Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

imieniny: Piotra, Rity, Angeliny

RSS

Dlaczego opozycja nie udzieliła absolutorium prezydentowi Polowemu?

29.06.2023 08:05 | 9 komentarzy | ma.w

Spółka Unia, nowe lodowisko i autopromocja włodarza to kości niezgody między radnymi Razem dla Raciborza a prezydentem miasta. U radnych Niezależnych Michała Fity te zarzuty pod adresem włodarza pokrywają się. Dochodzą uwagi na temat festiwalu Wiatraki. Anna Szukalska powiedziała, że Dawid Wacławczyk zamienił układ z Wileńskiej, z którym walczył, na własny, sterowany z Pietrowic Wielkich. W głosowaniach nad wotum zaufania i absolutorium Polowy miał tylko 4 głosy poparcia przy 14 sprzeciwu.

Dlaczego opozycja nie udzieliła absolutorium prezydentowi Polowemu?
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz Marian Czerner i liderka Niezależnych Michała Fity Anna Szukalska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nieudzielenie absolutorium nie rodzi w obecnych okolicznościach żadnych konsekwencji dla prezydenta miasta. Choć otwiera drogę do rozpisania referendum w sprawie odwołania głowy miasta, to do wyborów samorządowych zostało 10 miesięcy i przeciwnicy polityczni Dariusza Polowego nie zamierzają w tym kierunku nic robić, co powiedział nam po głosowaniu radny Mirosław Lenk. Przed rokiem D. Polowy także nie uzyskał absolutorium i opozycja również nie podjęła działań w kierunku jego odwołania ze stanowiska prezydenta.

Na czerwcowej sesji radny Piotr Klima wezwał prezydenta (nie było go w sali obrad) by sam ustąpił z urzędu.

W środę 28 czerwca radni z Razem dla Raciborza zajęli negatywne stanowisko w sprawie sposobu realizacji budżetu miasta i głosowali przeciw przyjęciu sprawozdania z jego realizacji oraz przeciw udzieleniu absolutorium Prezydentowi Miasta z wykonania budżetu w 2022 r.

Podali uzasadnienie swojej decyzji w punktach

  1. Dokonywanie przez organ wykonawczy bez zgody Rady zmian w kapitale zakładowym Unia Racibórz Sp. z o.o. (zwiększenie o 200 tys. zł), pomimo braku stosownych zapisów w uchwale budżetowej, kosztem środków przeznaczonych na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej.
  2. Dotowanie najwyższą dotacją konkursową (pomimo innej rekomendacji udzielonej przez Komisję Konkursową) Spółki prawa handlowego Unia Racibórz w sytuacji, kiedy nie posiada ona zdolności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej (nie posiada żadnego mienia), o czym świadczą jej wskaźniki finansowe, w szczególności strata na działalności za 2021, 2022 i 2023 rok, brak płynności finansowej oraz zdolności do regulowania zobowiązań. Takie działanie nosi znamiona braku gospodarności i transparentności w dysponowaniu i wydatkowaniu środków publicznych.
  3. Podpisanie zarządzenia pozwalającego na rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy oraz poniesienie części wydatków na budowę lodowiska wraz z wyposażeniem wbrew stanowisku Rady Miasta wyrażonym w uchwale o wstrzymaniu realizacji zadania i wycofaniu środków finansowych z uchwały budżetowej i wieloletniej prognozy finansowej. Niczym nieuzasadnione poniesienie wydatków na zakup wyposażenia lodowiska przed realizacją podstawowego zakresu budowy obiektu, traktowane przez radnych jako próba wywarcia presji i uzyskanie zgody na kontynuowanie prac. Do dnia dzisiejszego prace budowlane są realizowane bez zabezpieczenia środków w uchwale budżetowej na 2023 r.
  4. Duże opóźnienia w realizacji zadań związanych z kontynuacją budowy kolejnych odcinków drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna (szybki dojazd do Rybnika i autostrady A1 oraz wschodniej obwodnicy Raciborza wyprowadzającej ruch tranzytowy od granicy czeskiej droga krajową nr 45 w kierunku Rybnika, Opola i Gliwic). Brak opracowań i dokumentacji projektowych oraz niewielkie szanse na pozyskanie środków i realizację w kolejnej dekadzie.
  5. Zaniedbania w zakresie pozyskiwania gruntów na rzecz powiększania zasobu nieruchomości przeznaczonych na poszerzenie istniejących i tworzenie nowych stref aktywności gospodarczej. Po wyczerpaniu terenów wchodzących w skład KSSE przy ul. Gospodarczej, działek po byłej cukrowni przy ul. 1 Maja oraz terenów przy ul. Bartka Lasoty nie poczyniono żadnych postępów w zakresie pozyskania, wyznaczenia  i uzbrojenia nowych działek przeznaczonych do prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej. Podobny zastój dotyczy terenów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne i jednorodzinne.
  6. Nie akceptujemy i wyrażamy sprzeciw wobec ponoszenia wydatków ze środków publicznych (Biuro Obsługi Prezydenta i Promocja) na autopromocję Prezydenta Polowego  pod pretekstem prowadzenia polityki informacyjnej zarówno w 2022 r. jak i w roku bieżącym. Kampania bilbordowa, a ostatnio angażowanie spółek miejskich  do pseudo polityki informacyjnej ze środków publicznych są oznaką zepsucia samorządu, braku gospodarności i wykorzystywania stanowiska dla osiągania własnych korzyści. Zapraszanie poprzez bilbordy na targ staroci organizowany przez prywatnych pasjonatów i ogłaszany we wszystkich mediach społecznościowych jest tego ewidentnym przykładem.

