. Obecnie za najlepsze, proekologiczne rozwiązanie, uważa się pellet jako materiał opałowy. Jest on materiałem ekologicznym, o niskim wskaźniku generowania pyłu, co w czasach wysokiej świadomości ekologicznej oraz dbania o środowisko naturalne jest niekwestionowaną zaletą – posiada on jednak wiele innych właściwości związanych z jego energetyką. To opał wysokoenergetyczny, dlatego też jest on wysoce wydajny. Co więcej, wymieniając stary piec na specjalnie zautomatyzowany kocioł na biomasę, nadający się między innymi do spalania pelletu, jako inwestor zyskujesz wygodę – opał ten będzie dozowany w sposób automatyczny. To również spora oszczędność, zwłaszcza że urządzenie dostosowuje proces spalania do temperatury otoczenia, czyniąc pellet niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem.

Materiał zewnętrzny