Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Rogów powitał nowy rok szkolny. Pasowanie na ucznia i tradycyjne tyty dla pierwszaków [ZDJĘCIA]

04.09.2023 12:00 | 0 komentarzy | FK

54 nowych uczniów dołączyło do swoich starszych kolegów i rozpoczęło nowy rok szkolny. Wszyscy zostali mianowani przez dyrektor Ilonę Kisiel na ucznia szkoły podstawowej w Rogowie.

Rogów powitał nowy rok szkolny. Pasowanie na ucznia i tradycyjne tyty dla pierwszaków [ZDJĘCIA]
54 nowych uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny w szkole podstawowej w Rogowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny mszą świętą sprawowaną przez księdza Bernarda Raka oraz księdza Łukasza Kocimę, w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie. Dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami modlili się o dobry rok szkolny. Na koniec mszy ks. Kocima złożył uczniom życzenia. 

Uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny mszą świętą. Na zdjęciu ks. Bernard Rak i ks. Łukasz Kocima. Fot. Fryderyk Kamczyk

Uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny mszą świętą. Na zdjęciu ks. Bernard Rak i ks. Łukasz Kocima. Fot. Fryderyk Kamczyk

Pasowanie na ucznia, życzenia i tradycyjna tyta

Następnie wszyscy rozeszli się do swoich placówek. W rogowskiej szkole podstawowej w tym roku zostały otwarte trzy nowe klasy, naukę w klasie pierwszej rozpoczęło 54 uczniów. Do szkoły uczęszczają dzieci z Rogowa, Bluszczowa i Bełsznicy. Podczas uroczystej akademii odbyło się pasowanie na ucznia oraz tradycyjne wręcznie tyt. Dyrektor przekazała uczniom życzenia.

Nauczyciele szkoły podstawowej: Siostra Janina, Katarzyna Muszalik i Justyna Stokłosa. Fot. Fryderyk Kamczyk

Nauczyciele szkoły podstawowej: Siostra Janina, Katarzyna Muszalik i Justyna Stokłosa. Fot. Fryderyk Kamczyk
 

- Jeszcze czujemy zapach lata, grzeje słońce, tęsknimy za ciepłym morzem, jeziorami górskimi, szlakami - a tu w kalendarzu pojawiła się data 4 września- to znak, że rozpoczynamy pracę i naukę. Przed nami rok szkolny 2023/2024 - rok zdobywania wiedzy, doświadczeń, poznawania tego co nowe. Uczniowie starsi wracają do szkoły, do tych samych sal, korytarzy, które opuścili dwa miesiące temu. Wtedy ze świadectwami w ręku radośnie witali wakacje. Pierwszoklasiści w czerwcu pożegnali swoje przedszkole, dzisiaj są w nowym miejscu -myślę, że wszyscy pomogą im szybko się tu zadomowić - powiedziała na początku spotkania dyrektor Ilona Kisiel.

Następnie pani dyrektor przedstawiła dzieciom bajkę z tomiku opowiadań  "Ale my mamy skrzydła" autorstwa Bruno Ferrero, która dotyczyła wyszkolenia sokołów na dworze królewskim. Jeden z nich nie chciał nauczyć się latać i pomimo wysiłku doradców, weterynarzy i generałów ciągle siedział na gałęzi. Jeden z poddanych zaradził tej sytuacji w prosty sposób, odcinając gałąź. Sokół od razu zdał sobie sprawę, że posiada skrzydła i zaczął latać.

Uczniów powitała, rodziców i nauczycieli powitała dyrektor Ilona Kisiel. Fot. Fryderyk Kamczyk

Uczniów powitała, rodziców i nauczycieli powitała dyrektor Ilona Kisiel. Fot. Fryderyk Kamczyk

- Poprzez tą krótką bajkę chciałabym zachęcić nas wszystkich - zarówno nauczycieli, jak i uczniów, a także rodziców - do pomysłowości w nowym roku, do odwagi w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań, które pozwolą rozwijać skrzydła każdemu i wnosić się wysoko. Nie siedźmy w jednym miejscu jak ten sokół - czekający- ale pamiętajmy, że "mamy skrzydła". Czasami trzeba uciąć jakąś gałąź, do której przyzwyczailiśmy się, która przeszkadza w naszym rozwoju- miejmy na to odwagę. Uczyć musimy się wszyscy. Nowy rok to nie tylko czas nauki dla dzieci. Również jest to czas poszukiwania i pogłębiania wiedzy przez nauczycieli - jak uczyć coraz lepiej i lepiej. Nowy rok to czas nauki dla rodziców - jak być dobrym rodzicem, jak wspierać swoje dziecko, jak codziennie mu towarzyszyć w jego szkolnej drodze - mówiła dyrektor Kisiel. 