Powyższe przedstawił na sesji - w imieniu klubu radnych - Henryk Mainusz

Żwirownia, Unia i Wiatraki

Tak samo jak radni z Razem dla Raciborza zagłosowali Niezależni Michała Fity. Radna Anna Szukalska zauważyła, że nieobecność prezydenta Dariusza Polowego na sesji absolutoryjnej, gdy omawia się raport o stanie miasta, jest zachowaniem nieprofesjonalnym.

Jej zdaniem włodarz „nie do końca ma się czym pochwalić”. Wskazała, że co do projektu dalszego ciągu Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna samorząd jest w tym samym miejscu co na początku kadencji. Krytykowała prezydenta za brak zagospodarowania terenów byłej żwirowni, gdzie odnotowuje się kolejne utonięcia. - Prezydent zablokował inwestycję wartą 60 mln zł i nie zaproponował niczego innego - oznajmiła Szukalska.

Za problem wskazała wydatkowanie pieniędzy bez zgody rady na nowe lodowisko. Jej zdaniem to realizacja wydatku z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

Utworzenie spółki Unia Racibórz uznała za jedną z największych porażek Polowego, działanie szkodliwe dla dzieci i młodzieży. Nakłady miejskie idą na “ogromne wynagrodzenie prezesa i rady nadzorczej”, a spółka jest nierentowna. Polowy zdaniem Szukalskiej przekazuje Uni większe środki niż klubom, które mogą pochwalić się sukcesami na arenie międzynarodowej.

Dla liderki Niezależnych problemem jest opieszałość w realizacji zadań budżetu obywatelskiego. W magistracie dostrzega braki kadrowe, ale wie, że sztab wizerunkowy prezydentów jest stale poszerzany. Według niej Polowy wyjątkowo dba o swoją autopromocję za środki publiczne. 

Anna Szukalska powiedziała też o uprzywilejowaniu stowarzyszenia Rosynant, związanego z wiceprezydentem Dawidem Wacławczykiem. Wykryła to kontrola komisji rewizyjnej. Wacławczyk prezesował Rosynantowi, ten współpracował z Raciborskim Centrum Kultury, nad którym nadzór pełnił później Wacławczyk jako wiceprezydent. - Zastępca brał udział w konkursie wyboru dyrektora centrum. To klasyczny przykład konfliktu interesów, stronniczości, interesowności. W 2019 roku Rosynant otrzymał na Wiatraki środki z Miasta i choć nie zrealizował festiwalu zgodnie z planem, to wypłacono mu środki.

Wymiana układów

Szukalska zaznaczyła, że radni Niezależni nie są przeciwnikami festiwalu Wiatraki, tylko chodzi im o przejrzystość wydatkowania środków publicznych. Temat zgłosili do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. 

Za nieprawidłowość uznano też dodatek specjalny dla wiceprezydenta Wacławczyka, który ma być przyznawany za zwiększone obowiązki służbowe, a zastępca prezydenta ma go od początku umowy o pracę w urzędzie.

- Obserwując relacje między Dariuszem Polowym a Dawidem Wacławczykiem, to stworzyli oni układ noszący znamiona korupcji politycznej, gdzie występuje kumoterstwo, konflikt interesów. Przykładem tego jest opracowanie na temat połączenia Zamku i Muzeum. Dawid Wacławczyk, idąc do wyborów, krytykował układ z Wileńskiej, a okazało się, że chodziło mu o stworzenie własnego układu sterowanego z Pietrowic Wielkich - podsumowała A. Szukalska.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.