Awaria na autostradzie – co robić, gdy samochód zawiedzie?
Autostrada to nad wyraz specyficzny rodzaj drogi, po którym samochody w większości poruszają się z bardzo dużymi prędkościami. Awaria samochodu na autostradzie wymaga od kierowcy dostosowania się do konkretnych przepisów, aby nie spowodować wypadku i by dodatkowo nie otrzymać mandatu za swoje poczynania. Awaria na autostradzie może zdarzyć się dosłownie każdemu, nawet kierowcy w nowym samochodzie. Niektóre niedyspozycje pojazdu jesteśmy w stanie przewidzieć nieco wcześniej, przez auto które zaczyna dawać pewne oznaki: zapala się kontrolka sugerująca by sprawdzić silnik, samochód szarpie podczas jazdy, zawieszenie hałasuje, a sam pojazd jest znacznie oporniejszy w prowadzeniu niż jeszcze jakiś czas temu. Niestety, większość awarii dzieje się nagle – wjechanie w dużą dziurę może po chwili spowodować poważne problemy z zawieszeniem, przebicie opony doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, a wyciek ważnych płynów znacznie utrudnić obsługę pojazdu. Awarii może być naprawdę wiele; niezależnie od rodzaju, warto być przygotowanym na to, jak postępować w kolejnych etapach i zadbać przy tym o swoje zdrowie, a także resztę pasażerów.
Typy awarii samochodowych i postępowanie w przypadku ich wystąpienia
Istnieje wiele różnych typów awarii, które mogą napotkać kierowców na autostradach. Wśród nich są też takie, które pozwalają na to, by samodzielnie zjechać z autostrady, bez konieczności wzywania do interwencji odpowiednich służb. Mowa tu o osłabionym silniku, zapalonej kontrolce czy utracie wspomagania. W przypadkach takich jak te należy zjechać na pas awaryjny i poruszać się po nim do czasu zjazdu z autostrady; stamtąd dojechać do najbliższego warsztatu lub zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, wzywając pomoc drogową. Do niebezpiecznych awarii zalicza się wszelkiego rodzaju wycieki płynów eksploatacyjnych, takich jak oleje (silnikowy, przekładniowy), płyny eksploatacyjne i płyny hamulcowe. O tym, że do nich doszło informują kontrolki zapalone na desce rozdzielczej. W takim przypadku należy działać szybko – zjechać na pas awaryjny i wyłączyć silnik pojazdu. W sytuacji podejrzenia, że płyn eksploatacyjny taki jak olej silnikowy czy przekładniowy wydostał się z auta na pas ruchu, trzeba poinformować o tym straż pożarną. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że inne auta są w stanie wpadać w poślizg, dlatego miejsce wycieku musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Taka awaria nie pozwala kontynuować jazdy. W sytuacji należy włączyć światła awaryjne, założyć odblaskową kamizelkę i nakazać pasażerom wyjście z auta. W przypadku gdy podróż odbywa się ze zwierzętami, wymagają one bezwzględnego zabezpieczenia przed możliwością dostania się na pas ruchu. Konieczne jest również postawienie trójkąta odblaskowego oraz wezwanie służby drogowej, a także firmy pomocy drogowej, która zajmie się odholowaniem auta z autostrady.
Jakie usługi leżą w kompetencjach przedstawicieli pomocy drogowej?
Pomoc drogowa najczęściej kojarzona jest z lawetą oraz zabraniem pojazdu z drogi. Jest to jedna z podstawowych usług firmy, która niezbędna jest w przypadku uszkodzenia pojazdu, którego awaria nie pozwala na kontynuowanie nim jazdy. Niektórzy przedstawiciele oferują również wynajem lawet do prywatnego użytku. Wybierając firmę oferującą pomoc drogową w przypadku awarii pojazdu, dobrze jest zwrócić uwagę na opinie w sieci. Taka opcja jest możliwa zwłaszcza w przypadku, gdy mamy na to czas, a niesprawny pojazd nie stwarza zagrożenia na drodze. Warto zawczasu zorientować się w ofertach firm oferujących pomoc drogową. Przykładem strony, gdzie można znaleźć informacje na temat specjalistycznej pomocy w razie awarii jest pomocdrogowa-wroclaw.eu. Firma zapewnia całodobowe wsparcie na terenie Wrocławia i jego okolic, oferując swoim klientom fachową pomoc w przypadku nagłych awarii na drogach. Pomoc Drogowa Wrocław to profesjonalne holowanie, najnowsze lawety i kompleksowa pomoc. Warto mieć w swoich kontaktach zapisany numer firmy holującej, by w przypadku wystąpienia takiej potrzeby od razu wiedzieć, na kim polegać.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze