Sobota, 22 czerwca 2024

imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora

RSS

Rola lnu kiedyś i dziś – co mówią o roślinie karty historii?

09.05.2023 17:30 | 0 komentarzy | MK

Już przed naszą erą, władcy starożytnego Egiptu wykorzystywali len w handlu, kupując za niego zboże dla całej cywilizacji. Roślina traktowana była ze szczególnym szacunkiem; duchowni przyozdabiali świątynie lnianymi, przewiewnymi płachtami, zaś królowe najgłębsze sny miały właśnie pod lnianymi baldachimami. Chociaż o czasach starożytnych Egipcjan mówi się jak o odległej historii, znaczenie lnu nie zmieniło się od tamtego czasu. Owszem, może nie kupimy za niego zboża, jednak spotkamy go w naszych szafach, kuchni, spiżarniach czy drogeryjnych bądź aptecznych punktach. Czy wyciągnęliśmy lekcję z przeszłości i wykorzystujemy sto procent możliwości lnu? A może roślina wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic? Niezależnie od odpowiedzi, wiadomym jest, że len można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów – warto poznać choć część z nich.

Rola lnu kiedyś i dziś – co mówią o roślinie karty historii?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Roślina o setce zastosowań, czyli len w medycynie

Opowieść o właściwościach lnu warto zacząć od dziedziny, która nie wierzy w przesądy – jest nią medycyna. Udowodniono, że len wykazuje się właściwościami prozdrowotnymi; przyczyna tkwi w składzie rośliny, który zawiera sterole, kwasy organiczne, białka, związki śluzowe oraz sole mineralne. Olej lniany jest produktem naturalnym, rekomendowanym przez lekarzy i dietetyków. Nasycony w kwasy i fitosterole, jest źródłem witaminy E. Na tym nie kończy się zastosowanie tej niezwykłej rośliny – jej właściwości doceniają wszyscy zmagający się z dolegliwościami żołądkowymi. Stosowanie siemienia lnianego to jeden z najstarszych sposobów na leczenie choroby wrzodowej. Ze względu na fakt, że nasiona wypełnione są śluzem, mają zdolność powlekania przełyku, żołądka i dwunastnicy, tworząc tym samym naturalną ochronę przed stanami zapalnymi i ingerującym kwasem żołądkowym. Co więcej – len był kiedyś środkiem przeciwkaszlowym, stosowanym w przypadku wystąpienia zapalenia oskrzeli. Wśród około medycznych właściwości tej rośliny, len odgrywa istotną rolę w produkcji kosmetyków do skóry odwodnionej, suchej czy ze zmianami alergicznymi. Kobietom, które chcą poprawić kondycję swoich włosów poleca się wdrożenie do codziennych zabiegów z użyciem lnu.

Moda na bycie eko – len w tekstyliach

Nie można pominąć istotnej roli lnu w przemyśle włókienniczym. Lniane ubrania po dziś dzień uznawane są za jedne z najlepszych i najwygodniejszych, przekonując do siebie osoby z wrażliwą skórą skłonną do podrażnień występujących np. przez nieprzepuszczalność powietrza ubrań poliestrowych. Lniana koszula czy spodnie są przewiewne i łatwe w praniu. Poza tym, ich produkcja nie szkodzi środowisku! Miłością do lnu i rękodzielnictwa zarażają właściciele pracowni Szyjemy Kolorem, którzy zajmują się tworzeniem toreb oraz akcesoriów z materiałów naturalnych: bawełny i lnu. Na swojej stronie internetowej https://szyjemykolorem.pl/ dzielą się pasją i oferują swoje wyroby wszystkim, którzy pragną żyć w duchu less waste. Lniane obrusy stale goszczą na stołach, zaś woreczki wykonane z tego materiału są idealne do przechowywania żywności. Len ma wiele zastosowań – warto wypróbować je wszystkie.

Materiał zewnętrzny