Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

imieniny: Piotra, Rity, Angeliny

RSS

Pracownicy Agromaxu pikietowali pod siedzibą KOWR. Boją się utraty zatrudnienia w związku z głodem ziemi rolnej

31.05.2023 16:52 | 2 komentarze | ma.w

Pracownicy Agromaxu z Raciborza udali się do Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Częstochowie. Tam, na ręce dyrektora oddziału postanowili złożyć petycję w obronie swoich miejsc pracy.

Pracownicy Agromaxu pikietowali pod siedzibą KOWR. Boją się utraty zatrudnienia w związku z głodem ziemi rolnej
Pracownicy Agromaxu mają propozycje dla KOWR - przekazali je w petycji (zdjęcie udostępnione przez Agromax)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę 31 maja, licząca około 60 osób grupa pracowników Agromaxu - największej firmy branży rolniczej w powiecie pojechała w interesie swojej przyszłości zawodowej. - Reprezentacja pracowników firmy funkcjonującej od 30 lat na terenie powiatu raciborskiego złożyła w Częstochowie petycję, która dotyczyła projektu zagospodarowania gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa po kończącej się dzierżawie - poinformowano nas w raciborskim Agromaxie.

Proponowany przez KOWR projekt restrukturyzacji gospodarstw Agromaxu przewiduje utworzenie dwóch Ośrodków Produkcji Rolnej z areałem ok. 380 ha użytków rolnych z możliwością przystąpienia do przetargu przez Agromax. 

- Nawet w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu, wyżej wymieniona powierzchnia nie zabezpieczy funkcjonowania fermy bydła mlecznego w Wojnowicach oraz całej firmy - twierdzą w Agromaxie.

- Rozumiejąc głód ziemi w powiecie raciborskim, proponujemy zmianę w projekcie restrukturyzacji, tj. ok 1200 ha użytków rolnych przeznaczyć do przetargów dla rolników indywidualnych, a drugie ok 1200 ha wnioskujemy przeznaczyć na powiększenie dwóch proponowanych przez KOWR do przetargów OPR-ow. To pozwoliłoby na utrzymanie fermy bydła w ilości 1100 sztuk, w tym 530 krów mlecznych, a tym samym około 80 miejsc pracy - przekazali w petycji do szefa KOWR uczestnicy pikiety.

Zdjęcia udostępnione przez Agromax


Treść petycji pracowników Agromaxu

My, Pracownicy Przedsiębiorstwa Rolno - Przemysłowego  „Agromax”  Spółki  z o.o. w Raciborzu apelujemy o podjęcie decyzji w celu ratowania  miejsc pracy w naszym przedsiębiorstwie.

Wnosimy o przesunięcie okresu wydania nieruchomości rolnych od daty 14 czerwca 2023 r. o 12 miesięcy, z uwagi na potrzebę przygotowania zmian w Projekcie programu restrukturyzacji Gospodarstw Rolnych Rudnik oraz Tworków-Wojnowice, celem utworzenia projektowanych dwóch Ośrodków Produkcji Rolnej (OPR) do przetargu, do powierzchni ok. 1200 ha użytków rolnych z jednoczesnym przygotowaniem do rozdysponowania dla rolników indywidualnych również powierzchni ok. 1200 ha użytków rolnych.

W obecnych ramach przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa  Projektu programu restrukturyzacji majątku dzierżawionego, w związku z  zakończeniem z dniem 14 czerwca  b.r dzierżawy gruntów z Zasobu Skarbu Państwa, nastąpi powolna likwidacja naszego przedsiębiorstwa, co spowoduje utratę miejsc pracy dla blisko 80 pracowników. Praca ta stanowi dochód dla naszych rodzin, a dla większości jest jego jedynym źródłem utrzymania.

My, Pracownicy mieliśmy nadzieję, że poprzez prowadzone negocjacje przez Zarząd naszej firmy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa uda się uzyskać rozwiązanie, które zabezpieczy  istnienie i dalszą działalność , a nam  miejsca pracy. Jednak obecna rzeczywistość takich wizji i nadziei nie przedstawia. Projektowane w Projekcie programu restrukturyzacji dwa Ośrodki Produkcji Rolnej z areałem użytków rolnych ok. 380 ha nie stanowią zabezpieczenia dla utrzymania i funkcjonowania Fermy Bydła Mlecznego w Wojnowicach i tym samym firmy.

Należy pamiętać, że do projektowanych dwóch OPR- ów przypisane są budynki i budowle, których  rolnicy indywidualni nie chcą. Przez 30 lat dzierżawy dbaliśmy o powierzony majątek, co zawsze było pozytywnie oceniane przez KOWR.

Wielu z nas pamięta czas końca PGR -ów, a początki w nowej rzeczywistości też nie były łatwe. Spółka przejęła 243 pracowników ze świadczeniami z PGR oraz przez pewien czas administrowała blisko 500 mieszkaniami dla pracowników, emerytów i rencistów. Jednak to nasza firma pozwoliła nam nadal pracować w rolnictwie  na tym terenie i dała pracę wielu  młodym ludziom, którzy teraz wiążą  z nią przyszłość swoją i swoich rodzin oraz dla pracowników, którzy mają kilka lat do emerytury a na nową pracę nie mają szans.

Poprzez naszą pracę i wielki wysiłek, dobrze utrzymywane grunty stanowią łakomy kąsek dla chętnych rolników do ich dzierżawy. Rozumiemy ich potrzeby i chęć oraz wolę rozwoju, ale prosimy i apelujemy, nie odbierajcie nam  prawa do pracy i istnienia w polskim rolnictwie.

Dlatego powiększenie areału  użytków rolnych w projektowanych OPR-ach do poziomu ok. 1200 ha pozwoli nam na utrzymanie przy życiu Fermy Bydła Mlecznego  w Wojnowicach na ok. 1100 szt. bydła, w tym ok. 530 szt. krów mlecznych oraz zatrudnienia dla blisko 80 osób. Ferma Bydła Mlecznego jest naszą  dużą inwestycją, na którą wielu z nas pracowało. Jesteśmy największym producentem mleka w województwie Śląskim.

Wierzymy, że nasz apel spotka się z pozytywnym  Państwa przyjęciem i pełnym zrozumieniem. Nie pozwólcie  nam pozostać osamotnionym w tej słusznej sprawie!

W związku z tym prosimy o spotkanie w powyższej sprawie z Panem Ministrem odpowiedzialnym za KOWR oraz z Panem Dyrektorem.                                                                     

Z poważaniem załoga