- Życzę wszystkim, aby nowy rok szkolny 2023/2024 był rokiem wspólnego budowania szkoły przyjaznej, w której każdy odkryje " swoje skrzydła" i wzniesie się wysoko - przekazała na zakończenie dyrektor. 

Wspólne zdjęcie uczniów klasy I A. Fot. Fryderyk Kamczyk

Wspólne zdjęcie uczniów klasy I A. Fot. Fryderyk Kamczyk

Uczniowie klasy I B. Fot. Fryderyk Kamczyk

Uczniowie klasy I B. Fot. Fryderyk Kamczyk

Uczniowie klasy I C. Fot. Fryderyk Kamczyk

Uczniowie klasy I C. Fot. Fryderyk Kamczyk

Historia szkoły w Rogowie

- Historia szkoły w Rogowie sięga zapewne czasów, kiedy Górny Śląsk nie należał jeszcze do państwa pruskiego. Pierwszy budynek był prawdopodobnie drewniany i służył także jako mieszkanie dla nauczyciela. W programie nauczania oprócz podstaw pisania, czytania i rachunków miejsce miały również lekcje religii. Kronika parafialna informuje, że już w 1827 r. w centrum wioski wzniesiono parterowy budynek z jedną salą lekcyjną, zwaną organistówką. W późniejszych latach szkoła została rozbudowana o jedną kondygnację, co pozwoliło zmieścić dodatkowe dwie sale. Szkoła ta znajdowała się przy obecnej ulicy Raciborskiej. Oprócz tego budynku na Rogowcu funkcjonował drugi budynek szkolny, który mieścił jedną salę. Niestety budynki te w czasie drugiej wojny światowej zostały w 90 % zniszczone. W czasie odbudowy wioski zdecydowano, że budynek na Rogowcu zostanie rozebrany zaś budynek przy ulicy Raciborskiej będzie odbudowany

Po przeprowadzonym remoncie oddano do użytku cztery sale lekcyjne. Dodatkowo uzyskano jedną salę lekcyjną, która mieściła się w suterenach Domu Związkowego. W czasie remontu młodzież z Rogowa uczęszczała na zajęcia do Bluszczowa i Bełsznicy. 13 kwietnia 1947r. odbyło się uroczyste poświęcenie odrestaurowanej szkoły. Placówkę poświęcił ówczesny proboszcz parafii, ks. Alojzy Latusek. Obowiązki kierownika szkoły objął Konrad Poppe. Od roku szkolnego 1947/48 do szkoły uczęszczały dzieci z Rogowa, Bluszczowa (klasy V-VIII) i Bełsznicy.

1953 r. to początek budowy nowej szkoły w Rogowie. Kierownikiem szkoły miał zostać pan Bolesław Monowicz, który był głównym organizatorem i koordynatorem wszelkich działań inwestycyjnych. Budynek szkoły został oddany do użytku 28 sierpnia 1955r. Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego nastąpiło 1 września 1955/56. Obiekt szkolny posiadał siedem sal lekcyjnych, pracownię fizyko-chemiczną, pracownię do zajęć praktyczno - technicznych oraz salę gimnastyczną. W budynku znajdował się także pokój nauczycielski, świetlica oraz zaplecze kuchenne. Na parterze budynku znajdowało się pomieszczenie pełniące funkcję mieszkania dla kierownika szkoły. Budynek był bardzo nowoczesny, posiadał centralne ogrzewanie zaś jego pomieszczenia wyłożone były parkietem. Wokół szkoły trwały prace budowlane, w 1957r. postawiono ogrodzenie szkolne, w 1959r. przygotowano teren pod boisko. Rok 1960 oznaczał rozłączenie dzieci z rejonu Bluszczowa, uczniowie ci uczęszczali do szkoły w swojej miejscowości. W 1979r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły, pana Jana Widenki, ukończono modernizację boiska szkolnego, a następnie przystąpiono do dalszych prac remontowych. Utworzono dodatkową salę lekcyjną oraz szatnię, budynek pokryto nowym dachem. Przeprowadzono również remont sal lekcyjnych, wymieniono okna. Zaczęły powstawać nowe klasopracownie. W 1991r. jako jedna z pierwszych szkół w gminie placówka uruchomiła pracownię komputerową  - czytamy na stronie Szkoły Podstawowej w Rogowie.

Kierownicy i dyrektorzy szkół rogowskiej szkoły:

Konrad Poppe (1947-1948)

Adam Kwiatek (1948-1950)

Bolesław Mocz (Monowicz) (1950-1975)

Bogusław Szczepańczyk (1975-1979)

Jan Widenka (1979-1999)

Felicja Kamczyk (1999-2008)

Ilona Kisiel (2008-do dziś)