Krótka historia wyposażenia strażaków, czyli jak powstały węże pożarnicze?
Węże pożarnicze służące do podawania wody, roztworów wodnych, a także innych środków gaśniczych po raz pierwszy wyprodukowano w 1558 roku w Augsburgu. Początkowo tworzone były typowo ze skóry; szyte lub nitowane, cechowały się sporą wytrzymałością. Ponad sto lat później stworzono pierwsze węże z włókna żaglowego, a w XVIII wieku po raz pierwszy utkano wąż pożarniczy z przędzy. Wraz z postępem technologicznym, zaczęto produkować węże bez szwów oraz węże wykonane w całości z odpornej na uszkodzenia mechaniczne gumy. Rozwój technologii pozwala nam dziś cieszyć się specjalistycznymi wężami wykonanymi z mieszaniny tworzyw sztucznych, które pomagają w gaszeniu pożarów na terenie całej Polski.
Parametry węży tłocznych – co powinieneś o nich wiedzieć?
Węże strażackie to wbrew pozorom wyroby znacząco zróżnicowane, zwłaszcza pod względem parametrów technicznych. W zależności od sposoby i miejsca użycia, różnią się one średnicą wewnętrzną, masą, długością a także ciśnieniem. Jednym z najistotniejszych elementów węży jest jednak materiał, z jakiego został on wykonany. Jednymi z najlepszych węży strażackich są te, które zrobione są z jedwabiu poliestrowego, wyposażone we wkładkę wewnętrzną wykonaną z mocnego PCV, tworzywa poliuretanowego bądź gumy. Wyroby te wykazują szczególną odporność na uszkodzenia takie jak zrywanie, rozciąganie i tym podobne, a także wysoką temperaturę czy wilgoć. Na stronie https://www.midatech.pl/ możemy obejrzeć wysokiej jakości węże strażackie, które posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty upoważniające do wykorzystywania ich do zadań specjalnych. Węże strażackie możemy podzielić dziś na dwie grupy: ssawne i tłoczne. Pierwsze służą do zasysania wody z otwartego zbiornika, zaś zadaniem węży tłocznych jest – jak sama nazwa wskazuje – tłoczenie wody od motopompy do prądownicy, skąd wydobywa się uwolniony strumień gaśniczy. W przeciwieństwie do węży ssawnych są one znacznie dłuższe.
Co zrobić, by węże strażackie zachowały swoją kondycję?
Jak każdy sprzęt, także i węże strażackie by funkcjonowały prawidłowo potrzebują regularnej kontroli oraz ewentualnego serwisowania. Zaniedbany sprzęt szybko się zużywa, przestając pełnić swoje podstawowe funkcje. Kupując wąż pożarniczy, warto uprzednio sprawdzić jego parametry i dopytać przedstawiciela firmy o wszelką dokumentację potwierdzającą moc produktu. Jednym z czołowych producentów węży przemysłowych na polskim rynku jest firma MiDaTech, która zaopatruje w specjalistyczny sprzęt zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby indywidualne. Oferta firmy obejmuje między innymi szereg wysokogatunkowych modeli węży tłocznych i ssawnych, w tym także opisywane przez nas węże strażackie. Zakup u renomowanego producenta minimalizuje ryzyko otrzymania wadliwego produktu. O firmie wiele mówi jej doświadczenie oraz zasoby; zawsze powinno się dokładnie sprawdzać profile czy strony internetowe sprzedawców. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza podczas wyboru profesjonalnego sprzętu do zadań specjalnych – węże strażackie zdecydowanie należą do tej grupy.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze