Coraz więcej dzieci z Rybnika uzależnionych od internetu. Jak radzić sobie z problemem?
Komputery i urządzenia mobilne podłączone do sieci otaczają nas wszędzie, a najmłodsi mają z nimi kontakt od pierwszych dni życia. Choć można i warto korzystać z internetu z myślą o nauce czy pracy, to niestety nowoczesne technologie nierzadko uzależniają zamiast pomagać w codziennym życiu. Zauważasz, że podobny problem dotyczy Twojego dziecka? W takim razie sprawdź, jak sobie radzić i gdzie szukać wsparcia w Rybniku.
Jak rozpoznać uzależnienie od internetu u dziecka?
Urządzenia podłączone do internetu są nieodłącznym elementem współczesnej rzeczywistości. Trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie w obecnym świecie bez komputera czy nowoczesnego smartfona, na którym można korzystać z sieci. Abonament telefoniczny dla dzieci obejmujący pakiet danych internetowych staje się standardem, na który decydują się rodzice coraz młodszych pociech. I choć zakazy i kary dla wielu osób są niewłaściwym rozwiązaniem, a internet może być bardzo pomocny w różnych rzeczach, trzeba pamiętać o drugiej stronie medalu – uzależnieniu, jakie może on wywołać. Tym bardziej, że u dzieci szczególnie łatwo uruchomić mechanizmy odpowiedzialne za powstawanie nałogu.
Jakie symptomy w zachowaniu Twojej pociechy powinny dać do myślenia? Najoczywistszym sygnałem jest spędzanie przez dziecko wiele czasu przed ekranem. Gdy zauważysz, że każdego dnia od paru miesięcy lub dłuższej przez co najmniej kilka godzin przesiaduje ono przed komputerem albo telefonem, istnieje ryzyko uzależnienia od internetu. Należy uznać je za tym poważniejsze, gdy dziecko pogarsza się w nauce, zarywa nocki, mniej je i rezygnuje z innych aktywności, aby tylko móc przeglądać serwisy i strony WWW, grać w gry online czy czatować w sieci z innymi ludźmi.
Gdy życie dziecka przenosi się z realnej rzeczywistości do sieci, która zaczyna je pochłaniać niemal całkowicie, odwodząc od wszystkiego innego, najwyższy czas na podjęcie działań przez rodzica czy opiekuna prawnego. Warto jednak uświadomić sobie, że absolutną podstawą dla przeciwdziałania uzależnieniom jest bliska i bazująca na wzajemnym zaufaniu oraz zrozumieniu relacja z dzieckiem. Nie zastąpią jej nawet najlepsze narzędzia, których celem jest walka nałogiem. Z jakich metod można zatem skorzystać w tym celu?
Jak walczyć z uzależnieniem dziecka do internetu?
Gdzie szukać pomocy po rozpoznaniu problemu? Jedną z możliwości jest udanie się do lekarza rodzinnego, który może wypisać skierowanie do specjalisty od psychologii czy psychoterapii w Rybniku. Niestety kolejki do specjalistów przyjmujących na NFZ są tak duże, że może się okazać, iż oczekiwanie nie wchodzi w grę z uwagi na ryzyko jeszcze większego pogłębienia się problemu w czasie. Dlatego często nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z prywatnej wizyty u dziecięcego psychologa czy psychoterapeuty.
Co poza tym? Nie zalecamy całkowitego odcinania dziecka od internetu, a jednocześnie podkreślamy potrzebę ograniczenia korzystania z urządzeń podłączonych do sieci niezależnie od tego, czy chodzi o komputer, czy ostatnio kupione dla całej rodziny smartfony do 2000 zł na komórkomat.pl. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie dziennej liczby godzin na użytkowanie sprzętów działających online – np. przez 1 godzinę dziennie. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby nie pozostawiać dziecka samemu z problemem i zapewnić mu możliwość ciekawego spędzania czasu poza siecią, tak aby się nie nudziło, gdy nie może sięgnąć po urządzenie do niej podłączone.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze