Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Ból głowy czy migrena - jak rozpoznać co nam dolega?

14.03.2023 19:00 | 0 komentarzy | MK

Ból głowy może skutecznie zniweczyć nasze plany i popsuć samopoczucie. Mimo że może dotknąć każdego, to wielu Polaków nie wie, jak mogą sobie z nim skutecznie radzić. Podstawą do zażegnania tego problemu jest określenie czy ból głowy jest spowodowany chwilowymi schorzeniami, czy cierpimy na przewlekłą migrenę. Rozróżnienie tych dwóch stanów jest konieczne do zażegnania problemu. Sprawdźmy jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?

Ból głowy czy migrena - jak rozpoznać co nam dolega?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym objawia się migrena?

Mimo że zarówno w przypadku migreny, jak i bólu głowy odczuwamy podobne dolegliwości, to jest kilka zasadniczych różnic przy diagnozowaniu obu tych dolegliwości. Podstawowym objawem, którym możemy zauważyć w przypadku migreny, jest jej długotrwałe działanie. Najczęściej ból głowy występuje w okolicy skroniowej i jest pulsacyjny. W niektórych przypadkach może pojawić się światłowstręt i nudności. Przy ataku migreny, pomocny może okazać się excedrin w tabletkach powlekanych.

Jakie są różnice między bólem głowy a migreną?

Zasadniczą różnicą pomiędzy bólem głowy a migreną jest zakres odczuwanego bólu. W przypadku migreny będziemy odczuwać znacznie silniejszy ból, który może utrzymywać się przez długi czas. Migrena ma również objawy somatyczne takie jak nudności, światłowstręt, wrażliwość na dźwięki. Aktywność fizyczna może zwiększyć, zwiększyć odczuwalny ból głowy. Jest wiele powodów występowania bólu głowy i nie zawsze możemy zdiagnozować ich przyczynę, w przypadku migreny jest to najczęściej objaw poważniejszych zaburzeń. 

Jakie mogą być przyczyny migreny?

Potencjalnych powodów występowania migreny może być wiele od zmęczenia i stresu po zmiany hormonalne. Najczęściej to właśnie przewlekły stres i przemęczenie będą powodować migrenę. W przypadku długotrwałego występowania problemu należy zgłosić się do lekarza, który pomoże określić przyczynę migreny. Nie wolno lekceważyć długotrwałego bólu głowy, ponieważ może on być spowodowany poważnymi schorzeniami wymagającymi interwencji specjalisty. 

Jak walczyć z migreną?

Niezależnie od przyczyn wystąpienia migreny należy podjąć kroki mające na celu zażegnanie tej dolegliwości. Jeśli nasz lekarz nie zdiagnozuje powodów pojawiania się zaburzenia, powinniśmy dokładnie notować okoliczności występowania migreny. Często migreny występują w regularnych odstępach czasu, co może być kluczem do zminimalizowania ich objawów. Warto również wprowadzić zmiany w diecie i ograniczyć stres, na który jesteśmy narażeni. Pomocna może okazać się regeneracja organizmu podczas snu. Osoby, które zażywają więcej snu, mają znacznie mniejsze szanse na pojawienie się migreny.

Podsumowanie 

Migrena jest poważnym zaburzeniem, którego nie powinno się lekceważyć. Od normalnego bólu głowy odróżnia ją przede wszystkim intensywność odczuwanego bólu i regularność jej występowania. Przy częstych migrenach może pojawić się wrażliwość na dźwięki i światłowstręt. W przypadku pojawienia się migren należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania.

Materiał zewnętrzny