Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Odszkodowanie z OC sprawcy - co warto wiedzieć?

30.08.2023 13:34 | 0 komentarzy | MK

Pomimo że z reguły staramy się bardzo uważać prowadząc samochód, kolizje, nawet te niewielkie są nie do uniknięcia. Jeśli nawet nie my jesteśmy sprawcą, to ktoś może uderzyć w nasz samochód i problem gotowy. Jeśli należysz do osób, które miały w ostatnim czasie kolizję drogową i dodatkowo otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie z tytułu polisy OC sprawcy, to ten tekst jest dla Ciebie. Postaramy się w nim wyjaśnić, dlaczego ubezpieczyciele często je zaniżają i co możesz zrobić, aby uzyskać sprawiedliwą rekompensatę za poniesione straty. Dowiesz się również, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela i w jakich sytuacjach polisa OC sprawcy nie obowiązuje. Zapraszamy do lektury.

Odszkodowanie z OC sprawcy - co warto wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego ubezpieczyciele często zaniżają wysokość wypłacanych odszkodowań?

W największym uproszczeniu, odszkodowanie z OC sprawcy to kwota pieniędzy, którą ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu w wyniku wypadku spowodowanego przez jego klienta. Odszkodowanie ma na celu pokrycie kosztów naprawy pojazdu, leczenia, rehabilitacji, utraconych dochodów itd. Niestety, ubezpieczyciele często wypłacają zaniżone odszkodowanie z OC, aby zmniejszyć swoje straty. Mogą to robić na różne sposoby, np. kwestionując zakres szkód, przyjmując do wyceny zamienniki zamiast oryginalnych części, czy stosując niekorzystne lub wręcz nierealne koszty robocizny w warsztatach samochodowych.

Czy musimy się godzić z decyzją ubezpieczyciela?

Na szczęście nie. Uważając, że otrzymaliśmy zbyt niskie odszkodowanie z OC sprawcy, mamy prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej lub pozasądowej. Możemy to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się odszkodowaniami. Warto jednak pamiętać, że mamy ograniczony czas na podjęcie działań. Zgodnie z prawem od dnia kolizji do dnia zgłoszenia odwołania od decyzji TU nie może minąć więcej niż trzy lata.

W jaki sposób napisać odwołanie i co powinno ono zawierać?

Nie zgadzając się z decyzją ubezpieczyciela co do wysokości odszkodowania z OC sprawcy, możemy napisać odwołanie do właściwego organu.

W przypadku, gdy sprawca posiadał OC będzie to towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jeśli natomiast sprawca był nieubezpieczony lub uciekł z miejsca wypadku, będzie to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Pismo - odwołanie powinno zawierać:

- dane osobowe i kontaktowe poszkodowanego i sprawcy,

- numer polisy OC sprawcy i numer szkody,

- datę i miejsce wypadku,

- opis przebiegu wypadku i okoliczności jego powstania,

- uzasadnienie, dlaczego uważamy, że odszkodowanie jest zbyt niskie,

- dowody na poparcie swojego stanowiska, np. rachunki za naprawę pojazdu, zaświadczenia lekarskie, opinie biegłych,

- żądanie podwyższenia kwoty odszkodowania lub ponownego rozpatrzenia sprawy,

- podpis poszkodowanego.

Czy wypłata z polisy OC sprawcy obejmuje jedynie kolizję w czasie jazdy?

To bardzo istotna kwestia, o której część poszkodowanych może nie wiedzieć. Polisa OC uprawnia do uzyskania odszkodowania nie tylko w przypadku kolizji drogowej, ale także w innych sytuacjach, gdy doszło do uszkodzenia mienia lub ciała:

- potrącenia przez samochód na przejściu dla pieszych,

- potrącenia podczas wsiadania, wysiadania, załadunku i rozładunku samochodu,

- uderzenia w stojący samochód.

W jakich okolicznościach polisa OC nie będzie miała zastosowania?

Polisa OC sprawcy nie obejmuje m.in. sytuacji, w których:

- kierujący pojazdem nie miał uprawnień do jego kierowania,

- kierujący był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

W takich przypadkach sprawca musi ponieść wszelkie koszty z własnej kieszeni. Nazywa się to tzw. regresem ubezpieczeniowym, czyli sytuacją, w której to towarzystwo ubezpieczeniowe dochodzi należnej kwoty odszkodowania od sprawcy zdarzenia, najczęściej na drodze sądowej. Więcej na temat OC i ogólnie ubezpieczeń dowiesz się na stronie https://www.wowpolisa.pl/

Podsumowanie

Jak można wywnioskować z powyższego, zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy nie jest niczym nowym. I choć nie powinno dochodzić do takich sytuacji, praktyka pokazuje, że mają one miejsce dość często. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy się godzić z decyzją ubezpieczyciela. Warto próbować odwoływać się od jego pierwszej decyzji. W przypadku braku rezultatów możemy również skorzystać z pomocy prawnej firm wyspecjalizowanych w tego typu sprawach. To jednak już temat na całkiem osobny artykuł.

Materiał zewnętrzny