- Racibórz
- Kornowac
- Krzanowice
- Krzyżanowice
- Kuźnia Raciborska
- Nędza
- Pietrowice Wielkie
- Powiat raciborski
- Rudnik
- Wiadomości
- Nie przegap
- Samorząd
Świętujemy Dzień Śląskiej Flagi. Które samorządy Raciborszczyzny wywiesiły złoto-modre fany?
15 lipca* na Górnym Śląsku obchodzony jest Dzień Śląskiej Flagi. Sprawdziliśmy, czy do świętowania przyłączyły się poszczególne gminy powiatu raciborskiego.
Przed południem 15 lipca objechaliśmy wszystkie gminy Raciborszczyzny sprawdzając, które zdecydowały wywiesić się złoto modre fany na Dzień Śląskiej Flagi. To pokłosie artykułu: Flagi Śląska zawisną na większości urzędów, odmawia tylko Kuźnia Raciborska, który podjęliśmy chwilę po tym, jak Ruch Autonomii Śląska rozesłał do samorządów ziemi raciborskiej apel w tej sprawie.
Umocnić identyfikację
- Niech wywieszenie górnośląskiej flagi umacnia wspólną identyfikację z regionem, nie tylko rodowitych Ślązaków, ale i raciborzan pochodzących z Kresów czy innych regionów Polski, dla których Górny Śląsk stał się nową „małą ojczyzną” – hajmatym - zaapelowali. Święto jest o tyle szczególne dla Raciborszczyzny, bo w 2011 roku zapoczątkował je zmarły w tym roku Marek Plura, raciborzanin z urodzenia, absolwenta I LO, poseł, europoseł i senator.
Spytaliśmy wówczas jak poszczególne gminy Raciborszczyzny odpowiedzą na apel śląskiej organizacji. Przypomnijmy, gmina Rudnik poinformowała, że śląska flaga przed urzędem wisi cały rok, Racibórz, Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Kornowac, Pietrowice Wielkie i Nędza zapewniały, że przychylą się do prośby, zaś Krzyżanowice odpowiedziały, że rozważają wywieszenie flagi, a Krzanowice, że planują przychylić się do apelu. Tylko Kuźnia Raciborska jasno dała do zrozumienia, że dodatkowej flagi wieszać nie będzie. - Flaga w barwach Gminy, która nawiązuje jednoznacznie do barw śląskich cały rok wywieszona jest na maszcie na Placu Zwycięstwa, który jest centralnym miejscem w Kuźni Raciborskiej - przeczytaliśmy w odpowiedzi.
Jak jest faktycznie?
Sprawdziliśmy, które gminy faktycznie przyłączyły się do świętowania.
585 tys. osób
Członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska z powiatu raciborskiego w piśmie do poszczególnych włodarzy nawiązywali także do wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego w zakresie struktury narodowo-etnicznej oraz języka kontaktów domowych. Z przedstawionych danych, które zresztą przedstawialiśmy już na łamach Nowin, wynika, że łącznie 585 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską, co stanowi największą odrębną grupę ludności w kraju, choć wciąż nieuznawaną mniejszością etniczną. Spośród nich, 231,8 tys. wskazało ją jako swoją pierwszą narodowość, a 353,9 tys. jako drugą (więcej: Ślązacy to największa, choć wciąż nieuznawana grupa narodowo-etniczna w Polsce. Pokazały to wyniki Narodowego Spisu Powszechnego).
* Dlaczego 15 lipca? Ponieważ tego dnia obchodzona jest rocznica uchwalenia "Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r. zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego". To dokument, który nadał Śląskowi szeroką autonomię w ramach Państwa Polskiego.
A wy fajrujecie Dziyń Ślōnskij Fany? Dejcie znać w kōmyntŏrzach. Fotografije możecie wciepnōńć na Facebooku, tukej:
Komentarze
17 komentarzy
Gdo wiy jako było latoś ze ślōnskimi fanami we naszym powiecie?
do zainteresowanybardzo - ma prawo być wolnym = autonomia od złodziei i zboczeńców z Warśafki -
AMYNT ! i od kościela rzymsko-pedofilskiego !
