Pierwsza wystawa stała Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica czeka na zwiedzających. Na początek huczne otwarcie 2 września z wyjątkowym widowiskiem multimedialnym
Uroczyste otwarcie obiektu nastąpi 2 września o godz. 15.00 i w tym jedynym dniu wstęp będzie bezpłatny. Dla oczekujących na wejście (zwiedzanie odbywa się w grupach limitowanych) Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica przygotował strefę rodzinną. Na placu przed Carbonarium pojawią się wyjątkowe warsztaty dla dzieci i nieco starszych, zabawy, gry i animacje. Będzie można także spróbować „carboników” przygotowanych na słodko i wytrawnie – specjalnie na tę okazję - przez mistrza kuchni Michała Bałazego.
60 lat miasta na dwóch scenach
Na finał organizatorzy przygotowali widowisko multimedialne pn. „Zrozumieć Jastrzębie”, czyli opowieść o wyjątkowym mieście świętującym jubileusz 60-lecia. Na dwóch scenach pojawi się m.in. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Aleksandra Knury, Steczkowska, Grubson, finaliści The Voice of Poland, Michał Gasz z ekipy Piotra Rubika, Daniel Cebula z Teatru Rozrywki w Chorzowie, a także jastrzębianin Daniel Grabka i jastrzębianki: Noemi Lemańska i Joanna Kotowicz (Smajdor). Będzie także zespół perkusistów Vataha Drums, orkiestra górnicza, zespół ludowy, tancerze i aktorzy. Do tego multimedia prezentowane na trzech dużych ekranach scenicznych. Początek o godz. 20.30.
Nie zapominając o historii
Nie byłoby Carbonarium i odważnych planów związanych z dalszą częścią modernizacji górniczej łaźni bez kopalni Moszczenica. Zakład oddano do użytku w Barbórkę roku 1965. Wielu górników połączyło z nim swoją codzienność. To bardzo często historia najbliższa ich sercu. Mnóstwo niepokojów, ciężkiej pracy i znoju, opowieści i wspomnień. Kopalnię zamknięto w 2000 roku, a wraz z nią łaźnię górniczą. Po 23 latach opustoszały budynek doczekał się rewitalizacji. W jednej z części łaźni powstało Carbonarium – multimedialna wystawa stała prezentująca węgiel, od jego powstania w kosmosie, po obecność w organizmach żywych, aż do jego wykorzystywania obecnie jako surowca energetycznego. Carbonarium to także historia górnictwa i miasta powstającego na węglu. Wszystko zaprezentowanie w nowoczesnej i przystępnej formie. Prawie 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodnik, międzywojenny słup ogłoszeniowy i „lewitująca” bryła węgla. Carbonarium to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pozwoli zwiedzającym nie tylko przeczytać i zobaczyć, ale w pewien sposób poczuć górnictwo i historię miasta. - Nowoczesna forma ekspozycji jest konieczna, aby Carbonarium stało się ważnym punktem na mapie tego typu obiektów. Istotna w tym przypadku jest też autentyczna lokalizacja, czyli pokopalniana łaźnia górnicza. W 2000 roku Kopalnia przestała fedrować, a 23 lata później łaźnia stała się Łaźnią, siedzibą Instytutu i Carbonarium. Przemiana ta nadaje całemu projektowi większego znaczenia. Spina historię z teraźniejszością. To jest wielka wartość – mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.
Jastrzębskie Carbonarium wspólnie z postindustrialnym kompleksem huty Dolní Vítkovice jest częścią polsko-czeskiego szlaku węgla i stali. Projekt Industrialne pogranicze jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze