Jak naprawić szybę tylną w samochodzie (i czy to w ogóle jest realne)?
Czy szyba Twojego samochodu została uszkodzona? W zależności od tego, czy szyba jest tylko zarysowana, pęknięta czy wybita, można ją wymienić lub naprawić. Jednak przepisy dotyczące naprawy szyb samochodowych są inne, jeśli chodzi o szybę przednią i tylną. W tym miejscu trzeba od razu podkreślić – naprawa szyby tylnej nie jest możliwa ze względu na inny względem szyby przedniej skład.
Uszkodzona szyba — co robić?
Szyba samochodowa może zostać uszkodzona z różnych powodów. Odprysk może powstać w czasie jazdy lub może być wynikiem uderzenia kamieniem. Niewielkie pęknięcia nieprzekraczające średnicą 22 mm (rozmiar monety 5 zł), które nie znajdują się mniej niż 10 cm od krawędzi szyby przedniej, zazwyczaj mogą zostać naprawione.
Ważne, aby powstały odprysk np. z powodu uderzenia kamieniem, został naprawiony jak najszybciej. Pajączek może łatwo zacząć pękać i powiększać się. Wtedy przednia szyba będzie wymagała wymiany, co jest droższe niż jej naprawa. Ponadto wytrzymałość konstrukcyjna samochodu jest osłabiona, co wpływa na bezpieczeństwo na drodze.
Uszkodzona szyba podczas wypadku lub zniszczona przez chuliganów prawdopodobnie będzie nadawała się do wymiany. Warto jednak by każde uszkodzenie zostało sprawdzone przez wykwalifikowanego pracownika i ocenione indywidualnie. Nieprawidłowo naprawiona szyba stanowi bowiem zagrożenie dla kierowcy i pasażerów samochodu.
Czy można samemu naprawić szybę tylną lub przednią w samochodzie?
Tak, można samodzielnie naprawić szybę w samochodzie – ale tylko tę przednią. Mając odpowiednie doświadczenie i narzędzia przednią szybę samochodową można nawet samemu wymienić na nową. Co się jednak tyczy naprawy, zdemontowaną szybę należy oczyścić za pomocą specjalnych środków chemicznych, zastosować uszczelniacz do szyb, a następnie wypolerować. Zaleca się jednak, aby naprawa została przeprowadzona przez specjalistyczny warsztat. Najmniejsza nieprawidłowość może powodować powstawanie przecieków i dalsze niszczenie szyby.
Kiedy należy wymienić szybę samochodową?
W przeciwieństwie do przedniej szyby, naprawa szyby tylnej jest niemożliwa. Nawet jeśli tylna szyba ma pęknięcie lub tylko częściowe stłuczenia – po prostu jej struktura nie pozwala zrobić tego w sposób bezpieczny. Konieczna jest zatem wymiana.
Wymieniając szyby w samochodzie, zawsze należy postępować zgodnie z zasadami producenta. Wieloletnie doświadczenie w wymianie szyb samochodowych firmy https://autoglass.pl/ daje gwarancję jakości, niezależnie od modelu i rocznika samochodu. Sam proces wymiany zajmuje około godziny, a samochód jest gotowy do użytku bezpośrednio po wstawieniu nowej szyby.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze