środa, 8 maja 2024

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Jakie badania można wykonać w Jastrzębiu-Zdroju na NFZ?

20.03.2023 12:10 | 1 komentarz | juk

Profilaktyka 40 plus, program badań prenatalnych i profilaktyka chorób układu krążenia - to zaledwie część badań finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, które można wykonać w Jastrzębiu-Zdroju. Prezentujemy całą listę.

Jakie badania można wykonać w Jastrzębiu-Zdroju na NFZ?
W ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia wykonywane są badania biochemiczne krwi (stężenie cholesterolu całkowitego, LDL‑cholesterolu, HDL‑cholesterolu, triglicerydów i glukozy). (fot. Justyna Koniszewska)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PROFILAKTYKA 40 PLUS

To program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40 roku życia. Celem programu jest wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi. Program Profilaktyka 40 PLUS obejmuje podstawowe badania profilaktyczne, w tym profilaktyczne badania laboratoryjne. Badania profilaktyczne są podzielone na trzy pakiety: dla kobiet, mężczyzn oraz pakiet wspólny. Program realizowany będzie do 31 grudnia 2023 r. Badania z programu realizowane są we wskazanych Punktach Pobrań sieci Laboratorium Diagnostyka.

PROGRAM BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO

W ramach programu wykonywana jest kolonoskopia diagnostyczna. Badanie może być wykonane w znieczuleniu ogólnym. Program skierowany jest do osób w wieku 50-65 lat oraz w wieku 40-49 lat, jeśli posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Z programu wyłączone są osoby, u których występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz osoby, które wykonały kolonoskopię w okresie ostatnich 10 lat. Skierowanie nie jest potrzebne. W Jastrzębiu-Zdroju program badań przesiewowych raka jelita grubego realizują: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Gastro-Clinic.

PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA

W ramach programu wykonywane są badania biochemiczne krwi (stężenie cholesterolu całkowitego, LDL‑cholesterolu, HDL‑cholesterolu, triglicerydów i glukozy), dokonywany jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz określany jest współczynnik masy ciała (Body Mass Index – BMI). Program realizowany jest przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę. Program skierowany jest do osób w wieku od 35 do 65 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia. Bezpłatne badania układu krążenia można wykonać u każdego lekarza rodzinnego. Skierowanie nie jest potrzebne.

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

W ramach etapu podstawowego programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem. Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia): które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii; otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Skierowanie nie jest potrzebne. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu w Jastrzębiu-Zdroju realizuje: „Medicus 99” Czuczman w Jastrzębiu-Zdroju.

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie cytologiczne, a w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu. Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem. Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.

PROGRAM BADAŃ PRENATALNYCH

W ramach programu wykonywane są m.in.: badania nieinwazyjne: USG płodu; badania biochemiczne: oznaczenia w surowicy krwi; komputerowa ocena ryzyka choroby płodu na podstawie testów przesiewowych; porada genetyczna. W przypadku wykrycia niepokojących zmian u pacjentki kierowana jest ona na dalszą diagnostykę w ramach programu. W przypadku konieczności wykonywania dalszej diagnostyki pacjentka kierowana jest do ośrodka specjalistycznego poza programem. Na badania wykonywane w ramach programu powinien skierować kobietę lekarz prowadzący ciążę. Bezpłatne badania prenatalne w ramach programu w Jastrzębiu-Zdroju realizuje: Jas-Medica w Jastrzębiu-Zdroju.