@zainteresowanybardzo (78.31. * .113)
Burmistrz Macha oficjalnie nie jest członkiem żadnej partii, ale z innych ludzi niz z Pisu do Urzedu nie zaprasza. Katolem nie jest. A skoro buduje mieszkania socjalne dla najbardziej nieudolnych mieszkańców to jest lewakiem. Ale trzeba sie niestety edukować, żeby wiedzieć, że socjalizm to główna cecha nurtu lewicowego.
@cesarok "Śląsk ma prawo do bycia wolnym" co masz na myśli ? Osobne Państwo?
Burmistrz Macha nie jest i nigdy nie był członkiem żadnej partii, ale to prawda że jest "katolem" do opiłowania i brzydzi się lewactwem. Temat autonomii wrzucany w tej chwili (konflikt na Ukrainie) zalatuje Ruską onucą.
A co mi w oczy sie ciepło: pod apelym je dość ludzi z Raciborza i okolicy szrajbnytych, z Nimiec chyba yno dwie, ale ōne sōm chyba sowieso tyż w okolicy Raciborza aktywne cołki czas. Jak Gōrŏle z Rodła z Mannheim akcje w Raciborzu robiōm ze wsparciym instytucji to może być hipokryto z inkszego kōmyntorza?
No, w Raciborzu na 5, Prezydynt a Starosta stanyli na wysokości zadania, tak samo w Kornowacu a Krzanowicach, a w Pietrowicach tyż OK. Ale w Nyndzy nyndznie, a Pani Wójt a Przewodniczōncy Rady niby taki epne Śōnzoki.... W Rudniku pomyłka, ale możno chcieli dobrze, tōż trocha edukacji a możno bydzie eszcze lepszy! W Kuźni "kidajōm sie żurym" bo taki tłumaczenie sie to przi szkubaniu do szpasu idzie opowiadać... Ale byrgermajster PiSowiec to co chcieć... A w Krziżanowicach tyż jakiś bałamōncyni: fana tak schrōniyniŏ na jakiś szopie, co trzabyło jōm szukać... Myśleli, co belekaj powieszōm a bydōm mieli spokōj... A na Gminie tela fajnego placu do wieszanio! Ale tam Fojt tyż nieprzichylny regiōnalistōm chyba...
MACHA GANBA BY CIE BYŁO !
Tak trzimać.
czytam i widzę że co niektórym coś ściska z żalu ale Śląsk ma prawo do bycia wolnym.
Patrząc na flagi to urząd w Piotrowicach nie wywiesił flagi województwa śląskiego bo ona jest taka jaką wywiesił urząd w Rudniku. W Pietrowicach wywieszono a przynajmniej tak na zdjęciu wygląda flagi z herbem województwa a ten jak by nie patrzeć jest Górnośląski bo jest złoty orzeł na błękitnym tle i tyle żadnych 3 psów tylko orzeł na błękicie. A że historycznie na Górnym Śląsku każde księstwo a było ich kilkanaście i to w różnych okresach miało orły o nieco innym kształcie. Jedne z koroną inne bez tak więc o ile flagę wojewódzką nie można nazwać flagą Górnego Śląska to już flagę z takim herbem poniekąd tak bo ..... tak właściwie poza faktem układu barw złoto-niebieskim i takowym herbem kształt orła nie jest jednoznacznie sprecyzowany bo odwołuje się do różnych księstw różnych okresach. (Dlatego woj Opolskie też w herbie ma złotego orła na niebieskim tle tyle że nieco innym kształcie).
Po fotkach widać że moc urzędników je nie douczonych abo cyganiom.
Zapomnieli że ŚLONSK je tu dycki a polsko to yno tak nachwila.
RAŚ to przystawka PO w sejmiku. Ślązacy mają różne poglądy ,nie zawsze lewackie.Osoby które z Niemiec piszą do kraju z apelem nie reprezentują Nas wszystkich.
A Rudnik jak zwykle pomylił flagi to nie je Górnego Ślonska flaga-GAŃBA !
Przerost formy nad treścią, coś typu Dzień Ziemniaka lub Dzień Kebaba.
Dlaczego w artykule brak informacji dlaczego takie "święto" jest 15 lipca? Co było powodem wybrania takiej daty?
Na Placu Zwycięstwa możecie sobie powiesić sierp, młot i gwiazdę. Najlepiej pozłacaną i z LED-ami.
Gańba !
Brawo kochamy Was i nasz Śląsk